Gartner obniża prognozy dla rynku komputerów osobistych

Analitycy firmy Gartner obniżyli prognozy sprzedaży komputerów osobistych na 2011 i 2012 rok. Zmniejszenie dynamiki wzrostu w tym segmencie ma być związane m.in. z rosnącą popularnością urządzeń klasy tablet oraz z prognozowanym spowolnieniem gospodarki w niektórych krajach.

Zdaniem analityków firmy Gartner w 2011 roku na świecie sprzedaż komputerów osobistych sięgnie 364 mln sztuk. Oznacza to wzrost na poziomie 3,8 proc. w skali roku. Wcześniejsze, opublikowane w czerwcu br., prognozy zakładały jednak roczną dynamikę wzrostu sprzedaży na rynku komputerów PC na poziomie 9,3 proc. Prognozy na przyszły rok zakładają natomiast wzrost sprzedaży komputerów osobistych o 10,9 proc. To o 1,9 proc. mniej niż zakładały wcześniejsze szacunki. W 2012 roku nabywców ma znaleźć ponad 400 mln komputerów osobistych. "Urządzenia klasy tablet stopniowo zyskują funkcje zarezerwowane wcześniej dla typowych komputerów osobistych. Nie pozostaje to bez wpływu na sprzedaż komputerów PC - konsumenci coraz częściej decydują się na zakup tabletu zamiast stacjonarnego lub przenośnego komputera osobistego. Z kolei klienci korporacyjni przekładają inwestycje związane z zakupem sprzętu na przyszłość" - twierdzą eksperci firmy Gartner. Warto wspomnieć, że zdaniem analityków firmy JP Morgan w tym roku światowa sprzedaż tabletów sięgnie niemal 52 mln tego typu urządzeń. Udział rynkowy firmy Apple jest szacowany na ok. 71 proc. Szacunki dotyczące przyszłego roku zakładają natomiast sprzedaż tabletów na poziomie ok. 72,4 mln urządzeń.

Zdaniem analityków zmiany zachodzące na rynku stawiają pod znakiem zapytania dalsze kierunki rozwoju rynku komputerów osobistych. Spadająca sprzedaż i niskie marże wespół z rosnącymi stanami magazynowymi mogą również spowodować istotne zmiany w strategii biznesowej producentów komputerów tej klasy. Skutki finansowe zaistniałej sytuacji boleśnie odczuwają m.in. najwięksi producenci komputerów PC - w tym koncerny Dell i Acer oraz Hewlett-Packard. Warto wspomnieć, że w połowie sierpnia przedstawiciele kierownictwa koncernu HP zapowiedzieli restrukturyzację zakładającą zasadniczą zmianę modelu działalności na rynku PC. Planowane jest m.in. wydzielenie działalności w zakresie komputerów osobistych do zewnętrznej spółki. Niezależnie od tego koncern HP nie zamierza jednak rezygnować z dotychczasowej strategii rozwoju oferty segmencie komputerów osobistych. Równolegle zrezygnowano z rozwoju urządzeń - m.in. tabletów - bazujących na środowisku operacyjnym WebOS.

Zobacz również:

  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023

Według analityków rosnąca konkurencja ze strony urządzeń typu tablet w znacznym stopniu zmniejszy potencjał wykorzystania typowych komputerów. Zdaniem części ekspertów komputery osobiste będą wykorzystywane przede wszystkim w zastosowaniach związanych z tworzeniem i publikacją treści.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200