GreenTouch kreśli wizję energooszczędnych sieci

Konsorcjum GreenTouch (powołane do życia w 2010 r.), twierdzi, że opracowało katalog technologii, dzięki którym sieci komputerowe będą w przyszłości pobierać aż o 90% mniej energii niż ma to miejsce obecnie. GreenTouch (organizacja zrzeszająca czołowych producentów sprzętu sieciowego i dostawców usług sieciowych) informuje, że opublikuje w połowie czerwca br. dokument, w którym omówi szczegółowo te technologie.

"Dzięki nowym technologiom będziemy mogli budować sieci komputerowe, które będą w stanie obsługiwać dużo więcej danych i będą pracować szybciej, pobierając jednocześnie zdecydowanie mniej energii", mówi Thierry Klein, przewodniczący komitetu technicznego w GreenTouch, pracujący na co dzień w Alcatel-Lucent's Bell Labs. Będzie to możliwe dzięki stosowaniu nowych urządzeń, komponentów, algorytmów, architektur i protokołów. Wszystkie te elementy są obecnie testowane w laboratoriach GreenTouch.

GreenTouch nie będzie oferować konkretnych, gotowych do wdrożenia rozwiązań. Chce jednak służyć radą zainteresowanym tym problemem producentom sprzętu i oprogramowania sieciowego. Organizacja GreenTouch - do powstania której walnie przyczynił się Alcatel-Lucent - liczyła na początku 10 członków. Obecnie należy do niej ponad 50 firm, w tym tacy potentaci, jak Huawei Technologies, Fujitsu, Samsung, Vodafone, China Mobile oraz wiele wiodących placówek naukowych. Jak dotąd, nie przystąpiły niestety do niej tak znane firmy, jak

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać problemy z sieciami

Ericsson, Cisco i Nokia. Można tylko mieć nadzieję, że zdecydują się w przyszłości na ten krok.

Analitycy podkreślają, że dokument opracowany przez GreenTouch może przyczynić się do powstania wielu energooszczędnych rozwiązań, wskazując jednocześnie na fakt, że nie jest to jedyna organizacją promująca takie technologie. Podobnymi problemami zajmują się obecnie również inne organizacje działające w tym obszarze, takie jak ITU (International Telecommunication Union) czy IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). One również mają znaczące dokonania oraz ciekawe propozycje zmierzające do ograniczenia mocy, jaką pobierają sieci komputerowe.

Dokument opracowany przez GreenTouch bazuje na przewidywaniach, że bezprzewodowe sieci komputerowe pracujące na całym świecie będą transmitować w 2020 r. 88 razy więcej danych niż w 2010 r. W sieciach dostępowych opartych na okablowaniu miedzianym i światłowodach ruch ma wzrosnąć w tym czasie dziesięciokrotnie, a ruch w rdzeniach sieci LAN ma wzrosnąć ośmiokrotnie.

Według GreenTouch najmniej efektywnie pracują sieci bezprzewodowe. Dlatego proponowane przez GreenTouch rozwiązania mogą przyczynić się do tego, że sieci takie będą pobierać kilkaset razy mniej energii. Jedno z takich rozwiązań przewiduje przeniesienie ruchu z dużych makro stacji bazowych do niewielkich stacji obsługujących np. tylko jeden budynek czy ulicę. W takiej architekturze istnieje niebezpieczeństwo, że mała stacja będzie pobierać energię nawet wtedy, gdy nie obsługuje nikogo. Dlatego GreenTouch proponuje technologie, które będą wyłączać nieczynną stację bazową lub zmniejszać w określonych sytuacjach moc emitowanego przez nią sygnału radiowego.

Kablowe sieci dostępowe mogą według GreenTouch pracować w 2020 r. (po zastosowaniu jej rozwiązań) 449 razy efektywniej, a rdzenie sieci LAN do 95 razy bardziej efektywnie. Z innych zaproponowanych przez GreenTouch energooszczędnych technologii warto wymienić Bi-PON (Bit-interleaved Passive Optical Networks), pojemne bufory przechowujące treści przesyłane przez sieć oraz sieci, w których warstwa kontrolna jest odseparowana od warstwy używanej do przesyłania danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200