ERP w całości i w częściach

Podczas Forum Oracle 2001 zaprezentowano zestaw nowych prekonfigurowanych modułów ERP.

Podczas Forum Oracle 2001 zaprezentowano zestaw nowych prekonfigurowanych modułów ERP.

W tym roku największa krajowa konferencja Oracle'a trwała dwa dni. Jedną z przedstawionych w Warszawie nowości jest reaktywowany program FastForward. Oracle zaprezentował 10 prekonfigurowanych pakietów e-Business Suite. Koszt zakupu każdego z nich - łącznie z wdrożeniem, które ma trwać 3-6 miesięcy - jest szacowany na 150-200 tys. USD.

Moduły i klienci

W ramach pakietu wdrażane są poszczególne moduły (finansowo-księgowy, kadrowo-płacowy oraz produkcji i dystrybucji). Firmom przemysłowym Oracle będzie proponować wdrożenie modułów przeznaczonych do produkcji dyskretnej i procesowej. Po raz pierwszy będzie oferował systemy przygotowane dla poszczególnych branż: bankowo-finansowej, telekomunikacyjnej, dla firm handlowo-usługowych i administracji publicznej. Gotowe rozwiązania mają proponować klientom firmy doradcze i partnerzy wdrożeniowi. Oracle Polska podpisał 5 umów z partnerami, każdy ma być odpowiedzialny za inny sektor. Wśród nich są: Alma (sektor publiczny i zakłady energetyczne), ComArch (instytucje finansowe), Safo (handel i usługi), Softman (instytucje finansowe) i Winuel (zakłady energetyczne). "W tym roku zależy nam przede wszystkim na zwiększeniu sprzedaży w sektorze administracji publicznej i przemyśle. Zwłaszcza w ostatnim silny jest SAP, nasz największy konkurent na polskim rynku" - mówi Paweł Piwowar, dyrektor generalny Oracle Polska. W tym właśnie mają pomóc m.in. programy FastForward.

Oracle Polska spodziewa się w tym roku obrotów w wysokości ok. 280 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 25%. Rok wcześniej firma odnotowała wzrost o ok. 70%. Spodziewane spowolnienie wiąże się przede wszystkim z rezygnacją z oferowania klientom usług doradczych przez Oracle'a. Konsultanci firmy mają jedynie pomagać partnerom.

Ten pierwszy raz

Forum zorganizowano pod hasłem Internetowe aplikacje biznesowe jako czynnik przewagi konkurencyjnej. Hasło słuszne, szkoda tylko że większość prezentacji miała charakter bardzo ogólnikowy. Duża część wystąpień, choć przygotowanych przez znanych w branży specjalistów, skupiała się na analizie powtarzanych już wielokrotnie opinii o potencjale drzemiącym w Internecie.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Waldemara Szumieła, dyrektora Departamentu Informatyki w Ministerstwie Finansów. Przedstawił on będący jeszcze na etapie pilotażu projekt e-pod@tki. System ma umożliwiać wypełnianie i przesyłanie deklaracji PIT i VAT drogą elektroniczną do urzędów skarbowych.

Forum Oracle to pierwsza tego typu impreza firmy w Polsce. Czasami trudno było pozbyć się wrażenia, że przynajmniej częściowo jej pomysł był inspirowany odbywającymi się od 5 lat podobnymi imprezami, organizowanymi przez SAP Polska. Nieprzypadkowy był też chyba termin konferencji. Kongres SAP odbywa się w tym tygodniu. "Jadąc na konferencję, liczyłem przede wszystkim na zapoznanie się ze szczegółami trwających wdrożeń Oracle e-Business Suite. Chciałem również zapoznać się z nowymi produktami. Szkoda, że poświęcono im tak mało czasu" - skomentował jeden z uczestników, specjalista zatrudniony w firmie partnerskiej Oracle'a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200