Ekscytujące perspektywy

Z Matthew E. Massengillem, prezesem Western Digital, rozmawia Wiesław Pawłowicz.

Z Matthew E. Massengillem, prezesem Western Digital, rozmawia Wiesław Pawłowicz.

Jakie perspektywy widzi Pan dla producentów napędów w najbliższych latach?

Najbliższe trzy lata będą dla producentów dysków bardzo ekscytujące, w dużej mierze dzięki coraz szerszemu zastosowaniu dysków twardych w elektronice użytkowej. Mam na myśli szczególnie nagrywarki wideo, które mają szansę wyprzeć z rynku tradycyjne magnetowidy. Elektronika użytkowa to potencjalnie ogromny rynek - uplasowanie się na nim będzie mieć kluczowe znaczenie dla uzyskania zwrotu z inwestycji w badania, które producenci poczynili w ostatnich latach.

Jakie segmenty rynku dysków są dla Western Digital najważniejsze? Czy dyski 2,5" to kierunek na najbliższą przyszłość?

Tak jak nasi konkurenci zamierzamy wprowadzić do sprzedaży dyski przeznaczone do instalowania w notebookach lub innych urządzeniach przenośnych, ale nastąpi to dopiero pod koniec 2004 r. Jeśli natomiast chodzi o 2,5" dyski do zastosowań w profesjonalnych pamięciach masowych lub serwerach, to nie mamy ich obecnie w planie. Sądzę, że upłyną co najmniej dwa lata, zanim powstanie masowy rynek na 2,5" dyski do takich zastosowań. Na razie koncentrujemy się na dyskach do komputerów PC. Nowością w tym obszarze są dyski zewnętrzne, których popularność będzie w najbliższym czasie szybko wzrastać, oraz dyski na potrzeby elektroniki użytkowej.

Jak szybko, Pana zdaniem, będzie przebiegać popularyzacja interfejsów szeregowych SATA i SAS?

Interfejsy Serial ATA szybko zdobędą popularność i sądzę, że za półtora roku na rynku będą dostępne wyłącznie napędy ze złączami szeregowymi. Jeśli chodzi o Serial Attached SCSI, to nie będą się one istotnie różnić od SATA, w związku z czym można oczekiwać, iż napędy z takim złączem będą miały marginalny udział w rynku. Przynajmniej na razie Western Digital nie planuje wprowadzenia do oferty dysków z interfejsem SAS.

Jakie są perspektywy dalszego zwiększania gęstości zapisu na dyskach?

W najbliższym czasie nastąpi transformacja od technologii zapisu równoległego do prostopadłego, co istotnie zwiększy gęstość zapisu. Mimo to należy oczekiwać, że dotychczasowe tempo wzrostu pojemności talerzy dyskowych, która podwajała się co ok. 9 miesięcy, w najbliższych latach ulegnie znacznemu spowolnieniu do poziomu tylko 50% rocznie, a więc na dwukrotny wzrost gęstości trzeba będzie czekać 18-24 miesięcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200