Faksowanie w sieciach NetWare

W listopadzie bieżącego roku firma Cheyenne Software wprowadziła na rynek nową wersję programu FAXserve oznaczoną numerem 3.01. Oprogramowanie to umożliwia użytkownikom sieci lokalnej wysyłanie i odbieranie faksów z poziomu systemu operacyjnego DOS, Windows lub poprzez pakiety poczty elektronicznej (Lotus cc:Mail, Microsoft Mail, Global MHS).

W listopadzie bieżącego roku firma Cheyenne Software wprowadziła na rynek nową wersję programu FAXserve oznaczoną numerem 3.01. Oprogramowanie to umożliwia użytkownikom sieci lokalnej wysyłanie i odbieranie faksów z poziomu systemu operacyjnego DOS, Windows lub poprzez pakiety poczty elektronicznej (Lotus cc:Mail, Microsoft

Mail, Global MHS).

Zadaniem oprogramowania FAXserve jest zwiększenie efektywności pracy w firmach, które masowo wykorzystują faksy w kontaktach ze swoimi kontrahentami. FAXserve zbudowany jest w technologi NLM (NetWare Loadable Module), która została wprowadzona przez firmę Novell dla jej serwerów sieciowych Netware 3.x i 4.x. Oznacza to, że FAXserve uruchamiany być może wyłącznie na serwerach plikowych sieci NetWare.

Instalacja FAXserve

Najprostszym sposobem instalacji FAXserve jest zainstalowanie go bezpośrednio na serwerze plików NetWare. Jednak istnieje także inny sposób instalacji - możliwe jest stworzenie dedykowanego serwera faksowego FAXserve 3.01 na oddzielnym komputerze pracującym w trybie RunTime. To drugie rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku instalacji, gdzie nie można zainstalować dodatkowego sprzętu komunikacyjnego (modemów) na serwerze plików lub w sytuacjach, gdzie zapewnienie ciągłości pracy jest wymaganiem tak krytycznym, że nieożliwe jest wyłączenie serwera nawet na czas instalacji nowego sprzętu.

RunTime to specjalna wersja systemu operacyjnego NetWare z licencją dla 2 użytkowników, która dostarczana jest jako platforma do uruchamiania aplikacji w systemie NetWare.

W wypadku instalacji FAXserver'a w trybie HostýRunTime potrzebne są dwa serwery systemu Netware. Pierwszy (Host), zwany również serwerem produkcyjnym, to dotychczasowy serwer plików, do którego podłączeni są wszyscy użytkownicy sieci. Drugi to serwer komunikacyjny (RunTime) wyposażony w odpowiednią ilość portów szeregowych i faksmodemów. Serwer Host utrzymuje połączenie z serwerem RunTime, za pośrednictwem którego przekazuje do wysłania faksy od wszystkich użytkowników sieci lokalnej. Zadaniem serwera RunTime jest zarówno wysyłanie faksów dostarczonych przez Hosta jak i odbieranie nadchodzących faksów.

Konfiguracje sprzętowe

FAXserve może pracować w wielu konfiguracjach sprzętowych. Najprostszym sposobem jest podłączenie faksmodemów do portów szeregowych serwera (porty COM muszą być wyposażone w układ UART16550 umożliwiający uzyskanie większych przepustowości tych portów). FAXserve obsługuje modemy klasy 2 lub klasy 2.0. Nie przewidziano jednak współpracy z faksmodemami klasy 1. W celu uniknięcia kłopotów związanych z niekompatybilnością sprzętu firma Cheyenne publikuje listę zalecanych modemów do współpracy z oprogramowaniem FAXserve. Jeżeli przewidywane jest duże wykorzystanie serwera komunikacyjnego i podłączenie do niego kilku bądź kilkunastu linii faksowych, to konieczne jest zastosowanie inteligentnych wieloportowych kart z interfejsem RS-232, np. typu DigiBoard. W takich konfiguracjach FAXserve może obsługiwać równocześnie do 32 kanałów faksowych. Możliwa jest również realizacja konfiguracji sprzętowej umożliwiającej pominięcie interfejsu szeregowego poprzez zastosowanie inteligentnych kart faksowych typu Intel SatisFAXtion, GammaLink czy też Brooktrout.

Zalety użytkowania oprogramowania

FAXserve 3.01 jest produktem w pełni zintegrowanym z systemem NetWare. Współpracuje on z NetWare Directory Services (NDS) czyli obiektową bazą danych zasobów sieciowych wprowadzoną przez firmę Novell dla NetWare 4.X. Użytkownicy FAXserve mogą wysyłać faksy zarówno z poziomu DOS-a jak i Windows. Dzięki zgodności FAXserve'a ze specyfikacją CAS mają oni możliwość korzystania z oprogramowania innych firm, np. WinFax. Dostarczany wraz z FAXserve'em program faksowy BitWare możewspółpracować zarówno z faksem sieciowym jak i podłączonym lokalnie modemem.

Istotną zaletą FAXserve jest nowa, windowsowa wersja programu służącego do administracji serwerem komunikacyjnym - jego konfigurowaniu i zarządzaniu zasobami.

Najbliższe plany

Oprogramowanie FAXserve może stanowić uzupełnienie NetWare Connect o protokół faksowy. Oba te programy działają na serwerze NetWare (rys. 5). W celu umożliwienia wspólnego korzystania z tych samych modemów przewiduje się zapewnienie dynamicznego współdzielenia kanałów modemów pomiędzy FAXserve i NetWare Connect. Według zapowiedzi Chayenne, ma to nastąpić na początku roku. W tym samym czasie planowane jest również wprowadzenie do FAXserve nowego modułu umożliwiającego przesyłanie faksów w sieci ISDN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200