Dwójka dla PHARE

Co najmniej 2 z 14 odrzuconych przez Unię Europejską projektów finansowanych z funduszu PHARE dotyczą informatyki.

Co najmniej 2 z 14 odrzuconych przez Unię Europejską projektów finansowanych z funduszu PHARE dotyczą informatyki.

Przystosowanie systemu obsługi rachunków bankowych SORBNET do wymogów Unii Europejskiej i wdrożenie nowego ustawodawstwa celnego to 2 z 14 zgłoszonych do programu PHARE projektów, które UE bezpowrotnie odrzuciła przed tygodniem. W pozostałych 12 udział inwestycji informatycznych jest znikomy bądź dotyczy wyłącznie zakupu sprzętu i oprogramowania.

W tegorocznej edycji programu PHARE nie znajdzie się przede wszystkim warty 740 tys. ECU projekt dostosowania systemu obsługi rachunków bankowych SORBNET do wymogów Unii. SORBNET-em zarządza Narodowy Bank Polski, który na program dostosowawczy miał przeznaczyć 240 tys. ECU, a pozostałe 500 tys. miało pochodzić z funduszu PHARE. Jak twierdzą przedstawiciele NBP, kwota ta nie jest wygórowana, a projekty są pod względem merytorycznym zgodne z oczekiwaniami Unii.

Prawie 4-krotnie więcej pieniędzy chciał uzyskać od Unii Główny Urząd Ceł, który za łączną sumę 4,3 mln ECU wdraża nowe ustawodawstwo celne, czyli przyjęty na początku roku kodeks celny. W projekcie przedstawionym w Brukseli znalazł się zapis o rozwijaniu systemu informacyjnego GUC, zakładający modernizację infrastruktury telekomunikacyjnej urzędu za 2,15 mln ECU, budowę centrum informacyjnego, działającego w trybie 24-godzinnym, za 150 tys. ECU, i zapewnienie bezpieczeństwa istniejącym celnym systemom informatycznym za 250 tys. ECU. Ze środków PHARE na cały projekt, łącznie z przewidzianymi szkoleniami i wynajęciem unijnych ekspertów, GUC żądał 3 mln ECU. Wszystkie zadania określone w projekcie miały zakończyć się do końca 1999 r.

Przepadły też dwa mniejsze pod względem inwestycji informatycznych projekty Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w których uzyskane z PHARE fundusze w wysokości 3,30 mln ECU miały być przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego. Jak poinformował nas przedstawiciel resortu, zajmujący się projektami z funduszów pomocowych, zarówno przy budowie systemu kontroli jakości żywności, jak i modernizacji laboratoriów weterynaryjnych sprzęt i oprogramowanie komputerowe stanowiły niewielki ułamek całości inwestycji.

Uratowano natomiast projekt ministerstwa rolnictwa, dotyczący identyfikacji zwierząt, który polega na stworzeniu centralnej bazy danych wraz z terminalami dostępowymi, i infrastruktury telekomunikacyjnej. Projekt o wartości 5,5 mln ECU jest częścią całego programu dostosowawczego polskiego rolnictwa do wymogów Unii, który zakłada m.in. stworzenie rejestru gospodarstw rolnych wraz z inwentarzem. Rejestr gospodarstw miał powstać dzięki funduszom PHARE z drugiej transzy zgłoszonych i wstępnie przyjętych przez Unię projektów o łącznej wartości 16 mln ECU. Czy Polska straci szansę na finansowanie tych inwestycji, okaże się na początku czerwca br., kiedy Unia przejrzy poprawione przez poszczególne resorty projekty.

Mniej na informatykę

Ile straciliśmy: 34 z 212 mln ECU z tegorocznego "polskiego" budżetu PHARE

Ile straciła informatyka: co najmniej 3,5 mln ECU

Powód: zdaniem Unii, wiele z przedstawionych przez Polskę projektów nie było zgodnych z priorytetami "Partnerstwa dla członkostwa" oraz rządowego programu przyjmowania prawa europejskiego. W projektach zabrakło wskazania sposobu wykonania, harmonogramu prac i szczegółowych kosztorysów z uwzględnieniem opłacalności inwestycji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200