Firma po polsku...

Polski software to temat traktowany po macoszemu przez większość krajowych czasopism komputerowych. Nie dziwi nas zatem, a nawet, co tu ukrywać, niezmiernie cieszy, że "Kącik polskiego oprogramowania" zyskał już wielu stałych czytelników i spotyka się z Państwa rosnącą aprobatą. Świadczą o tym listy napływające w dużych ilościach do redakcji. Dziękujemy i prosimy o jeszcze.

Polski software to temat traktowany po macoszemu przez większość krajowych czasopism komputerowych. Nie dziwi nas zatem, a nawet, co tu ukrywać, niezmiernie cieszy, że "Kącik polskiego oprogramowania" zyskał już wielu stałych czytelników i spotyka się z Państwa rosnącą aprobatą. Świadczą o tym listy napływające w dużych ilościach do redakcji. Dziękujemy i prosimy o jeszcze.

Rynek

Trudno nie zauważyć, że polscy użytkownicy komputerów, większą niż dotychczas wagę przywiązują do takich spraw jak: efekty ekonomiczne stosowania konkretnej aplikacji, komfort obsługi, opieka nad jej prawidłowym funkcjonowaniem itp. Ciekawostką jest, że chociaż rodzimym producentom daleko jeszcze pod tym względem, do zachodnich, to coraz chętniej korzystamy z usług tych pierwszych, ponieważ proponowane przez nich rozwiązania bardziej przystają do naszej rzeczywistości.

Firmy, oczywiście, czują "co w trawie piszczy" i starają się nam dogodzić, na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z przejawów tej tendencji jest metamorfoza jaką przechodzą, bardzo popularne na naszym rynku, Systemy Finansowo- Księgowe.

Od początkowo prostych konstrukcji, typu "Księga przychodów i rozchodów", szybko ewoluują one w kierunku, coraz elastyczniejszych, kompleksowych systemów informatycznych, pozwalających na rozwiązywanie problemów przedsiębiorstw o zróżnicowanej wielkości.

Oczywiście system, systemowi nierówny, a wśród dużej liczby produktów, tu i ówdzie mogą zdarzyć się ewidentne "knoty". W najbliższych odcinkach naszego cyklu postaramy się przybliżyć niektóre z aplikacji tego typu, wskazać silne i słabe strony poszczególnych rozwiązań oraz, co chyba najistotniejsze, sformułować pewne minimum, któremu tego typu aplikacja powinna odpowiadać. Jeszcze raz gorąco zachęcamy do nadsyłania uwag w tej materii.

Jako pierwszy prezentujemy pakiet autorstwa warszawskiej firmy POLSYSTEM-2.

Trochę szczegółów

@Zintegrowany pakiet do zarządzania firmą", bo tak brzmi pełna jego nazwa, składa się z następujących elementów:

1. Księgi handlowe dla osób prawnych

2. Księgi handlowe dla osób fizycznych

3. Księga przychodów i rozchodów

4. Płace

5. Magazyn, Hurtownia

6. Ewidencja i amortyzacja środków trwałych

7. Dostawcy/Odbiorcy - Faktury/Przelewy

zwanych przez firmę modułami.

Każda z części składowych pakietu może występować w różnych odmianach: dla indywidualnych użytkowników, biur rachunkowych, pojedynczych komputerów lub sieci, a dzięki zastosowaniu tzw. zbiorów transmisyjnych, czyli plików służących do przenoszenia danych wewnątrz pakietu, możliwe jest np. zorganizowanie pracy wielostanowiskowej bez konieczności budowy sieci, czy uruchomienie całego systemu nawet na komputerze XT wyposażonym jedynie w stację dyskietek elastycznych.

Użycie wspomnianych plików transmisyjnych pozwala na np. automatyzację księgowania na podstawie zmian stanów magazynowych lub wypłat wynagrodzeń. Wówczas, po wydaniu odpowiedniego polecenia, system samoczynnie uaktualnia stany odpowiednich kont i dokonuje właściwych zapisów.

Nie tylko po polsku

Niespotykaną zupełnie cechą rozwiązania oferowanego przez Polsystem-2 jest jego dwujęzyczność. Ten nowy pomysł, został opracowany specjalnie dla przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego. Jak to wygląda w praktyce?

Każdy moduł jest wyposażony w dwie wersje plików wykonywalnych (*.EXE). Jeden startuje wersję polską, drugi np. niemiecką, przy czym oba korzystają z tych samych danych.

Drukowanie

Bardzo ważną cechą funkcjonalną programu biurowego są wydruki. W omawianym systemie dane można przesyłać bezpośrednio do drukarki lub zapisywać w plikach dyskowych i drukować w dowolnej chwili poleceniem print. Pakiet nie jest standardowo wyposażany w specjalne drivery, lecz, jak podaje producent, przystosowano go do korzystania z drukarki igłowej o szerokości wałka 10 lub 15 cali. Ponadto firma jest w stanie zaspokoić (za dodatkową opłatą) wszelkie inne życzenia w tym względzie, np. druk w poprzek kartki.

W przekazanym nam do testowania standardowym egzemplarzu, problem "szerokich zestawień" pojawiał się głównie w przypadku "Księgi przychodów i rozchodów". Wydruk z drukarki 10" (papier A4) trzeba było sklejać, aż dwukrotnie, aby otrzymać jedną stronę księgi.

Wykaz druków, generowanych przez poszczególne moduły jest dość obszerny (m.in. faktury, raporty, sprawozdania, umowy o pracę, deklaracje podatkowe, bilansy itp.) i zgodny z tym, czego wymagają urzędy (druki typowe).

Elastyczność

Nie mniej ważną cechą jest elastyczność programu. W omawianym pakiecie położono na to dość duży nacisk. Można np. definiować wielostopniową strukturę przedsiębiorstwa, znaczną część przeliczników procentowych, dowolnie ustalać nazwy kont, rozróżniać pracowników akordowych i tych, którzy są zatrudnieni na umowę-zlecenie, rejestrować dłużników itp.

Swoją drogą dobrze sprawdzić, przed nabyciem jakiegoś programu, czy wszystko jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jednym z lepszych sposobów na to jest poproszenie firmy o listę referencyjną i skonsultowanie się z wybranym użytkownikiem. Jak mnie poinformowano, POLSYSTEM-2 posiada takie listy i udostępnia je na życzenie klienta.

Zabezpieczenia

Pakiet autorstwa Polsystem-2 nie ma żadnych "specjalnych" zabezpieczeń. Standardowo, bowiem, dostęp do poszczególnych części chroniony jest hasłem, a pliki, w większości wypadków są typu *.dbf (dBASE). Ponadto moduły wyposażone są w mechanizmy służące do sporządzania i odtwarzania kopii zapasowych oraz indeksowania baz danych.

Z uwagi na to, że program korzysta z systemowych poleceń BACKUP i RESTORE, wymagana jest wersja 3.1 DOS-u (lub wyższa). Zatem, kto chciałby się mocniej zabezpieczyć będzie musiał skorzystać z dodatkowego oprogramowania nie należącego do oferty firmy.

Informacje uzupełniające

Dobrym pomysłem jest natomiast umieszczenie wielu zabezpieczeń "antypomyłkowych", wygodnego systemu podpowiedzi dla użytkownika oraz kalkulatora, z którego można wprowadzać wyniki bezpośrednio do tabel.

Dotychczas, inaczej niż w poprzednich odcinkach "Kącika", nie pisałem nic o dokumentacji i procedurze instalacyjnej. Już to nadrabiam. Podręczniki, oczywiście, są. Ładnie wydane, dokładne i, o dziwo, zrozumiałe nawet dla laika, chciaż momentami trącą "niestandardowym" językiem. Nie ma natomiast programów instalacyjnych, gdyż każdy moduł dostarczany jest w postaci samorozpakowującego się pliku *.EXE, który należy wgrać do uprzednio założonego katalogu i uruchomić. W połączeniu z koniecznością modyfikacji plików konfiguracyjnych stwarza to, co prawda, wrażenie kolejnej edycji "Zrób to sam", ale, jak mnie zapewniono w firmie, klienci nie mają zastrzeżeń.

Marketing i opieka

Jak już wspomniałem, poszczególne moduły można kupować pojedynczo lub w kompletach. W przypadku rozbudowy systemu, bez względu na to kiedy się tego dokonuje, firma udziela upustów cenowych (do 30%).

Nabywca otrzymuje, oprócz programów, prawo do bezpłatnych, "wiecznych" upgrade'ów i możliwość uzyskania pomocy "na telefon".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200