Dyski według Seagate

Dyski o pojemności 18 GB już są dostępne na rynku. Teraz nadchodzi czas na 36 GB i 60 GB.

Dyski o pojemności 18 GB już są dostępne na rynku. Teraz nadchodzi czas na 36 GB i 60 GB.

Rozwój technologii produkcji dysków magnetycznych umożliwia szybkie obniżanie ceny pojemności jednostkowej, choć ceny napędów nie zawsze są niższe. „Jeśli ktoś przeznaczył kilka miesięcy temu określoną sumę na zakup dysku o pojemności 9 GB, to obecnie może i pewnie kupi dysk 18 GB” - powiedział Shawn Hook z Seagate Technology. Firma ta jest liderem na światowym rynku napędów dyskowych i ostatnio zapowiedziała wprowadzenie nowych modeli serii Medalist i Barracuda o pojemności 18 GB oraz wyposażonych w najnowsze wersje interfejsów - Ultra ATA, Ultra2 SCSI i Fibre Channel. Seagate oferuje też najszybsze napędy z dostępnych na rynku - Cheetah o prędkości obrotowej talerzy 10 tys. obr./min.

Shawn Hook uważa, że dyski o tej prędkości wykorzystywane obecnie tylko w najbardziej zaawansowanych systemach komputerowych, wejdą na rynek w 1999 r. „Jednocześnie w najbliższych latach pojemność dysków będzie rosnąć w podobnym tempie, jak dotąd, i pojawią się napędy 36 GB, a następnie 60 GB”. Wraz ze wzrostem wydajności systemów komputerowych oraz dostępnej pojemności dysków rosną wymagania użytkowników dotyczące szybkości transmisji danych. Najnowsze, wchodzące obecnie do masowych zastosowań interfejsy to: Ultra ATA (DMA/33) dla komputerów PC, który oferuje maksymalnie szybkość transmisji 33 MB/s, oraz Ultra2 SCSI dla serwerów i stacji roboczych, umożliwiający w wersji Wide transmisję z szybkością do 80 MB/s. Shawn Hook sądzi, że interfejs Ultra ATA będzie ostatnim, zgodnym z wcześniejszymi specyfikacjami i zostanie zastąpiony przez nowego typu interfejs szeregowy. Istniejąca obecnie specyfikacja szeregowego złącza FireWire (IEEE 1394) nie jest przystosowana do obsługi napędów dyskowych i powinna być zmodyfikowana. Natomiast ostatnią wersją równoległego SCSI będzie najprawdopodobniej interfejs o szybkości transmisji 160 MB/s.

Szeregowe łącza optyczne Fibre Channel oferują lepszą wydajność niż standardowe SCSI, ale barierą ich zastosowań jest stosunkowo wysoka cena. Można oczekiwać, że za kilka lat koszt interfejsów SCSI 160 MB/s i Fibre Channel wyrówna się i wtedy łącza optyczne wejdą do masowych zastosowań.

Seagate współpracuje m.in. z firmą Compaq, która opracowała specyfikację uniwersalnego gniazda dla elementów i peryferii komputerowych - Device Bay. Ma ono umożliwić łatwą wymianę wyposażenia komputera niezależnie od producenta sprzętu, ale wymaga zgodności wszystkich elementów z nowym standardem - Device Bay jest m.in. wyposażone w interfejs FireWire. Seagate popiera tą ideę, ale Shawn Hook nie ujawnił, czy i kiedy mogą się pojawić modele dysków zgodne z Device Bay.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200