Geac Polska zapowiada nową wersję System21

W najbliższych miesiącach Geac Polska (dawniej JBA) zaoferuje klientom nową wersję systemu ERP - System21. Wersja V3.5.2b SP4 nie jest w pełni odnowionym rozwiązaniem i w rzeczywistości wprowadza kosmetyczne zmiany w poszczególnych modułach. Prawdziwa rewolucja dokonała się jednak w interfejsie i technologii wymiany danych z innymi systemami i aplikacjami.

Najważniejszą zmianą jest wbudowanie do systemu obsługi podwójnego systemu miar. Pozwala to na odwzorowanie stosowanych w przemyśle spożywczym rozliczeń ilościowo-wagowych. Dobrym przykładem są tu półtusze - skup odbywa się na sztuki, a dostawcy otrzymują wynagrodzenie skalkulowane na podstawie wagi. Dotychczas system podwójnych miar mógł być stosowany tylko w niektórych modułach, obecnie można go używać we wszystkich aplikacjach.

Podobnie jest z obsługą czytników kodów kreskowych. W nowej wersji skanery będzie można wykorzystywać nie tylko w operacjach przyjęć do magazynu, lecz także w obrocie wewnętrznym, produkcji i dystrybucji. W części finansowej Geac wprowadzi pełną obsługę waluty euro.

Dane na wolności

Geac, podobnie jak inni producenci, kilka lat temu stanął przed poważnym problemem. Ich stosunkowo stabilna pozycja na rynku rozwiązań dla przedsiębiorstw mogła zostać zagrożona w wyniku niedostrzeżenia możliwości, jakie stwarzają technologie internetowe. Aplikacje System21 działają w trybie terminalowym. Został on stworzony za pomocą narzędzi RPG i jest nierozerwalnie związany z platformą AS/400 (obecnie IBM eServer). Co więcej, integracja System21 z zewnętrznymi aplikacjami i systemami dotychczas nie była łatwa. Firmy wykorzystujące system ERP były zmuszone zlecać wszystkie prace integracyjne, a także zadania łączenia z rozwiązaniami internetowymi partnerom firmy Geac, gdyż System21 nie stwarzał możliwości udostępniania danych na zewnątrz w łatwy sposób.

Aby rozwiązać ten problem i udostępnić system ERP na zewnątrz, Geac podpisał na początku br. porozumie- nie technologiczne z firmą Jacada - producentem oprogramowania typu middleware. Pozwoliło to, by dane z systemów AS/400 czy mainframe stały się dostępne dowolnym aplikacjom klienckim. Na podstawie informacji o wyglądzie ekranów aplikacji terminalowych i obsługiwanych przez nie zdarzeń dostarczany wraz z System21 Jacada Server generuje interfejs graficzny w postaci klas Javy lub Visual Basic. Powstałe ekrany można następnie modyfikować za pomocą narzędzi SDK dostarczonych wraz z oprogramowaniem Jacada.Oprogramowanie Jacada zawiera także dodatkowe narzędzia, umożliwiające tworzenie niestandardowych interfejsów do systemów zewnętrznych z wykorzystaniem języka XML. Jednocześnie zastosowanie oprogramowania Jacada nie wymaga wprowadzania zmian w aplikacji System21.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200