Gigabit Ethernet coraz bliżej

Komitet IEEE przedstawił już wstępne akceptacje propozycji nowego standardu.

Komitet IEEE przedstawił już wstępne akceptacje propozycji nowego standardu.

Po ponadrocznych debatach komitetu normalizacyjnego IEEE standard Gigabit Ethernet zaczyna powoli nabierać coraz wyraźniejszego kształtu. Znaczny postęp poczyniono szczególnie w dziedzinie realizacji gigabitowego Ethernetu na łączach światłowodowych. Złożona pierwsza wersja draftu standardu doczekała się już ze strony grupy wykonawczej 802.3z komitetu IEEE oficjalnego komentarza. Wraz z uwagami zostanie on uwzględniony w drugiej wersji draftu, która wkrótce powinna być opracowana.

Grupa wykonawcza zajmująca się zdefiniowaniem standardu gigabitowego Ethernetu zdecydowała się zapożyczyć wiele rozwiązań z technologii ANSI Fibre Channel. Dzięki temu ten standard będzie opracowany szybciej i zaakceptowany przez rynek. Podobny zabieg zastosował komitet 802.3u, który odpowiedzialny był za opracowanie standardu 100Base-T (Fast Ethernet). Bazował on na technologii ANSI FDDI.

Jako 1000Base-X będzie znana zarówno architektura 100Base-T, wyrosła z technologii FDDI i określana wspólnym mianem (dla różnych implementacji) 100Base-X, jak i architektura Gigabit Ethernet, która czerpie z Fibre Channel.

Mimo iż technologia Fibre Channel początkowo wydawała się idealnym punktem wyjścia do rozpoczęcia prac nad nowym standardem komunikacji sieciowej, to konieczne były dwie jego modyfikacje, tak by najlepiej pasował do wymogów środowisk sieciowych. Po pierwsze - Gigabit Ethernet zapewnić ma pełną prędkość transmisji 1000 Mb/s (podobnie jak Ethernet i Fast Ethernet oferują prędkości 10 i 100 Mb/s). Niestety, Fibre Channel oferuje prędkość "zaledwie" 850 Mb/s. Po drugie - Gigabit Ethernet musi być zgodny z międzynarodowym standardem ISO 11801 dotyczącym okablowania. Choć te dwa czynniki mogą wydawać się nieistotne, mają ogromny wpływ na końcowy wygląd specyfikacji standardu.

Problem kabelka

Większość sieci światłowodowych wykorzystuje 62,5-mikronowy, wielomodowy światłowód. Kabel taki przenosić może transmisję gigabitową przez odcinek ok. 300 m przy użyciu relatywnie tanich krótkofalowych repeaterów laserowych. Niemniej dystans ten jest o wiele krótszy niż 550 m zdefiniowanych w normie ISO 11801 jako standard przy budowie sieci szkieletowych.

W sieciach telekomunikacyjnych, przesyłających informacje na dużą odległość, wykorzystuje się światłowody jednomodowe wraz z długofalowymi repeaterami laserowymi. Grupa wykonawcza 802.3z zdecydowała więc, że standard zakładać będzie stosowanie repeaterów długofalowych, co umożliwi realizowanie transmisji 1000 Gb/s na dystansie 550 m za pośrednictwem 62,5-mikronowego, wielomodowego światłowodu. Specyfikacja tego standardu ma być nazwana 1000Base-LX i umożliwi przesyłanie danych na dystansie 550 m przy użyciu światłowodu wielomodowego i 3000 m przy użyciu światłodowu jednomodowego.

Jednocześnie w poszukiwaniu tańszych rozwiązań grupa wykonawcza IEEE nie zaprzestała prac nad inną wersją standardu stosującą repeatery krótkofalowe. Wykorzystująca je specyfikacja 1000Base-SX umożliwi przesyłanie danych na odległość 300 m przy wykorzystaniu 62,5-mikronowego światłowodu wielomodowego lub też na odległość 550 m przy użyciu popularnego w niektórych krajach wielomodowego światłowodu 50-mikronowego.

Dla zwykłych sieci

Oprócz specyfikacji dla światłowodów konieczne jest również opracowanie odpowiednich standardów dla zwykłego miedzianego okablowania, które łączyłoby koncentratory i przełączniki z klientami pracującymi w sieci.

Pierwsza z nich - 1000Base-CX - umożliwi wykorzystywanie krótkich, 25-metrowych kabelków połączeniowych między urządzeniami pracującymi w obrębie jednego pokoju, np. w serwerowni. Ponadto na styczniowym spotkaniu grupa wykonawcza pracująca nad standardem Gigabitowego Ethernetu zaprezentowała propozycję standardu 1000Base-T, umożliwiającego przesyłanie 1 Gb na sekundę po standardowym okablowaniu UTP kategorii 5. Nowa specyfikacja ma korzystać z najnowszych osiągnięć w dziedzinie cyfrowego przetwarzania sygnałów i zaimplementuje zaawansowane algorytmy kodowania i dekodowania danych, tak by przesyłać 1000 Mb na sekundę po okablowaniu przeznaczonym pierwotnie do sygnałów 100 MHz.

Przewiduje się, że pełna definicja standardu 1000Base-X (wraz ze wszystkimi zawartymi w nim specyfikacjami) dostępna będzie oficjalnie na początku przyszłego roku. Wtedy też należy oczekiwać prawdziwego zalewu nowej fali sprzętu sieciowego, który umożliwi komunikację z prędkością 1 Gb/s przy jednoczesnej bezproblemowej integracji z sieciami Ethernet oferującymi transmisje na poziomie 10 i 100 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200