HP Proliant DL360 G4

HP sprzedaje serwery ProLiant z nowymi procesorami x86 zarówno AMD, jak i Intela. Miesiąc temu zaprezentowaliśmy systemy DL145 HP i DL585 z Opteronami. Teraz czas na maszynę z nowym Xeonem.

HP sprzedaje serwery ProLiant z nowymi procesorami x86 zarówno AMD, jak i Intela. Miesiąc temu zaprezentowaliśmy systemy DL145 HP i DL585 z Opteronami. Teraz czas na maszynę z nowym Xeonem.

Serwer ProLiant DL360 G4 ma wysokość 1U. Jest wyposażony w magistralę danych FSB 800 MHz i dostępny z procesorami Xeon 3, 3,4 i 3,6 GHz. Poprzedni model serwera, oznaczony symbolem G3, dysponował wolniejszym procesorem (2,4 GHz) oraz frontową magistralą danych 533 MHz.

Ale podstawowa różnica polega oczywiście na zastosowaniu nowych procesorów Xeon z technologią EM64T (64-bitowe rozszerzenia, uzupełniające standardowe 32-bitowe instrukcje x86). Microsoft nie wydał jeszcze systemu operacyjnego Windows Server 2003, który potrafi korzystać z 64-bitowych rozszerzeń, ale serwer HP obsługuje linuksowe systemy Red Hat i Suse, wykorzystujące te rozszerzenia.

Serwer dysponuje dwoma gniazdami PCI-X i daje opcjonalnie możliwość instalowania kart standardu PCI-Express (trzeba wtedy dokonać drobnej modyfikacji, przystosowującej serwer do instalowania takich kart). Jak wiadomo, magistrala danych PCI-Express transferuje dane dużo szybciej niż magistrala PCI-X. Zarówno Dell, jak i HP oferują możliwość instalowania kart PCI-Express, ale w przypadku serwera PowerEdge 1850 karty muszą być jednego rodzaju (PCI-X lub PCI--Express). W serwerze HP można mieszać typy kart.

Dostępność

Serwer DL360 G4 dysponuje zapasowym zasilaczem, który można wymieniać "na gorąco". To samo dotyczy systemu chłodzenia (zapasowe wentylatory).

Kolejna przydatna opcja (można ją konfigurować, wprowadzając stosowną poprawkę do systemu BIOS) to zapasowa pamięć RAM. Jeśli jeden z podstawowych modułów pamięci RAM ulega uszkodzeniu, serwer wprowadza automatycznie do użytku zapasowy moduł, który przejmuje w niezauważalny dla aplikacji sposób zadania realizowane do tej pory przez moduł podstawowy.

W serwerze DL360 G4 można instalować dwa dyski Ultra320 SCSI lub SATA. HP wprowadził do serwera nowy kontroler RAID. To kontroler Smart Array 6i, który ma do dyspozycji 64-bitowe połączenie 133 MHz i może transferować dane w każdym z kanałów z szybkością 320 MB/s (kontroler zastosowany w serwerze G3 nosił nazwę Smart Array 5i Plus i transferował dane z maks. szybkością 160 MB).

Konstrukcja

Przejdźmy do mechanicznej konstrukcji serwera. Jego głębokość wynosi 27 cali (w przypadku serwera Dell PowerEdge 1850 jest to 30 cali). Wszystkie porty znajdują się z tyłu serwera. Użytkownik ma do dyspozycji trzy porty USB (dwa są umieszczone na zewnątrz systemu, a jeden wewnątrz). Porty umieszczone na zewnątrz są domyślnie nieaktywne (bezpieczeństwo). Można je aktywować, wprowadzając stosowną poprawkę do systemu BIOS.

HP instaluje w serwerze system iLO (Integrated Lights-Out; zdalne zarządzanie serwerem). Dostęp do iLO może być realizowany za pośrednictwem dedykowanego portu Ethernet 10/100 lub poprzez wykorzystanie do tego celu jednego z produkcyjnych portów Gigabit Ethernet wbudowanych w płytę główną. Niezależnie od zastosowanej metody iLO dysponuje zawsze własnym adresem IP i pozostaje do dyspozycji administratora nawet wtedy, gdy podstawowe procesory serwera nie obsługują systemu.

Serwery HP DL360 G4 i Dell PowerEdge 1850 oraz 2850 dysponują tym samym chipsetem (Intel E7520).

1U jak 2U

Serwer DL360 G4 w niczym nie ustępuje tym serwerom HP, które mają wysokość 2U. Chodzi tu przede wszystkim o elementy zapasowe, dzięki którym serwer pracuje niezawodnie. Serwery 2U zawierają oczywiście więcej dysków i gniazd PCI, ale jest to uwarunkowane ich konstrukcją mechaniczną. Dlatego DL360 G4 zasługuje na zaliczenie do serwerów klasy "enterprise" (dla dużych przedsiębiorstw).

Serwer wspiera następujące systemy operacyjne: Windows (32-bitowy), Linux (32- i 64-bitowy), Solaris x86, NetWare.

HP ma w ofercie cztery modele serwera. Serwer (bez dysków) wyposażony w 1 GB pamięci RAM i procesor Xeon 3,0 GHz kosztuje 11 tys. zł (brutto).

<hr size=1 noshade>HP ProLiant DL360 G4

HP Proliant DL360 G4
Krótka charakterystyka: Oprócz wykorzystania szybkich nowych procesorów (z rozszerzeniami EM64T i frontową magistralą danych 800 MHz) HP zwiększył niezawodność pracy serwera, instalując w nim zapasowe wentylatory i moduły pamięci RAM. Kolejne nowości - dzięki którym jest to jeden z najlepszych serwerów o wysokości 1U - to: dopracowane opcje zarządzania i wydajny kontroler RAID.

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows (32-bitowy), Linux (32- i 64-bitowy), Solaris x86; NetWare.

Cena: HP ma w ofercie cztery modele serwera. Serwer (bez dysków) wyposażony w 1 GB pamięci RAM i w jeden procesor Xeon 3,0 GHz kosztuje 11 tys. zł brutto.<hr size=1 noshade>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200