Elektroniczny DEM

W Niemczech, aż do lat 50. zwykłą rzeczą było obracanie gotówką, zarówno w zwykłych, codziennych transakcjach, jak i przy realizacji dużych, państwowych kontraktów. Obecnie każdy niemiecki bank wydaje właścicielowi konta kartę ''eurocheque'ową'', akceptowaną jako środek płatniczy w całej Europie. Kartę tę można oczywiście wykorzystywać także w bankomatach.

W Niemczech, aż do lat 50. zwykłą rzeczą było obracanie gotówką, zarówno w zwykłych, codziennych transakcjach, jak i przy realizacji dużych, państwowych kontraktów. Obecnie każdy niemiecki bank wydaje właścicielowi konta kartę ''eurocheque'ową'', akceptowaną jako środek płatniczy w całej Europie. Kartę tę można oczywiście wykorzystywać także w bankomatach.

Bankomaty istnieją w Niemczech od 1977 r. W systemie eurocheque'owym funkcjonuje obecnie ponad 50 tys. bankomatów, w około dwudziestu krajach europejskich.

Od roku 1990 można za pomocą karty z podaniem jej tajnego numeru płacić również na stacjach paliw i w dużych domach towarowych a urządzenia do realizacji kart w tych miejscach noszą nazwę POS (Point-of-Sale). Niemieckie banki gwarantują realizację tych sum. W tym celu do dyspozycji klientów znajdowało się w 1992 r. w Niemczech 14 tys. punktów sprzedaży elektronicznej, z czego 5 tys. w handlu detalicznym.

Niemieccy finansiści planują wprowadzenie płatnośći elektronicznych w innych krajach, w ramach tzw. European Debitcard System (edc-System). Do tego systemu podłączone są różne typy emitowanych przez banki kart. W roku 1993 wprowadzono sondażową ponadgraniczną implementację edc-Systemu - między Niemcami a Austrią.

Karta euroecheque jest kartą kredytową epoki elektronicznej. Obok niej, niemieckie instytucje bankowe emitują, już od dłuższego czasu, znane na całym świecie karty kredytowe. Ich główną zaletą jest fakt, że klient może z jej pomocą bez czeku i tajnego numeru (który musiałyby pamiętać), płacić również tam, gdzie brak jest elektronicznego połączenia z bankiem. Należy jednak zauważyć, że niektóre sklepy nie uczestniczą w systemie kart kredytowych, ponieważ czas, jaki upływa od momentu sprzedaży do realizacji należności, jest zbyt długi.

Electronic banking

Elektronika jest motorem wielu istotnych zmian w obiegu pieniądza i w obiegu płatniczym. Wypiera ona też przekazywanie pieniędzy za pomocą czeków i ekspresowych przekazów telegraficznych.

Obecnie możliwe jest także bardzo szybkie przekazywanie pieniędzy. Niemiecki Bank Federalny ma od 1992 r. centralne okienko elektroniczne (ELS), za pośrednictwem którego instytucje bankowe (np. kasy oszczędności) mogą dokonywać zleconych przez swoich klientów płatności krajowych. Od połowy 1993 r. okienko to jest otwarte na współpracę z innymi krajami w ramach SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). W obrotach wewnątrzbankowych wielkie banki utrzymują np. własne bezpośrednie połączenia komputerowe (online) między Berlinem, Tokio czy Nowym Jorkiem. Pieniądz może więc "pracować" dalej w innym miejscu już po upływie kilku sekund, czy też z danego miejsca szybko "odpłynąć".

Dalsza rozbudowa elektronicznego systemu przekazywania danych służy nie tylko szybkim transakcjom. Obieg płatniczy za pośrednictwem elektronicznego systemu opracowywania danych może racjonalizować kontrolę samego przepływu pieniędzy. Kontrola ta przeprowadzana odręcznie, poprzez pojedyncze przekazy, trwa o wiele dłużej i nie jest tak dokładna, jak w wypadku clearingu za pomocą elektronicznej maszyny liczbowej.

Obecnie coraz częściej wpływają do instytucji bankowych całkowicie zakodowane przekazy płatnicze, które w większości nadają się do przekształcenia na dane elektroniczne. Klienci z masowymi transakcjami, jak np. towarzystwa ubezpieczeniowe, kasy publiczne (choćby w odniesieniu do wypłat rent i emerytur) czy banki współpracują ze sobą dokonując wymiany tego rodzaju danych. W poszczególnych instytucjach bankowych udział płatności, bez potwierdzenia pisemnego, w ogólnym obiegu płatniczym Niemiec sięga już 90%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200