Express rusza w drogę

Rozpoczyna się proces zastępowania interfejsów PCI, AGP, CardBus, PCMCIA szeregowymi złączami PCI Express.

Rozpoczyna się proces zastępowania interfejsów PCI, AGP, CardBus, PCMCIA szeregowymi złączami PCI Express.

Szeregowy interfejs PCI Express zaczyna wchodzić do masowych zastosowań. Latem tego roku na rynku pojawią się komputery PC i stacje robocze wyposażone w takie złącza, a kilka miesięcy później również notebooki.

Grafika do wymiany

Ostatnio nVidia, jeden z najważniejszych producentów procesorów graficznych, ogłosiła, że opracowany przez nią standard MXM uzyskał wsparcie większości liczących się na rynku tajwańskich dostawców notebooków, takich jak Quanta, Wistron, FIC, Uniwil, Clevo Computer, AOpen, Tatung, Arima Computer, Asustek Computer i Mitac International.

Tajwańscy producenci nie tylko oferują komputery pod własną marką, ale wytwarzają również notebooki na zamówienia OEM dla takich firm, jak Dell, Hewlett-Packard lub Toshiba. Dlatego można oczekiwać, że PCI Express szybko znajdzie zastosowanie w większości dostępnych na rynku modeli notebooków.

Express rusza w drogę

Szybkość transmisji złączy PCI Express

MXM jest specyfikacją definiującą format kart graficznych z interfejsem PCI Express, które mogą być instalowane w notebookach jako dodatkowe, wymienne moduły. Implementacja tego standardu nie tylko zwiększy wydajność, ale przede wszystkim umożliwi łatwą instalację różnego typu modułów kart graficznych bez potrzeby zmiany projektu płyty głównej notebooka. W efekcie, użytkownicy komputerów przenośnych zyskają możliwość upgrade'u podsystemu graficznego, a producenci będą mogli oferować więcej modeli sprzętu różniących się wydajnością przetwarzania grafiki.

PCI Express jest interfejsem szeregowym nowej generacji, który ma zastąpić dotychczas stosowane złącza równoległe PCI i AGP, których dalszy rozwój zostanie praktycznie zahamowany. Podstawowe zalety PCI Express to blisko dwukrotnie większa szybkość transmisji niż PCI (w podstawowej wersji x1 jest to 250 MB/s w jednym kierunku), możliwość jej skalowania w ramach standardu do poziomu nawet 8 GB/s oraz dołączania/odłączania urządzeń bez potrzeby restartu systemu, a także zgodność na poziomie sterowników ze starszymi wersjami złączy równoległych.

W kolejnym rzucie

PCI Express to interfejs uniwersalny, który może być implementowany zarówno w wersji wewnętrznej, jak i zewnętrznej, a jego dodatkową zaletą, w porównaniu ze złączami AGP, jest 3-krotnie większa dostępna moc zasilania wynosząca 75 W. W przypadku wysokiej klasy podsystemów graficznych ma to duże znaczenie. Chipsety dla komputerów PC zawierające kontrolery PCI Express są już dostępne, a ich wersje dla notebooków (np. chipset Intel Alviso) mają się pojawić w najbliższym czasie. W okresie przejściowym komputery będą z reguły wyposażane zarówno w złącza PCI starego typu, jak i nowe interfejsy PCI Express.

Specyfikacja PCI Express została opublikowana przez organizację PCI SIG już w lipcu 2002 r., ale dopiero obecnie interfejs ten zaczyna wkraczać do masowych zastosowań.

PCI Express ma znaleźć zastosowanie w podstawowej klasy serwerach, komputerach PC i notebookach, zastępując m.in. interfejsy CardBus i PCMCIA, z którymi nie jest zgodny. Przedstawiciele PCI SIG zapowiadają jednak, że złącze to będzie rozwijane i wspierane równolegle ze stosowanym już od pewnego czasu w serwerach interfejsem PCI-X.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200