Europejski i elektroniczny

W Polsce w prace nad stworzeniem rządu elektronicznego najbardziej zaangażowane jest środowisko samorządu terytorialnego.

W Polsce w prace nad stworzeniem rządu elektronicznego najbardziej zaangażowane jest środowisko samorządu terytorialnego.

Rozwój technik informacyjnych i komunikacyjnych zmusza instytucje publiczne w krajach Unii Europejskiej do ponownego określenia funkcji i reguł działania. Informatyzacja istniejących urzędów to za mało, by można było mówić o nowej formule służby cywilnej, przystosowanej do wymogów współczesnej cywilizacji. Rząd elektroniczny to przede wszystkim nowa wizja funkcjonowania administracji publicznej, w myśl której sprawowanie władzy zostaje zastąpione świadczeniem usług dla obywateli. Wiele państw europejskich uznało jego budowę za jeden z priorytetów.

Europejski interfejs

Problematyce e-rządu będzie poświęcona VI Konferencja Miasta w Internecie. W tym roku obrady mają się odbywać pod hasłem Przekształcamy polski samorząd w nowoczesny e-government. Zostaną zaprezentowane rozwiązania stosowane w projektach realizowanych w krajach członkowskich Piętnastki. Dotychczasowymi doświadczeniami pochwalą się także przedstawiciele Litwy, Czech, Bułgarii i Polski. Odbędzie się warsztat na temat możliwości pozyskiwania funduszy w ramach unijnego 6. Programu Ramowego.

Konferencja ma się przyczynić do zwiększenia współpracy między strukturami Unii Europejskiej a krajami kandydującymi. Patronat nad nią sprawuje Komisja Europejska. Zarząd Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego (DG INFSO) liczy, że zostaną zainicjowane prace nad tworzeniem planu działania na lata 2002-2005, pozwalającego na zbudowanie nowo- czesnej administracji w krajach, które jako pierwsze zostaną przyjęte do Unii. Udział w dyskusji Gdzie się kończy e-Europa? Inicjatywy na rzecz e-integracji i e-akcesu zapowiedział Aleksander Kwaśniewski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który również objął patronat nad konferencją.

Innowacyjna gmina

Tworzeniu podstaw e-rządu w Polsce sprzyjają niektóre regulacje praw- ne. Realizację części związanych z nim zadań wymuszą na administracji uchwalone przepisy. Wprowadzenie w życie ustawy o e-podpisie będzie wymagało zbudowania infrastruktury techniczno-organizacyjnej do jego obsługi. Bez odpowiedniego zorganizowania zasobów informacyjnych trudno też będzie mówić o realizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Trwają prace nad stworzeniem systemu wspomagania wyborów parlamentarnych, a w przyszłości także wprowadzenia możliwości zdalnego głosowania.

Wprowadzaniu elektronicznych usług dla obywateli przez administrację sprzyja także coraz szersza oferta rynkowa narzędzi IT. Często przeszkodą w korzystaniu z takich możliwości nie są ograniczenia techniczne, lecz prawne, organizacyjne, mentalne czy zwyczajna gra interesów. Uczestnicy VI Konferencji Miasta w Internecie będą się zastanawiać, "kto nie chce taniego państwa". Po raz drugi zostanie przyznana nagroda za wdrożone w urzędzie gminnym, miejskim lub powiatowym rozwiązanie typu ICT. Organizatorzy zamierzają wyróżniać polskie firmy za najlepsze produkty, przeznaczone dla administracji samorządowej.

Po raz kolejny patronat nad Konferencją "Miasta w Internecie" objął Computerworld. Odbędzie się ona w Zakopanem w dniach 12-14 czerwca br. Więcej informacji pod adresem: www.miastawinternecie.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200