Exchange sprzedawany inaczej

Pakiet pocztowy Microsoftu dostępny będzie w ramach rodziny Normandy.

Pakiet pocztowy Microsoftu dostępny będzie w ramach rodziny Normandy.

Microsoft poinformował, że serwer pocztowy Microsoft Exchange będzie zintegrowany z pakietem Microsoft Commercial Internet System (MCIS) znanym dotąd jako pakiet Normandy. Zintegrowane rozwiązanie ma pojawić się na rynku w 1998 r. Choć dotąd serwer Exchange pozycjonowany był jako korporacyjny system pocztowy, a pakiet MCIS jako kompleksowe rozwiązanie dla dostarczycieli usług internetowych, to - jak się okazało - wiele firm nie świadczących takich usług także instalowało produkty wchodzące w skład MCIS - głównie ze względu na ich skalowalność i stabilność. Skalowalności takiej nie oferuje na razie Exchange, którego jednym z ograniczeń jest - według użytkowników - zbyt mała maksymalna objętość pliku, w którym przechowywana jest korporacyjna korespondencja. Obecnie plik ten może przechowywać 16 GB danych, co limituje możliwość jego skalowania w dużych instalacjach. Zapowiadane zwiększenie tego limitu do 16 TB (co ma nastąpić jeszcze w tym kwartale) jest jednym z powodów, dla których pakiet zostanie zaliczony do rodziny produktów MCIS. Zapożyczy on także wiele nowych możliwości dotyczących skalowania i wydajności właśnie z tego pakietu.

Czy integracja jest dobra?

Obecnie odpowiednikiem Exchange'a w pakiecie MCIS są aplikacje serwerowe mail i news. Ich rozwijanie ma być zaprzestane na rzecz Exchange'a, który wzbogacony zostanie o nowe funkcje specyficzne dla providerów internetowych. Jednak wraz z ogłoszeniem przez Microsoft integracji Exchange'a z pakietem MCIS pojawiło się wiele pytań: w jaki sposób teraz Microsoft będzie promował Exchange'a? Jako pakiet dla korporacji czy też dostarczycieli usług internetowych? Trudno jest zaspokoić jednocześnie specyficzne potrzeby, jakie mają obie te grupy. Firmom świadczącym usługi dostępu do Internetu nie zależy na grupowych możliwościach Exchange'a, ale chcą dysponować dobrymi możliwościami zabezpieczania oprogramowania i raportowania. W większym stopniu niż duże korporacje wykorzystują oni także usługi typu news. Niejasne jest także to, co stanie się z innymi pakietami serwerowymi, takimi jak Chat, Replicator i Address Book.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200