Dyski zamiast serwerów

EMC wprowadza na rynek nowe modele macierzy dyskowych, dedykowane serwery plikowe i przełączniki Fibre Channel - pierwsze od momentu przejęcia konkurencyjnej firmy Data General.

EMC wprowadza na rynek nowe modele macierzy dyskowych, dedykowane serwery plikowe i przełączniki Fibre Channel - pierwsze od momentu przejęcia konkurencyjnej firmy Data General.

EMC, producent wydajnych pamięci masowych, w ub.r. przejął firmę Data General. Teraz, pod wspólnym hasłem Escape Velocity, zaprezentował nowe rozwiązania umożliwiające praktycznie nieograniczone skalowanie powierzchni dyskowych. EMC wprowadza na rynek nowe modele swoich podstawowych macierzy Symmetrix i przejętych od Data General macierzy dyskowych Clariion, dedykowane serwery plikowe Celerra włączane bezpośrednio do sieci i przełączniki Fibre Channel z serii Connectrix.

Szafa na 19 TB

Najważniejszym z nowych produktów jest Symmetrix 8000 - macierz dyskowa, która w maksymalnej konfiguracji może być wyposażona w 384 dyski, każdy o pojemności 50 GB. Pozwala to przechowywać w jednym systemie 19,1 TB danych - ponad dwukrotnie więcej niż w oferowanej dotychczas macierzy Symmetrix 3930, pozwalającej przechować 9,2 TB danych. Według zapewnień producenta, nowy Symmetrix ma nawet czterokrotnie większą wydajność od poprzedniej wersji. Wzrost wydajności osiągnięto zarówno dzięki zastosowaniu nowych, szybkich dysków twardych, jak i dwukrotne- mu zwiększeniu przepustowości magistrali danych urządzenia, która w najnowszym modelu Symmetrix przesyła 1,44 GB/s (dotychczas 720 MB/s). Użytkownicy wymagający większych pojemności mogą łączyć dowolną liczbę nowych macierzy w jeden system, oferujący n-krotności pojemności 19,1 TB.

Nowością w ofercie EMC są macierze EMC Clariion 4500. Jest to pierwszy produkt, który powstał w wyniku przejęcia przez EMC firmy Data General w październiku ub.r. Macierz, umożliwiająca instalację stu dysków o łącznej maksymalnej pojemności 3,6 TB, współpracuje już w pełni z przełącznikami Connectrix, pracującymi w technologii Fibre Channel. Firma wprowadziła również na rynek nową wersję oprogramowania EMC ControlCenter, którą zintegrowano z pakietem administracyjnym Clariion Navisphere, dzięki czemu użytkownicy tej macierzy mogą zarządzać jej pracą przy użyciu pakietu ControlCenter - podstawowego narzędzia administracyjnego dla produktów EMC. Clariion 4500 jest też pierwszą generacją tego produktu, umożliwiającą jednoczesne wykorzystywanie macierzy przez wiele serwerów pracujących pod kontrolą różnych systemów operacyjnych (Sun Solaris, Windows NT, HP-UX, IBM AIX). Dotychczas macierze Clariion były bezpośrednio podłączane do konkretnego serwera.

Połączenia międzymacierzowe

Nie mniej ważna była premierowa prezentacja nowych rozwiązań umożliwiających wzajemne łączenie macierzy EMC i łączenie ich z serwerami za pośrednictwem magistrali Fibre Channel. Dotychczas EMC oferowała w tej dziedzinie tylko jedno rozwiązanie - przełącznik Connectrix, pozwalający na połączenie 32 urządzeń Fibre Channel. Nowa wersja tego produktu - Connectrix Enterprise Director - nie zmieniła się pod tym względem, ale umożliwia krzyżowe połączenie 4 przełączników, co pozwala na stworzenie jednego systemu oferującego ponad 100 interfejsów Fibre Channel. Co więcej, odległość pomiędzy przełącznikami może wynosić nawet 20 km. Pozwala to w łatwy sposób budować rozproszone, awaryjne centra danych. Nowością w serii produktów Connectrix są przełączniki departamentalne wyposażone w 8 i 16 portów Fibre Channel.

Dyski w sieci

EMC "odświeżyła" również jeden ze swoich najnowszych produktów - pamięć masową typu NAS (macierz włączaną bezpośrednio do sieci komputerowej) - EMC Celerra. Urządzenie to działa inaczej niż typowe rozwiązania NAS dostarczane przez innych producentów. Nie jest ono bowiem wyposażone we własne dyski twarde, a jedynie pełni funkcję bramki pomiędzy siecią komputerową a macierzami EMC Symmetrix. To urządzenie umożliwia dostęp do 28 TB danych (może być podłączone do 4 macierzy Symmetrix) w sieciach Ethernet (10/100 Mb/s), Gigabit Ethernet, ATM i FDDI. Klientami uzyskującymi dostęp do danych mogą być stacje robocze i serwery z systemami Unix, Linux, Windows NT i Windows 2000. Protokoły dostępu do plików obsługiwane przez to urządzenie to NFS v2, NFS v3, CIFS, FTP, WebNFS i PCNFS.

Nową wersję EMC Celerra wzbogacono o intefejs Fibre Channel, co pozwala dołączyć to urządzenie do przełączników Connectrix. Celerra wspiera również oprogramowanie Veritas NetBackup, które może być wykorzystywane do archiwizacji danych.

Modyfikacje oprogramowania

EMC wprowadziła również modyfikacje w oprogramowaniu systemowym EMC Enginuity Operating System wykorzystywanym we wszystkich macierzach firmy oraz w pakietach Symmetrix Remote Data Transfer (SRDT) i TimeFinder. Ostatni z tych pakietów archiwizuje dane przechowywane w macierzy na wolnych dyskach twardych, pracujących w tej samej macierzy. Jego najnowsza wersja umożliwia wykonywanie i równoległe przechowywanie 8 oddzielnie śledzonych kopii bezpieczeństwa. Odtwarzanie tak zarchiwizowanych danych jest w pełni automatyczne - np. w przypadku wykrycia ich nie autoryzowanej modyfikacji.

Najważniejszą nowością pakietu SRDF (umożliwiającego budowanie oddalonych centrów danych przechowujących identyczną kopię informacji) jest możliwość replikacji danych w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem łączy Fibre Channel. Pozwala to oddalić centrum podstawowe od awaryjnego nawet o 66 km.

Cena rozwiązań pamięci masowych EMC kształtuje się w zależności od konfiguracji urządzeń od 30 do 75 centów za 1 MB obsługiwanej pamięci dyskowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200