Fotoaparaty cyfrowe

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej cyfrowych aparatów fotograficznych.

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej cyfrowych aparatów fotograficznych.

Coraz powszechniejsze wykorzystywanie w wydawnictwach, firmach reklamowych czy inżynierskich komputerowych technologii obrabiania grafiki spowodowało, że istotnym problemem stała się czasochłonność procesu digitalizacji obrazu. Zapotrzebowanie na szybkie metody przenoszenia obrazów do pamięci komputera, było przyczyną pojawienia się cyfrowych aparatów fotograficznych. Obecnie grafik, inżynier czy projektant stron WWW jeśli chce wprowadzić obraz do pamięci komputera, ma uproszczone zadanie. Nie musi już, tak jak w przypadku wykonania zdjęcia za pomocą zwykłego aparatu odwzorowującego rzeczywistość na kliszy światłoczułej, czekać na wywołanie filmu, by następnie wskanować uzyskany obraz. Wystarczy, aby zaopatrzył się w aparat cyfrowy oraz dodawany do niego osprzęt umożliwiający transmisję danych bezpośrednio z aparatu do komputera.

Cyfrowe fotoaparaty dotarły do Polski

Na polskim rynku pojawiły się przede wszystkim kompaktowe aparaty cyfrowe, zbliżone funkcjonalnością do tzw. idioten kamera. Przeznaczone dla zwykłego użytkownika, urządzenia proste w obsłudze i wygodne, wyposażone są zazwyczaj we wbudowaną lampę błyskową, samowyzwalacz, autofocus, funkcję makro itd. Sprzęt taki pozwala najczęściej na zapisywanie zdjęć w kilku trybach różniących się znacznie jakością odwzorowania oryginału. Kompaktowe aparaty umożliwiają wykonywanie zdjęć o rozdzielczości od 640 x 480 do 768 x 1024 pkt. przy 24-bitowej palecie barw (16,7 mln kolorów).

Najważniejszą cechą odróżniającą cyfrowe aparaty od zwykłych fotoaparatów jest fakt, iż nie wykorzystują one filmu światłoczułego. Do zapisywania zdjęć służy bowiem wbudowana, wewnętrzna pamięć typu flash. Zgromadzone w takiej pamięci ujęcia są następnie transmitowane do komputera PC przez interfejs szeregowy RS232 lub za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego na taśmę wideo (gniazdo cyfrowe). Niektóre modele aparatów wyposażono także w specjalne wbudowane gniazda na karty typu PC Card (dawniej PCMCIA). Karty PC Card służą w takim wypadku jako zewnętrzne, przenośne nośniki pamięci.

Część urządzeń ma także wbudowane, kolorowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Są one wykorzystywane jako podręczne monitory, pozwalające przeglądać na bieżąco wszystkie wykonane zdjęcia oraz obsługiwać graficzny interfejs. Czasami wyświetlacze LCD zastępują celowniki optyczne, co nie jest zbyt wygodne, zwłaszcza w przypadku wykonywania zdjęć przy dużym nasłonecznieniu. Częste wykorzystywanie wbudowanych w aparaty wyświetlaczy zastępujących panel interfejsu oraz celownik powoduje także duży pobór energii i szybsze, niż w wypadku urządzeń pozbawionych tego elementu, rozładowanie baterii.

Wyświetlacze w aparatach cyfrowych informują użytkownika o stopniu naładowania baterii, liczbie wykonanych zdjęć oraz dostępnej do wykorzystania wolnej pamięci, czasami również o takich funkcjach, jak: czas ekspozycji, uruchomienie samowyzwalacza, nastawiony tryb pracy lampy błyskowej, wybór jakości zdjęcia, zegar, potwierdzanie kasowania zdjęć.

Nowe funkcje wyróżniają

Producenci aparatów cyfrowych coraz częściej decydują się uzupełniać modele o coraz to ciekawsze funkcje, takie, których jeszcze nie oferuje konkurencja. I tak np. aparat DC-50 Kodaka wyposażony jest w przyciski umożliwiające płynne zbliżanie obrazu (zoom). Firma Casio w modelu QV-300, którego charakterystycznym elementem jest obiektyw umieszczony na ruchomym przegubie, zastosowała kolorowy ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Monitor LCD pełni tu funkcję celownika, w związku z czym zdjęcia wykonujemy, trzymając aparat nie przy oku, lecz na wysokości piersi. Wyświetlacz jest także panelem interfejsu, za pomocą którego użytkownik może oglądać jednocześnie 4 lub 9 zdjęć, powiększać wybraną część, zabezpieczać je przed przypadkowym skasowaniem, ukrywać oraz zmieniać jakość wykonanego zdjęcia, nie powodując usunięcia obrazu. Olympus również zastosował wyświetlacze ciekłokrystaliczne, lecz jako element dodatkowy, a nie zamiast celownika optycznego. Użytkownicy aparatów C800- L i C400L mogą za pomocą monitorka przeglądać (jednocześnie lub po kolei) wszystkie zgromadzone w pamięci zdjęcia. Urządzenia Olympusa wyposażone zostały również w dodatkowe czarno-białe wyświetlacze LCD, informujące użytkownika o ustawionym trybie rozdzielczości, liczbie pozostałych do wykonania zdjęć, uruchomieniu trybów kasowania i lampy błyskowej itd.

Aparatem, który może pochwalić się największym wyborem funkcji jest RDC-2 Ricoha. Urządzenie pozwala dołączyć do zdjęć kilkusekundowe komentarze głosowe, ma specjalny tryb służący do fotografowania dokumentów (z powiększaniem obrazu) oraz funkcję wykonywania zdjęć cyklicznych (1 zdjęcie na sekundę), a także może stać się naszym cyfrowym dyktafonem. Do RDC-2 można dokupić także pilota i przyłączany dodatkowo do korpusu kolorowy monitor LCD służący do przeglądania zdjęć. Ricoh wyposażył produkt w drugi wbudowany monochromatyczny wyświetlacz, informujący o wybraniu przez użytkownika funkcji, takich jak: jakość zdjęcia, tryb działania lampy błyskowej i zapisu zdjęć, stopień załadowania baterii itd.

Testowane aparaty Casio i Ricoh dostarczane są z dwoma wbudowanymi obiektywami, co pozwala na pewną dowolność w wykonywaniu zdjęć. Najbardziej profesjonalnym z testowanych urządzeń jest Nikon E2S - cyfrowy aparat fotograficzny, technologicznie będący następcą produkowanych przez firmę tradycyjnych aparatów fotograficznych. Sprzęt wygląda jak zwykły, trochę masywniejszy aparat, wyposażony w możliwość montowania wielu typów obiektywów. Niestety, produkt przeznaczony jest dla profesjonalistów, co odbija się także na komforcie pracy (duża waga) oraz wygodzie organizacji przesyłania danych. Nie można go bowiem w prosty sposób podłączyć kablem do komputera PC. Użytkownik musi wcześniej wyposażyć swój komputer w adapter SCSI oraz zewnętrzny czytnik do kart pamięci Nikona, służących do przechowywania zdjęć. Potencjalnych klientów należy także uprzedzić, iż tej klasy sprzęt jest bardzo kosztowny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200