Dzień skalowalności

Bill Gates rzuca wyzwanie systemom unixowym, dominującym na rynku korporacyjnym.

Bill Gates rzuca wyzwanie systemom unixowym, dominującym na rynku korporacyjnym.

W zorganizowanej przez Microsoft imprezie "Scalability Day" uczestniczyło kierownictwo firmy, jej partnerzy i przedstawiciele społeczności finansowej nowojorskiego Manhattanu. Bill Gates zamierzał przekonać największych użytkowników systemów, że Windows NT wkrótce będzie produktem, który może z powodzeniem rywalizować z Unixem i rozwiązaniami dla komputerów mainframe. Prezes Microsoftu przedstawił plany dołączenia do systemu operacyjnego nowych narzędzi m.in. technologii klastrowej i wsparcia dla środowiska 64-bitowego.

Wyścig wydajności

Podczas spotkania zaprezentowano nową wersję systemu bazodanowego SQL Server, pracującą na czteroprocesorowym serwerze Alpha 4100 Digitala z 2GB RAM. AlphaServer jest obecnie najwydajniejszym na rynku komputerem, na którym działa NT. Na pojedynczym serwerze zainstalowano bazę danych, w której można zgromadzić do 1 TB danych. Jednocześnie zaprezentowano system oparty na NT, który może obsłużyć 1 mld transakcji dziennie.

Zademonstrowano również możliwości Windows NT jako platformy dla serwerów poczty elektronicznej i WWW. Na tej samej maszynie Digitala serwer MS Exchange obsługiwał jednocześnie 50 tys. skrzynek pocztowych. Natomiast Internet Information Server, pracujący na wyposażonym w procesor Pentium Pro serwerze LX HewlettüPackarda, mógł obsłużyć do 100 mln połączeń w ciągu dnia.

W kierunku korporacji i małych firm

W III kwartale br. ma pojawić się specjalna wersja serwera Windows NT 4.0 przeznaczona dla rynku korporacyjnego, która będzie obsługiwać klastry i wielprocesorowe przetwarzanie symetryczne. Wraz z systemem będzie dostarczane oprogramowanie Microsoft Transaction Server i Microsoft Message Queue.

W tym samym czasie ma być wprowadzona na rynek specjalna wersja oprogramowania serwerowego BackOffice dla małych firm, które na pojedynczym serwerze można zainstalować z jednej płyty CD-ROM. Producent wprowadzi też na ten rynek nową wersję Windows NT pod nazwą SAM, przeznaczoną dla małych firm.

Na początku 1998 r. Microsoft doda narzędzia zwiększające skalowalność pakietu BackOffice, specjalnie dla rynku korporacyjnego. Nowa wersja ma zawierać m.in. wersję SQL Servera i rozszerzenie do Exchange Servera, pozwalające na stworzenie bazy danych poczty elektronicznej.

Analiza Gartner Group

Jednym z największych partnerów Microsoftu jest niemiecki SAP AG. Obecnie ok. 28% jego klientów pracuje na R/3 w środowisku Windows NT. Na razie jednak - m.in. z powodu braku technologii klastrowej w przypadku wdrożeń dla więcej niż 500 użytkowników - SAP sugeruje wybór Unixa. Bill Gates twierdzi, że zmieni się to wraz z wprowadzeniem na rynek Windows NT 5.0.

Analitycy Gartner Group przewidują, że w roku 2000 NT będzie umożliwiało jednoczesny dostęp 750 użytkownikom, a także stanie się systemem wystarczająco skalowalnym, aby uruchamiać na nim duże aplikacje. Jednak według firmy analitycznej, przy obecnym limicie 150 użytkowników nie należy traktować Windows NT jako platformy dla większych przedsiębiorstw. Zdaniem analityków, Windows NT jest obecnie dobrym systemem operacyjnym dla 80-90% istniejących na rynku aplikacji biznesowych. Jak podkreślali na konferencji specjaliści, administratorzy NT domagają się od Microsoftu lepszych narzędzi do zarządzania, pewniejszych zabezpieczeń przed awariami i nie autoryzowanym dostępem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200