Firma w chmurach

Usługi cloud computing kojarzone są głównie z wynajmem mocy obliczeniowej. Tymczasem oferta dostawców wykracza poza miejsce na serwerze i obejmuje komplet usług niezbędnych do pracy całej firmy.

Firma w chmurach

Początkowo firmy korzystały tylko z outsourcingu poczty elektronicznej. Zamiast utrzymywać firmowy serwer, który wymaga aktualizacji i ochrony przed spamem, a także jest wystawiony na ataki hackerskie, można skorzystać z obsługi poczty elektronicznej przez dostawcę posiadającego odpowiednie zasoby. To samo dotyczy firmowej strony WWW, którą warto przechowywać na serwerze poza strefą DMZ przedsiębiorstwa. Ewentualne naruszenie bezpieczeństwa takiego serwera nie wpływa wtedy na bezpieczeństwo pozostałych usług w firmie. Obecnie operatorzy hostingowi oferują praktycznie dowolny hosting aplikacyjny, najpopularniejsze jest jednak hostowanie aplikacji napisanych z wykorzystaniem technologii open source (m.in. PHP), gdyż ta dobrze się sprawdza w praktyce przy dużym obciążeniu. Miejsce prostych ofert serwerów POP3/SMTP/Web, zajęły kompletne rozwiązania, obejmujące pocztę e-mail, pracę grupową, narzędzia do edycji i publikacji firmowych zasobów online, a także wszelką komunikację elektroniczną. Przykładem może być Google Mail/Docs, a także usługi hostowane, świadczone przez Microsoft oraz IBM.

Dane idą do chmury

Realizacja odpowiedniej polityki backupu w przypadku skomplikowanej infrastruktury jest kosztowna i niekiedy bardziej opłaca się outsourcing tej usługi. Obecnie kopia bezpieczeństwa jest udostępniana także jako usługa w modelu cloud computing. Wykonywanie kopii bezpieczeństwa w modelu cloud można zrealizować na dwa sposoby - za pomocą dedykowanej aplikacji instalowanej w środowisku klienckim lub serwerowym albo za pomocą urządzenia, które odpowiada za transfer danych do datacenter usługodawcy. W obu przypadkach stosowana jest zaawansowana deduplikacja i kompresja, co zmniejsza ilość danych, które trzeba przetransferować przez WAN i minimalizuje zużycie zasobów w centrum usługowym dostawcy.

W przypadku małej firmy można skorzystać z takiej usługi, usprawniając pracę stacji roboczych bez ponoszenia znacznych kosztów związanych z zakupem oprogramowania i sprzętu do backupu. Podobnie w przypadku oddziałów terenowych, można skorzystać z takich usług, gdyż to rozwiązanie jest bardzo proste w instalacji, działa w tle i stosunkowo nieznacznie obciąża łącze internetowe, gdy kopia bezpieczeństwa obejmuje typowe dokumenty biurowe.

Firmy posiadające bardziej złożoną infrastrukturę mogą skorzystać z rozwiązań, które wykorzystują serwer pośredniczący, zlokalizowany w sieci przedsiębiorstwa. Kopia bezpieczeństwa jest wtedy realizowana dwustopniowo - najpierw odbywa się kopiowanie danych ze środowisk objętych backupem za pomocą agentów, miejscem docelowym pierwszego etapu kopiowania jest serwer dostarczony przez usługodawcę. Na tej maszynie następuje przygotowanie, szyfrowanie oraz komunikacja z datacenter dostawcy usługi. Strumień danych skopiowany z serwerów firmy podlega deduplikacji, kompresji, szyfrowaniu i jest przesyłany do datacenter usługodawcy. W ten sposób można wykonać kopię nawet znacznej ilości danych, rzędu terabajtów, jedynym wymaganiem jest wystarczająco szybkie łącze internetowe.

Na rynku jest dość dużo usługodawców, począwszy od małych firm, a skończywszy na usługach backupu w modelu cloud świadczonych przez EMC. Ciekawą usługę na polskim rynku posiada firma Comparex. Usługa backupu w modelu cloud wykorzystuje serwer pośredniczący i łączy się z datacenter tej firmy, gdzie składowane są wszystkie dane. Zaletą usługi jest znajomość lokalizacji danych w kraju, co ma znaczenie przy audycie zgodności z regulacjami prawnymi.

Aplikacja na cudzym serwerze

Wynalazek wirtualizacji serwerowej umożliwia przeniesienie firmowych aplikacji do dowolnej lokalizacji, w tym także do operatora usługi cloud computing. W tym modelu klient korzysta z oprogramowania uruchamianego w datacenter usługodawcy, płacąc przy tym za rzeczywiście zużyte zasoby. Usługa ta się sprawdza w przypadku działów deweloperskich oraz przy niedużych projektach, gdyż zaletą jest bardzo niski koszt wejścia - wystarczy wykupić zasoby obliczeniowe i miejsce składowania danych. W miarę wzrostu zapotrzebowania, można dokupić zasobów, a także zwolnić je, gdy nie są już potrzebne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200