Eurobus'91 czyli ICL na największym majdanie Euro- Azji

Centrum stolicy wokół Pałacu Kultury i Nauki. Na tym największym majdanie Euro-Azji nieprzerwanie trwa prawdziwy „jarmark cudów", którego kształtu i treści nie przewidziałby i sam mistrz Konstanty Ildefons Gał-czyński. Rosjanie, Kirgizi, Ukraińcy, Mongołowie, Białorusini, Mołdawianie i przedstawiciele wielu innych nacji tworzą niemal pełny bukiet „100 narodów Kraju Rad" w okresie „pierestrojki". Do tego koktajlu dochodzą jeszcze tubylcy oraz Rumuni, Bułgarzy i obywatele innych państw, nie tylko postkomunistycznych.

Centrum stolicy wokół Pałacu Kultury i Nauki. Na tym największym majdanie Euro-Azji nieprzerwanie trwa prawdziwy „jarmark cudów", którego kształtu i treści nie przewidziałby i sam mistrz Konstanty Ildefons Gał-czyński. Rosjanie, Kirgizi, Ukraińcy, Mongołowie, Białorusini, Mołdawianie i przedstawiciele wielu innych nacji tworzą niemal pełny bukiet „100 narodów Kraju Rad" w okresie „pierestrojki". Do tego koktajlu dochodzą jeszcze tubylcy oraz Rumuni, Bułgarzy i obywatele innych państw, nie tylko postkomunistycznych.

Na skraju tego handlowego koczowiska, na strzeżonym parkingu przed warszawskim Holiday Inn, zakotwiczył jeszcze jeden przybysz z dalekich tras: „Eurobus 91" czyli centrum prezentacyjne International Computers Ltd. Składa się ono z holowanego przez ciągnik siodłowy, 15-metrowej długości kontenera o podwajanej na postojach szerokości. Ta specjalna konstrukcja umożliwia przekształcanie wnętrza pojazdu w małe audytorium czy salkę seminaryjno-pokazową. Grupa specjalistów, która podróżuje wraz z Eurobusem, zaprezentowała nowe propozycje: OPENframework czyli zintegrowane systemy otwarte ICL dla różnych grup użytkowników. A więc zarówno dla klientów biur, urzędów, projektantów zastosowań jak i dla użytkowników komputerów osobistych.

Z badań prowadzonych w Manchesterze wynika, że w rozpoczętej właśnie dekadzie rozwój technologii informatycznej będzie jednym z istotnych czynników dynamizowania businessu, a szczególny wzrost zapotrzebowania na systemy informatyczne wystąpi w dziedzinie finansów. Botychczas główną klientelę stanowiły banki. Teraz w coraz większym stopniu po technologie informatyczne zaczyna sięgać handel. Wielkie sieci handlowe odkryły, że informatyka ułatwia także operowanie pieniądzem jako towarem i umożliwia im wydawanie własnych kart kredytowych. To oczywiście przynosi dodatkowe duże zyski.

"Coraz-istotniejsze staje się więc konstruowanie takich systemów komputerowych, które mogą współpracować z innymi systemami (flexible networks). ICL uznała, że harmonizowanie pracy różnych systemów będzie priorytetowym wyzwaniem w najbliższych latach.

OPENframework

Rozwiązania ICL bazują na sprawdzonej architekturze OPENframework, opartej na standardach systemów otwartych. Architektura ta stosowana jest we wszystkim, czego dostarcza ICL, a więc zarówno w urządzeniach, oprogramowaniu jak i usługach.

W Eurobusie prezentowano kluczowe systemy ICL dla komputerów osobistych oraz komputerów pracujących pod kontrolą systemu UNK, w tym m.in.:

• DRS6000 (potocznie wewnątrz firmy określany jako „Barman") system operacyjny UNK SVR4.0, wieloprocesorowa architektura SPARCRISC z podwojoną magistralą, oferująca 23 MIPs z jednego procesora

• DRS3000 („Gatsby") system operacyjny UNK SVR4.0, architektura oparta na procesorze Intel 80486, wydajność 13.5 MIPs, magistrala EISA

• DRS M95 serwer PC LAN pracujący w systemie operacyjnym OS/2, zrealizowany na procesorze Intel 80486

• DRS M75 biurowy komputer osobisty pracujący w systemie operacyjnym MSDOS 3.3 zrealizowany na procesorze Intel 80486, z pamięcią RAM 4 MB

- DRS m45 komputer osobisty w systemie operacyjnym MSDOS 33, zrealizowany na procesorze Intel 80286, z pamięcią RAM 1 MB, posiada 4 wolne łącza rozszerzenia.

W tworzeniu sieci komputerowych ICL w pełni realizuje 7-poziomowy model OSI (Open Systems Interconnection, połączenia wzajemne systemów otwartych) oraz spełnia Standard. Otwarty i faktycznie przyjęte standardy produktów komunikacyjnych. Wyroby te zastosowano w Eurobusie do połączenia w sieć komputerów osobistych z serwerami pracującymi pod systemem UNIX.

ZARZĄDZANIE SYSTEMAMI

Rozwój sieci komputerów osobistych i serwerów wymaga zarządzania, które eliminuje sprzeczności, dublowanie pracy, wąskie gardła oraz umożliwia planowy rozwój, efektywną eksploatację sieci i wspomaganie użytkowników. Prezentacja w Eurobusie obejmowała szeroki zestaw narzędzi przeznaczonych dla służb serwisowych w organizacjach

klientów, z wykorzystaniem w pełni zintegrowanego programu OSMC (Open Systems Management Centre Centrum Zarządzania Systemów Otwartych). Demonstrowany system OSMC zapewnia: zarządzanie operacjami, dystrybucję oprogramowania, zarządzanie problemowe, generowanie konfiguracji i planowanie pojemności. ICL uzyskała znaczny postęp w tworzeniu relacyjnych baz danych, odpowiadających standardom otwartym, pracujących pod systemem UNK. Firma zapewnia też rozszerzone środowisko tych baz danych poprzez swoją unikatową technologie CAFS, umożliwiającą niezwykle szybkie i efektywne przeszukiwanie baz danych. Demonstrowane były systemy Oracle 6.0.31, Informix 4 oraz Ingres 6.3.

ICL dostarcza aplikacyjne architektury odniesienia (do których mogą być włączone aplikacje użytkownika), natomiast inne architektury aplikacyjne mogą być zaprojektowane przez firmy bądź samych klientów.

W Eurobusie demonstrowano także arcni-tekturę aplikacyjną systemu biurowego Offi-cepower, zapewniającą takie podstawowe funkcje biurowe jak: przetwarzanie danych, poczta elektroniczna, przesyłanie dokumentów, zarządzanie dokumentami, zarządzanie czasem dostępnym oraz komunikacja między użytkownikami.

INTERFEJS UŻYTKOWNIKA

To właśnie interfejs użytkownika sprawia, że możliwości systemu informacyjnego ICL są dla niego dostępne. Interfejs ICL zawiera: systemy zarządzania oknami, funkcje graficzne oraz ikony i mysz, help (kontekstowy informator w komputerze) i dostęp do programów użytkowników. W Eurobusie pokazano graficzne interfejsy użytkowe oparte o: Microsoft Windows 3 na komputerach osobistych, Motif dla komputerów pracujących pod systemem UNIX, OPENLOOK dla komputerów pod UNIXem.

Te i inne działania, związane ze zintegrowaną architekturą ICL typu OPENframework, prezentowane były od marca br. w kilkudziesięciu miastach Europy Zachodniej i Środkowej, Północnej i Południowej. W Polsce zapoznawali się z nimi zarówno decydenci jak i specjaliści z bankowości, administracji, przemysłu, handlu, obronności i służby zdrowia z Poznania, Gdańska, Warszawy, Łodzi, Krakowa i Wrocławia. W sumie ponad 300 osób.

Przedstawicielstwo ICL w Polsce istnieje nieprzerwanie od blisko 20 lat i o wynikach jego działań świadczy fakt, że jeszcze przed prezentacją „Eurobusu 91" szereg firm nad Wisłą zaopatrzyło się w najnowocześniejsze systemy ze znakiem tej korporacji. System DRS6000 został zakupiony przez łódzki CON-FEHM, Zakłady Tworzyw Sztucznych „ERG", „Polfę" w Kutnie i Starogardzie Gdańskim, „Zelmer" w Rzeszowie, „Kobrę" w Bydgoszczy i „Philips Iighting" (d. Połam) w Pile. System DRS3000 zafundowały sobie Soft-bankLtd. Warszawa, POLIFARB w Dębicy i CONFEXIM (Market) w Łodzi. Po prezentacjach Eurobusu w Polsce wzrosła liczba kolejnych negocjacji handlowych.

Ten wielomiesięczny rajd wzdłuż i wszerz Europy był swego rodzaju próbą odporności sprzętu ICL na różne przeciwieństwa losu. Za kołem podbiegunowym w szwedzkiejj.Lulea, gdzie temperatury w marcu spadły poniżej 30 stopni C, w Eurobusie zamarzły doniczkowe rośliny wypożyczone z angielskiej centrali w Bratknell. Ale komputerowa elektronika dobrze przeszła próbę mrozu. Z kolei w Warszawie, gdzie instalacje logistyczne przechodzą nieustanną „pierestrojkę", byty problemy ze znalezieniem ulicznego źródła energii dla komputerowego roadshow. Z duszą na ramieniu zaryzykowano przeciągnięcie linii z budki strażnika parkingu. I okazało się, że wszystkie warszawskie pokazy odbyły się bez przeszkód.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200