Hanower mało polski

W CeBIT '99 uczestniczyło 8 polskich firm, dwukrotnie mniej niż rok temu.

W CeBIT '99 uczestniczyło 8 polskich firm, dwukrotnie mniej niż rok temu.

Obecność polskich firm prawdopodobnie nie została zauważona. Tradycyjnie większość polskich firm prezentowała swoją ofertę na stoisku organizowanym przez Centrum Promocji Informatyki (CPI). Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel jednej z firm określił poziom polskiej ekspozycji jako niski. Z krytyką spotkał się zarówno sposób promocji polskich firm, jak i wystrój stoiska.

Dwie firmy - krakowski Com-Arch SA i Telekomunikacja Polska SA - zdecydowały, że wystąpią na targach samodzielnie. ComArch wziął udział w targach jako partner Oracle. Zademonstrował międzynarodowe wersje systemów Egeria, Egeria Leasing i Tytan. Zdaniem przedstawicieli krakowskiej spółki, największym zainteresowaniem cieszył się system billingowy Tytan. Firma koncentrowała się głównie na rozmowach z potencjalnymi klientami i partnerami, ComArch zamierza bowiem rozpocząć działalność na rynku niemieckim. "Jesteśmy pewni, że targi nie pozostaną bez echa i przyniosą ściślejsze kontakty. Jesteśmy na tyle zadowoleni, że na pewno weźmiemy w nich udział ponownie" - stwierdzili przedstawiciele firmy.

Czarno-białe stoisko Telekomunikacji Polskiej - po raz pierwszy obecnej na targach w Hanowerze - znacząco wyróżniało się na tle kolorowych i "hałaśliwych" stoisk innych operatorów. Kolorystykę wybrano ze względu na to, że operator jest sponsorem Roku Chopinowskiego. TP SA położyła nacisk na prezentację spółki jako grupy kapitałowej. Prowadzono prezentacje na temat prywatyzacji firmy, wyników finansowych, planów na przyszłość. Według targowych plotek, inwestorem strategicznym Telekomunikacji miałby zostać Deutsche Telekom.

Wśród firm występujących pod patronatem CPI znalazła się Silesian Electronic Team (SET). Firma prezentowała oprogramowanie Euro2000 Enterprise. Zaoferowała również usługi związane z tworzeniem na zamówienie oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, obsługą systemów informatycznych i migracją danych. Tuż obok stoiska SET swoje produkty prezentował Elzab. Podobnie jak Optimus-ic, firma przedstawiła głównie kasy fiskalne z oprogramowaniem w kilku wersjach językowych (m.in. angielskiej i czeskiej).

W hali przeznaczonej dla rozwiązań telekomunikacyjnych swoje oferty przedstawiały firmy: BPT Telbank, DGT, Power Line, Contec i Wojskowa Akademia Techniczna (WAT). Telbank zaprezentował usługi połączeń w sieciach korporacyjnych, firma DGT prezentowała natomiast urządzenia ISDN i HDSL. Były wśród nich generator NT DGT 5610 i cyfrowy aparat telefoniczny DGT 4300 współpracujący z centralami większości producentów. Contec przedstawił systemy taryfikacyjne dla central abonenckich. Na stoisku Power Line odbyła się prezentacja sklepu internetowego z akcesoriami do telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200