Dzieła i rekordy Dzieła i rekordy

Polskie muzea stworzyły internetowy system wymiany informacji

Polskie muzea stworzyły internetowy system wymiany informacji.

W skład bazy danych Systemu Wymiany Informacji Muzealnej (SWIM) wchodzą dane o ok. 50 tys. eksponatów, znajdujących się w trzech warszawskich muzeach - narodowym, archeologicznym i wilanowskim. Serwerem, na którym znajduje się potężna baza, administruje Muzeum Narodowe.

Chęć włączenia się do SWIM wyraziło kolejnych 200 instytucji, stanowiących jedną trzecią ogólnej liczby muzeów w Polsce i mających ponad połowę z 26 mln wszystkich dzieł sztuki. Spośród nich już ok. 70 posiada elektroniczne katalogi zbiorów. Do końca roku większość muzeów powinna włączyć swoje systemy inwentaryzacji do bazy centralnej, tworzonej w ramach SWIM. Wcześniej muzea muszą jednak kupić serwer komunikacyjny i modem, za pośrednictwem którego łączyłyby się z Muzeum Narodowym.

Gdzie jest Matejko?

"Muzea są zainteresowane projektem. To znaczne ułatwienie dla pracowników, którzy przygotowują wystawy. Za pośrednictwem naszego systemu mogliby szybko wyszukać dane np. o wszystkich dziełach Matejki czy Witkacego, znajdujących się w Polsce, wraz z informacjami o ich umiejscowieniu czy numerze muzealnym" - mówi Agnieszka Jaskanis z Muzeum Archeologicznego. Problem stanowi natomiast brak środków na zakup sprzętu i szkolenia, które muzea muszą wygospodarować z własnych funduszy.

Oprócz muzeów, z systemu mają korzystać także instytucje zewnętrzne. Uzyskają jednak dostęp do okrojonych informacji np. bez danych o technikach tworzenia dzieła, surowcach stosowanych w tym procesie czy numerach katalogowych. Część danych udostępniana będzie policji. Drugą grupę instytucji korzystających ze SWIM mają stanowić uczelnie, wydawnictwa i biura podróży. "W ostatnim okresie rozwinęła się tzw. turystyka kulturalna. Coraz więcej biur organizuje wycieczki nastawione na zwiedzanie muzeów pod kątem obejrzenia dzieł sztuki" - twierdzi Dorota Folga-Januszewska, dyrektor ds. wystaw i programów badawczych w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200