Ekspresowo dla mniejszych

Zmiana metodyki i wykorzystanie jak największej liczby predefiniowanych elementów oraz dostęp do oprogramowania w modelu outsourcingu to najważniejsze składniki tajemniczej receptury na uruchomienie SAP w miesiąc.

Zmiany na rynku ERP nietrudno zauważyć. Zmienia się definicja typowego rozwiązania tej klasy, zmienia się również klasyczny klient firmy wdrożeniowej. O naprawdę dużego klienta dostawcom systemów ERP coraz trudniej. Teraz na zintegrowane aplikacje biznesowe łakomym okiem spogląda kierownictwo mniejszych firm.

System prekonfigurowany

Firmy sektora MSP akceptują jednak mniejsze marginesy ryzyka, mają mniejsze budżety na IT, choć wcale niekoniecznie mniejsze potrzeby. Zwłaszcza, jeśli chodzi o elastyczność systemu, koszt posiadania oprogramowania i czas trwania wdrożenia. W przypadku typowego projektu najtrudniej zwłaszcza o skrócenie harmonogramu wdrożenia. Nie można bowiem pominąć działań związanych z modelowaniem procesów biznesowych, implementacją projektu koncepcyjnego i testów. Chyba, że wykorzysta się gotowy model systemu... Przykładem takiego podejścia jest - licząca ponad 10 lat - metodyka polskiej firmy 7milowy. Zakłada ona, że modelowe rozwiązanie SPRINT oparte na systemie SAP ERP jest zasilane informacjami biznesowymi dostarczonymi przez klienta. Równocześnie prowadzone są szkolenia z obsługi oprogramowania. Częścią oferty jest również serwis i utrzymanie systemu na platformie sprzętowej dostawcy. "W obecnej sytuacji rynkowej firmy szukają rozwiązań w przystępnych cenach, które dadzą szybki zwrot z inwestycji i realną wartość biznesową. Jak widać, nawet stawiając takie wymagania, nie trzeba rezygnować z jakości systemu" - mówi Paweł Jędrusik, dyrektor sprzedaży MŚP w SAP Polska

Dotychczas jednak model SPRINT zakładał możliwość wdrożenia systemu w co najmniej osiem tygodni. Dalsze skrócenie typowego projektu wdrożeniowego - do zaledwie miesiąca - było możliwe dzięki wykorzystaniu predefiniowanych elementów systemu, budowanych na bazie doświadczeń z kolejnych wdrożeń. "Z biegiem czasu zauważyliśmy, że udoskonalając metodykę jesteśmy w stanie skracać czas wdrożeń. Przykładowo wdrożenie w Cehave Pasze trwało 3 miesiące, ale rollout w spółce zależnej Karmex zrealizowaliśmy już w zaledwie miesiąc. Okazało się, że uruchomienie nowego systemu w miesiąc jest możliwe" - twierdzi Norbert Wierbiłowicz, dyrektor konsultingu w firmie 7milowy.

Istotnym czynnikiem skracającym czas dostarczenia rozwiązania jest pełny outsourcing oprogramowania. "Wyeliminowanie z obowiązków klienta prac związanych z zapewnieniem zasobów sprzętowych i budowania kompetencji administracyjnych pozwoliło znacznie ograniczyć czas potrzebny do udostępnienia gotowego systemu" - uważa Norbert Wierbiłowicz. Podkreśla również, że możliwości i koszty rozbudowy tak uruchomionego systemu nie różnią się niczym od systemu SAP wdrażanego w sposób klasyczny.

Sprint dla średnich

Według przedstawicieli firmy 7milowy oferta spełnia potrzeby średniej wielkości firm produkcyjnych i dystrybucyjno-handlowych. Predefiniowany model systemu zakłada obsługę wszystkich najważniejszych procesów biznesowych - w tym m.in. planowania i obsługi produkcji, gospodarki materiałowej, zaopatrzenia, sprzedaży oraz zarządzania środkami trwałymi, księgowości i kontrolingu. "Uruchamiany przez nas system to ten sam SAP ERP, z którego korzystają firmy decydujące się na wdrożenie od podstaw. Z tą różnicą, że wybierając SPRINT firma otrzymuje system gotowy do działania, opracowany na podstawie najlepszych praktyk zarządzania" - przekonuje Norbert Wierbiłowicz. Podkreśla on również, że licencje na oprogramowanie działające na platformie sprzętowej dostawcy pozostają własnością klienta.

Typowy koszt uruchomienia systemu wedle założeń metodologii "SAP w miesiąc" zaczyna się od 300 tys. zł. Dodatkowo klient płaci od 6 tys. zł miesięcznie za outsourcing aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200