HPE oferuje maszynowe uczenie jako usługę

Jeśli 2015 rok stał pod znakiem narzędzi analitycznych (chodzi oczywiście o oprogramowanie klasy enterprise), to w 2016 może to być technologia maszynowego uczenia. Są na to już pierwsze dowody. I tak np. firma Nervana zaprezentowała niedawno narzędzia "deep learning on demand", a korporacja HPE wprowadziła w zeszłym tygodniu do oferty rozwiązanie MLaaS (Machine Learning as a Service; maszynowe uczenie jako usługa).

Jest to chmurowa platforma nosząca nazwę Haven OnDemand, której sercem są interfejsy API pozwalające deweloperom budować aplikacje klasy enterprise – w tym również mobilne - wykorzystujące technologie maszynowego uczenia.

Prace nad platformą Haven OnDemand rozpoczęto w 2014 roku i od tego czasu jej twórcy zaprojektowali ponad 60 interfejsów API wspierających technologię „machine learning”. Znajdują się wśród nich aplikacje tekstowe, audio, wideo, webowe oraz takie, które obsługują sieci społecznościowe. Ich twórcy stosują zaawansowane technologie analizujące tekst, mowę, grafikę oraz mechanizmy poznawczego przetwarzania danych. Są to aplikacje, które potrafią przetwarzać dane przechowywane w zdalnych lokalizacjach, takich jak SharePoint czy Dropbox.

Zobacz również:

Usługi Haven OnDemand zostały wprowadzone do chmury Microsoft Azure, gdzie można je bezpłatnie testować. Są też dostępne jako komercyjny produkt klasy enterprise, za który trzeba już zapłacić. HPE informuje, że na witrynie świadczącej usługi Haven OnDemand zarejestrowało się do dzisiaj prawie 13 tys. użytkowników.