Firmowe aplikacje na urządzeniach mobilnych

Chociaż smartfony czy tablety są w firmach od dawna, działy IT nadal nie rozwiązały problemu pracy z korporacyjnymi aplikacjami na takich urządzeniach. Oto trzy metody udostępnienia firmowych programów mobilnym użytkownikom.

Najprostszym sposobem na udostępnienie aplikacji z systemu Windows na dowolnym urządzeniu jest użycie usług terminalowych. Tak działa pakiet Citrix XenApp wraz z aplikacją Citrix Receiver (dawniej ICA Client), dzięki technologii można udostępnić każdą aplikację na dowolnym urządzeniu, dla którego istnieje wydanie Receivera, a aplikacja wygląda tak samo na tablecie jak na pececie. Oprócz standardowych systemów, takich jak iOS czy Android, i systemów Microsoft Windows klient został opracowany także dla innych systemów. Firma Citrix przyznaje, że prowadzi prace badawcze nad klientem działającym w technologii HTML5 w przeglądarce internetowej, ale implementacja napotyka na trudności ze względu na różnice w obsłudze standardu w różnych przeglądarkach.

ZALETY

+ Prawie wszystkie aplikacje działają bez żadnych zmian, od razu.

+ Aplikacja wygląda tak samo jak na desktopie, co skraca szkolenia.

+ Duże bezpieczeństwo, brak przechowywania danych na kliencie.

+ Proste wdrożenie, doskonałe zarządzanie, aplikacji nie trzeba instalować na kliencie.

WADY

- Aplikacja nadal korzysta z firmowych desktopów.

- Wrażenie użytkownika nie zawsze odpowiada potrzebom związanym z urządzeniami mobilnymi.

- Niekiedy są problemy z małymi elementami sterującymi.

- Rozwiązanie nie działa bez połączenia z firmową siecią.

Apka na urządzeniu

Na urządzeniach przenośnych najlepiej pracować z aplikacją, która została dla nich napisana. Wymaga to opracowania kodu, integracji z zasobami IT, zarządzania telefonami i tabletami oraz zainstalowanymi tam aplikacjami. Dzięki wykorzystaniu natywnego kodu na urządzeniu aplikacja wykorzystuje zasoby i połączenie, ale także opcje interfejsu użytkownika właściwe dla systemu operacyjnego na kliencie. W świecie urządzeń mobilnych aplikacje dostarcza się przez sklepy, ale w przypadku korporacji sklepy prowadzone przez Apple, Google czy Microsoft nie mają zastosowania, gdyż wymagają udostępnienia kodu źródłowego publikowanej aplikacji. Nie każda firma zdecyduje się na udostępnienie innym podmiotom własności intelektualnej związanej z kodem aplikacji. "Jeśli firma zamierza bezpiecznie wdrożyć aplikacje mobilne, musi użyć rozwiązań, które zapewnią izolację aplikacji i jej danych od zewnętrznego środowiska, zestawią połączenie i umożliwią zarządzanie aplikacjami. W miarę rozwoju środowisk mobilnych w firmach zarządzanie nimi stanie się jednym z wyzwań, którymi musi podołać firmowe IT" - mówi Mark Templeton, CEO firmy Citrix.

ZALETY

+ Aplikacja działa w swoim natywnym środowisku.

+ Można dostosować funkcjonalność do potrzeb użytkownika.

+ Wrażenie jest takie samo jak przy innych aplikacjach dla tabletów czy smartfonów.

+ Aplikacja może pracować offline.

WADY

- Wymaga przepisania aplikacji.

- Niezbędne jest zarządzanie aplikacjami i zasobami urządzenia mobilnego.

- Potrzebna jest izolacja aplikacji od środowiska tabletu, by zachować bezpieczeństwo danych.

- Konieczna integracja z zasobami IT.

Mała zmiana kodu, duża różnica w wyglądzie

Aplikacje desktopowe nie są dostosowane do pracy z urządzeń mobilnych. Zamiast pisać nową aplikację, można skorzystać z nowej metody dostarczenia aplikacji, zachowującej wrażenie właściwe dla mobilnego systemu operacyjnego.

Mark Templeton wyjaśnia: "Nasi klienci mogą skorzystać z interfejsu API w celu podmiany wywołań w kodzie aplikacji Windows. Po udostępnieniu za pomocą XenMobile aplikacja na urządzeniu mobilnym będzie zachowywać się, jakby była pisana pod to urządzenie. Zachowa miękkie przewijanie, obsługę gestów, może być kontrolowana wirtualną klawiaturą. Transferowane będzie także menu aplikacji z okienek i list Windows do postaci wyświetlanej przez system taki jak iOS".

Wrażenie jest dostosowane do urządzenia, więc zamiast małych przycisków z systemu Windows będą "przełączniki" znane z iOS lub Androida, a przewijanie dwoma palcami przewinie treść dokumentu. Będzie można wykorzystać urządzenia charakterystyczne dla smartfonów i tabletów.

ZALETY

+ Prosta transformacja istniejących aplikacji Windows.

+ Wykorzystanie istniejącego kodu, niewielkie przeróbki kodu.

+ Wrażenie odpowiada pracy na tablecie lub smartfonie, transferowane będzie menu programu.

+ Ta sama aplikacja udostępniona różne urządzenia za pomocą jednej technologii.

WADY

- Konieczność rekompilacji aplikacji.

- Rekompilowaną aplikację można udostępnić tylko za pomocą narzędzi Citriksa.

- Koszt zakupu i wdrożenia rozwiązań Citriksa, jeśli firma ich nie ma.

- Rozwiązanie wymaga połączenia z firmową infrastrukturą.

Dostarczenie firmowych aplikacji było jednym z tematów konferencji Citrix Synergy 2013.

Z tabletem i smartfonem pracuje się inaczej

Naturalnym środowiskiem dla firmowych aplikacji jest stacja robocza z systemem Windows. Za pomocą usług terminalowych można ją wyświetlić na dowolnym urządzeniu, ale nie rozwiązuje to problemu związanego z przyciskami, menu czy innymi elementami sterującymi. Są zbyt małe, by użytkownik je wygodnie obsłużył na tablecie. Ze względu na ergonomię, interfejs użytkownika dla systemów z dotykowym ekranem musi wyglądać inaczej niż w instalacjach desktopowych, a razem z nim należy zmienić działanie wszystkich elementów aplikacji typu pola wyboru czy przełączniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200