Dzień drukarek laserowych

Dziwnym zrządzeniem losu 28.X.1992 r. w dwóch różnych miejscach w Warszawie odbyły się niezależne prezentacje spolonizowanych drukarek laserowych firm: amerykańskiej Hewlett-Packard i japońskiej Sharp.

Dziwnym zrządzeniem losu 28.X.1992 r. w dwóch różnych miejscach w Warszawie odbyły się niezależne prezentacje spolonizowanych drukarek laserowych firm: amerykańskiej Hewlett-Packard i japońskiej Sharp.

Hewlett-Packard podszedł do prezentacji z iście sarmacką fantazją, gdy w przestronnych salach zamku Ujazdowskiego rozpoczął się pokaz nowego produktu firmy - drukarki laserowej HP LaserJet 4. Zaledwie dwa dni wstecz odbyła się jej światowa premiera w Palo Alto, USA. Po omówieniu parametrów urządzenia i wyświetleniu kilkuminutowej reklamy w stylu Spielbergowskiego science fiction można było oglądać pracujące drukarki powielające jedną z grafik profesora Akademii Sztuk Pięknych Jana Tarasina. Wielu uczestników pokazu po uzyskaniu podpisu Mistrza na doskonałej kopii zlecało na miejscu oprawienie dzieła w ramki. Inni wdawali się w fachowe rozmowy z osobami obsługującymi urządzenia. Było bowiem co podziwiać. Parametry drukarki (rozdzielczość 600 dpi, 8 str./min), jej niska w tej klasie cena (ok. 2800 USD) i polonizacja (45 rodzajów fontów, dokumentacja, komunikaty) stanowią dobry prognostyk dla jej pozycji na polskim rynku. Bliźniaczym urządzeniem jest HP LaserJet 4 M dla Macintoshów. HP LaserJet 4 posiada 2 MB RAM (można ją rozszerzyć do 32 MB), nowo opracowaną głowicę P270 firmy Canon i procesor typu RISC Intel 80960. Współpracuje ze specjalnie opracowaną aplikacją DOS-owską o nazwie HP Explorer, umożliwiającą zdalne sterowanie pracą drukarki, zmianami konfiguracji i korzystaniem z podpowiedzi typu Help.

Kolejnym drukarkowym festynem było wejście firmy Sharp na polski rynek drukarek. W sali konferencyjnej Polskiej Agencji Informacyjnej miała miejsce prezentacja rodziny drukarek laserowych Sharp JX. Polska firma April specjalizująca się w sprzedaży peryferii do komputerów, oferuje wśród drukarek JX jedną, a mianowicie JX-9500H, również całkowicie spolonizowaną. Rozdzielczość tej drukarki wynosi 300 dpi, szybkość druku 8 str./min i, co dla nas równie ważne, wyposażona jest w 6 kompletów fontów z polskimi znakami diakrytycznymi, dokumentację i komunikaty po polsku. Posiada 512 kB RAM z możliwością rozszerzenia do 4.5 MB. Cena detaliczna drukarki JX-9500H wynosi ok. 2100 DM (łącznie z cłem) czyli ok. 1360 USD. Dodatkowy 1 MB RAM kosztuje ok. 370 DM. Warto tu zaznaczyć, że Sharp korzysta z własnego mechanizmu głowicy (printer engine) oraz, że stosują go do swych konstrukcji m.in. Dataproducts czy Texas Instruments.

Obecnie mamy więc do wyboru dwie drukarki laserowe "po polsku", jedna o ogromnych walorach użytkowych i druga, standardowa i o wiele tańsza.

Dokładniejsze dane użytkowe drukarek laserowych obu firm opublikujemy w jednym z najbliższych cenników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200