Glossarium (99)

Sprzęt

Sprzęt

ActionMedia - karta do odtwarzania zakodowanego obrazu wideo, zbudowana w oparciu o układy > i750 firmy Intel.

ActionMedia II - Capture Board - karta ActionMedia wyposażona dodatkowo w złącze we/wy standardu > S-VHS.

AVC - (Audio Video Computer) komputer o dużych możliwościach audiowizualnych.

BIGFON - szerokopasmowa zintegrowana światłowodowa sieć telekomunikacyjna łącząca 7 miast w RFN umożliwiająca przesyłanie ruchomych obrazów na znaczne odległości.

Blue Laser - niebieska dioda laserowa, która teoretycznie (ze względu na krótsze fale od podczerwonych) pozwoli na zwiększenie gęstości ścieżek i pojemności zapisu na dyskach CD (na razie w fazie opracowania systemów użytkowych).

caddy - plastikowa obudowa (osłona) dysku CD służąca zarówno do przechowywania jak i element stabilizujący wkładany razem z dyskiem do czytnika (stosowane np. w Data Discman firmy Sony dla dysków 8 cm).

CDTV - (Commodore Dynamic Total Vision) komputer Amiga wyposażony w czytnik dysków CD-ROM zamontowany w odudowie odtwarzacza; standardowo sprzedawany bez klawiatury.

CL 550 - układ scalony firmy C-Cube przeznaczony do sprzętowej kompresji i dekompresji metodą > JPEG.

CL 950, CL 450 - programowalne układy scalone firmy C-Cube służące do dekompresji metodą > MPEG.

codec (lub spolszczone: kodek) - skrótowiec powstały ze słów coder/decoder (analogicznie jak modem), będący określeniem układu kodera i dekodera.

DSP - (Digital Signal Processor) zoptymalizowany pod kątem maksymalnej szybkości obróbki sygnałów w czasie rzeczywistym procesor, który stosowany jest w komputerach dedykowanych aplikacjom multimedialnym (do obróbki dźwięku i obrazu); jednym z nich jest atrakcyjny cenowo Atari Falcon.

DVI - (Digital Video Interactive) platforma multimedialna zaimplementowana w wielu systemach operacyjnych; ogólnie jest to komputer wyposażony w sprzęt (czytniki, procesorowe karty dekodujące, głośniki, itp.) i oprogramowanie umożliwiające odtwarzanie z pamięci (CD-ROM) i pełną kontrolę ruchomego obrazu i dźwięku.

FTTC - (Fibre To The Curb) - koncepcja sieci światłowodowej do przesyłania danych audiowizualnych, gdzie kabel światłowodowy prowadzony jest do ostatniej stacji rozdzielczej przed łączem użytkownika końcowego.

FTTH - (Fibre To The Home) - koncepcja sieci światłowodowej do przesyłania danych audiowizualnych, gdzie kabel światłowodowy prowadzony jest do domu użytkownika końcowego.

Genlock - (Generator locked) złącze synchronizacji pracy urządzeń wideo (np. przy miksowaniu obrazu z kamery i komputera).

Glasmaster - szklany dysk wzorcowy do produkcji dysków CD ROM.

i750 - procesor Intel 82750 stosowany w technologii > DVI.

IMT - (Interactive Multimedia Terminal) komputer do odtwarzania aplikacji multimedialnych.

kodek - patrz > codec

Mobiles Multimedia - przenośne multimedia, czyli technika multimedialna wykorzystująca komputery przenośne.

MPC - (Multimedia PC) komputer typu PC do zastosowań multimedialnych, którego zestaw minimalny dla poziomu 1 (Level 1) składa się z komputera PC 386 SX 25 MHz, 2 MB RAM, kartą VGA, dyskiem twardym 30 MB, czytnik CD-ROM z wyjściem audio i kartą dźwiękową, natomiast poziom 2 to PC 486 SX 25 MHz, 4 MB RAM, dysk twardy 160 MB, czytnik CD-ROM z podwójną prędkością odczytu, 16-bitowa karta dźwiękowa, karta graficzna 640x480 z 65536 kolorów.

Multimedia Upgrade Kit - zestaw składający się z karty dźwiękowej oraz czytnika CD-ROM przekształcający standardowy komputer typu PC na komputer Multimedia PC (o ile wyposażony jest w procesor min. 386 SX 25 MHz).

OPAL - pilotowe zadanie firmy Telekom opracowujące sieć kablową z wykorzystaniem światłowodów (do przesyłania m.in. danych multimedialnych).

Rotary Head Digital Audio Tape - wirująca głowica stosowana w magnetofonach cyfrowych (jest ona podobna do stosowanych w magnetowidach).

thumbstick - miniaturowy joystick dołączany często do pilota sterowania odtwarzacza > CD-I.

Touch-Screen - ekran dotykowy działający na zasadzie ultradźwiękowej, pojemnościowej lub innej będący urządzeniem wejściowym i wyjściowym; wybór elementów na ekranie następuje po wskazaniu palcem; istnieją ekrany rozróżniające siłę nacisku.

Ultimedia - termin stworzony przez IBM dla określenia sprzętu i usług multimedialnych. Minimalna konfiguracja komputera typu Ultimedia jest następująca:

- procesor IBM-386SLC

- 4 MB RAM

- dysk twardy 160 MB SCSI

- kontroler SCSI

- stacja dyskietek 2,88 MB

- karta graficzna XGA (kompatybilna w dół z VGA)

- odtwarzacz > CD-ROM/XA (średni czas dostępu 380 ms, transmisja 150 KB/s)

- 16-bitowa stereofoniczna karta audio (próbkowanie z częstotliwością 44,1 kHz) z wyjściem MIDI.

Videodigitizer - urządzenie zamieniające sygnały analogowe video na cyfrowe, które mogą być obrabiane w komputerze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200