Energetyczny SPEC

Każdy chyba zna serię benchmarków SPEC do pomiaru wydajności serwerów, ale wkrótce organizacja ta zamierza opublikować zupełnie inny test, tym razem umożliwiający obiektywne badanie i porównywanie zużycia energii przez serwery.

Każdy chyba zna serię benchmarków SPEC do pomiaru wydajności serwerów, ale wkrótce organizacja ta zamierza opublikować zupełnie inny test, tym razem umożliwiający obiektywne badanie i porównywanie zużycia energii przez serwery.

Organizacja SPEC (Standard Performance Evaluation Corporation), dobrze znana z publikacji powszechnie wykorzystywanych testów wydajności, przygotowuje nowy algorytm testu umożliwiającego niezależne od producentów i obiektywne porównywanie zużycia energii przez serwery. Jego publikacja nastąpi najprawdopodobniej jeszcze przed końcem tego roku. Test taki jest opracowywany przez SPEC już od półtora roku. Umożliwi on użytkownikom obiektywną ocenę energooszczędności serwerów, która dotąd była bardzo trudna, gdyż wyniki podawane przez producentów opierały się na różnych założeniach i ich weryfikacja oraz porównanie wymagały dużego nakładu pracy.

Klaus-Dieter Lange inżynier z HP, który kierował pracami tej grupy w SPEC uważa, że możliwość obiektywnego pomiaru i porównania parametrów różnych modeli serwerów istotnie przyczyni się do intensyfikacji prac nad zwiększeniem energooszczędności sprzętu, bo "użytkownicy już wkrótce zauważą, jak wielkie różnice występują pod tym względem wśród dostępnych na rynku serwerów". Mimo tego zagrożenia można jednak oczekiwać, że benchmark SPEC zostanie zaakceptowany przez producentów sprzętu, zwłaszcza że wśród firm, które współpracowały i uzgadniały jego zasady, znajdują się m.in.: HP, IBM, Sun Microsystems, Dell, AMD i Fujitsu Siemens Computers, a więc czołówka liczących się na rynku dostawców serwerów.

Z kolei Jonathan Koomey, naukowiec z Lawrence Berkeley National Laboratory, znany jako autor głośnych raportów na temat obecnego i przewidywanego zużycia energii przez systemy IT uważa, że publikacja testu SPEC "będzie miała bardzo istotny wpływ na rynek serwerów. Bo obecnie menedżerowie IT nie mają praktycznie żadnych łatwych w użyciu narzędzi, by ocenić efektywność energetyczną systemów". Pozostaje jednak problem "czy zechcą skorzystać z benchmarków SPEC" - dodaje. Jest to kwestia różnych priorytetów - czy energooszczędność będzie w stanie konkurować np. z ceną systemu?

Pierwsza wersja benchmarku SPEC ma wykorzystywać aplikację Java i umożliwiać pomiar zużycia energii przy maksymalnym lub małym obciążeniu systemów wykorzystujących różne platformy i procesory, jak: x86, Itanium, UltraSparc lub Power. Procedury publikacji wyników testów przewidują, że muszą one być najpierw przedstawione do zatwierdzenia przez SPEC, który udostępnia je przedstawicielom firm konkurencyjnych i jeśli w ciągu dwóch tygodni nie pojawią się istotne zastrzeżenia, wyniki są udostępniane publicznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200