Google będzie budować smartfony wspierające sztuczną inteligencję

Firmy Google i Movidius nawiązały współpracę i zamierzają wspólnie pracować nad smartfonami kolejnej generacji wspierającymi technologię AI (Artificial Intelligence), która pozwoli im rozpoznawać w inteligentny sposób grafikę. Będzie to możliwe za sprawą układów scalonych produkowanych przez firmę Movidius, które w połączeniu oprogramowaniem Google będą oferować takie możliwości.

Firma Movidius specjalizuje się w projektowaniu inteligentnych aplikacji i współpracowała już z korporacją Google nad projektem Tango. Porozumienie przewiduje, że Google będzie instalować w smartfonach Android flagowy produkt firmy Movidius (układ scalony MA2450), dzięki któremu będą one wspierać technologię „machine learning”. To technologia, dzięki której urządzenie może się „uczyć” i nabywać z czasem nową wiedzę, świadcząc wtedy użytkownikowi kolejne, inteligentne usługi.

Urządzenie takie może np. rozpoznawać i analizować obrazy – za sprawą samo uczących się algorytmów - w podobny sposób jak człowiek, wspierając tym samym różne poziomu abstrakcji.

Zobacz również:

Możliwości takie oferuje właśnie układ MA2450, głównie dzięki temu iż może obsługiwać sieci neuronowe. Zaawansowane prace nad taki sieciami prowadzi również cały czas IBM, o czym pisaliśmy swego czasu obszernie w artykule "Procesor symulujący pracę ludzkiego mózgu".