Feniks z popiołów

3Com, który w kwietniu br. znacznie zubożył swoją ofertę sieciową, wprowadza na rynek nowe modułowe przełączniki przeznaczone dla przedsiębiorstw średniej wielkości.

3Com, który w kwietniu br. znacznie zubożył swoją ofertę sieciową, wprowadza na rynek nowe modułowe przełączniki przeznaczone dla przedsiębiorstw średniej wielkości.

Do oferty 3Com dla średniej wielkości przedsiębiorstw (tzn. wykorzystujących ok. 1000 końcówek sieciowych) dołączono urządzenie Switch 4007, uproszczoną wersję najbardziej zaawansowanych, modularnych przełączników CoreBuilder. Przełączniki te wycofano z oferty firmy wraz z rozpoczętą w kwietniu br. jej reorganizacją.

Oprócz kilku wersji Switch 4007 na rynek trafiły również "odmłodzone" przełączniki 3Com SuperStack II Switch 3300, umożliwiające pracę w szkieletach gigabitowych, opartych na okablowaniu światłowodowym i miedzianym.

Mniejszy CoreBuilder

3Com Switch 4007 to przełącznik, który oferuje siedem gniazd rozszerzeń umożliwiających zainstalowanie modułów sieciowych. Oprócz klasycznych modułów przeznaczonych do podłączania użytkowników, wśród gniazd musi się znaleźć miejsce dla modułu przełączania oraz modułu zarządzającego pracą urządzenia. Podobnie jak inne urządzenia tej klasy, przełącznik 3Com oferuje również redundantne zasilacze, które można wymieniać bez przerywania jego pracy.

Switch 4007 ma magistralę o przepustowości 120 Gb/s w trybie full duplex. W maksymalnej konfiguracji urządzenie może być wyposażone w 54 porty Gigabit Ethernet lub 216 portów 10/100 Mb/s.

Urządzenie obsługuje wszystkie kluczowe standardy sieciowe, umożliwiające regulowanie przepływu pakietów sieciowych, m.in. IEEE 802.1p. Przesyła- nie pakietów zarówno za pomocą informacji zapisanych w drugiej, jak i trzeciej warstwie modelu sieciowego umożliwia łatwe zarządzanie komunikacją. Dzięki obsłudze standardu IEEE 802.1Q VLAN urządzenie pozwala budować sieci wirtualne grupujące konkretne porty urządzenia lub komunikację w określonych protokołach sieciowych (IP, IPX lub AppleTalk).

Aby zwiększyć dostępność urządzenia, obsługuje protokoły STP, OSPF i VRRP. Umożliwia również równoległe łączenie kilku portów (maksymalnie ośmiu) w celu osiągnięcia wyższej przepustowości, np. z innymi urządzeniami sieciowymi.

Bezpośrednie zarządzanie pracą urządzenia może być realizowane zarówno za pośrednictwem sesji Telnet, jak i poprzez przeglądarkę internetową dzięki wbudowanemu w oprogramowanie przełącznika serwerowi HTTP.

3Com wprowadził na rynek dwa rodzaje modułów przełączania dla przełącznika Switch 4007. Pierwszy z nich, oferujący przepustowość 18 Gb/s, jest wyposażony w 6 wewnętrznych portów Gigabit Ethernet, przeznaczonych do dołączenia innych modułów poprzez magistralę przełącznika, oraz 3 zewnętrzne porty Gigabit Ethernet, do których można dołączyć wydajne serwery. Jest on używany głównie do łączenia modułów przełącznika wyposażonych w porty Fast Ethernet.

Dla użytkowników, którzy chcieliby wykorzystać Switch 4007 przede wszystkim do budowy firmowej sieci szkieletowej łączącej inne urządzenia sieciowe z przepustowością gigabitową, jest przeznaczony drugi moduł przełączania o przepustowości 48 Gb/s. Oferuje on 24 wewnętrzne porty Gigabit Ethernet, przeznaczone do włączenia do magistrali komunikacyjnej przełącznika Switch 4007.

Łatwy w obsłudze

Przewagą przełącznika 3Com w stosunku do produktów konkurencji ma być jego łatwa konfiguracja. Firma oferuje Switch 4007 w czterech podstawowych konfiguracjach i w zasadzie administrator może każdą z nich włączyć od razu do sieci bez troszczenia się o dobór odpowiednich modułów. Ten sposób sprzedaży wysoko wydajnych rozwiązań 3Com określa jako backbone-in-a-box.

Oprócz przełącznika Switch 4007, firma wprowadziła również na rynek 4 nowe modele z serii SuperStack II - 3Com SuperStack II Switch 3300. Wszystkie przełączniki są wyposażone w 24 porty o przepustowości 10/100 Mb/s, ale różnią się konfiguracją portów przeznaczonych do włączania ich do szkieletu sieci.

Model 3300TM zawiera port 1000Base-T, umożliwiający włączenie do szkieletu Gigabit Ethernet opartego na okablowaniu miedzianym. Jego cena wynosi ok. 1995 USD. Model 3300SM ma port 1000Base-SX i kosztuje ok. 2350 USD.

Bez modułów gigabitowych dostarczane są przełączniki 3300XM i 3300MM. Pierwszy z nich oferuje tylko 24 porty 10/100 Mb/s i dostępny jest w cenie ok. 1345 USD. Drugi, w takiej samej konfiguracji, wyróżnia się małym rozmiarem. Jego wysokość wynosi zaledwie 1U (standardowo przełączniki te mają 1,5 U) i kosztuje ok. 2350 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200