Drukarki igłowe - cennik, koszty eksploatacji, rynek

Czy drukarki igłowe nie podzielą losów karty CGA czy dyskietek 360 kB i wypierane przez drukarki laserowe nie znikną za kilka lat ze sceny sprzętu komputerowego?

Czy drukarki igłowe nie podzielą losów karty CGA czy dyskietek 360 kB i wypierane przez drukarki laserowe nie znikną za kilka lat ze sceny sprzętu komputerowego?

Za tym podejrzeniem przemawia spadek cen drukarek laserowych - najtańsze z nich kosztują już zaledwie 700-800 USD. Dodatkowo, drukarki 24-igłowe, najbliższe jakością druku laserowym są coraz cichsze (poziom hałasu laserowych to 45 do 53 dB, co warto porównać z głośnością urządzeń 24- igłowych), mogą stosować skalowalne fonty (Epson i AMT), są porównywalnie do laserowych szybkie oraz mogą, korzystając z odpowiednich konstrukcji, drukować na pojedynczych lub kolejno podawanych kartach papieru.

Odpowiedź na powyższe pytanie o przyszłość drukarek jest jednak zdecydowanie przecząca. Nie dość, że drukarki igłowe są tańsze, to także koszt zadrukowania jednego arkusza papieru przy ich użyciu jest kilka razy mniejszy od kosztów druku za pomocą drukarek typu "ink jet" (atramentowej plujki) czy laserowych. Można to łatwo oszacować.

Kaseta z taśmą do drukarki typu np. Epson LQ-870 kosztuje 7 USD. Kaseta taka ma wystarczyć do zadrukowania ok. 1700 stron papieru. Zakładając, że w firmie korzystającej z drukarki powstaje ok. 5 tys. pism w ciągu roku można obliczyć zarówno koszt druku (0.4 centa/str.) jak i roczne koszty eksploatacji urządzenia. Podobny rachunek przeprowadzony dla drukarek typu "ink jet" (pojemnik z tuszem - ok. 25 USD, wystarcza na 700 stron, koszt zadrukowania strony - 3.5 centa) i laserowych (pojemnik z tonerem - ponad 100 USD, wystarcza na ok. 3 tys. stron, koszt druku strony - 3 centy) daje różnicę w eksploatacji drukarek laserowych i atramentowych w odniesieniu do igłowych o ponad 100 USD rocznie na korzyść tych ostatnich.

Ponadto wiadomo, że drukarki 24-igłowe mogą drukować na papierze ciągłym na szerokim wałku, co jest bardzo trudne do osiągnięcia w konstrukcji drukarki laserowej. Poza tym możemy drukować z jedną lub wieloma kopiami (potrzebny papier z jednostronną kalką), co jest nie do uzyskania ani przez drukarki atramentowe ani laserowe.

Pytanie postawione na początku dzisiejszego cennikowego komentarza jest więc retoryczne - świadczy o tym również bardzo duża ilość oferowanych na naszym rynku drukarek igłowych. Oferta dotyczy firm znanych i wytwarzających urządzenia o dobrej jakości (miarą jakości jest MTBF - średni czas bezawaryjnej pracy drukarki). Przeważa podaż drukarek firmy Epson i Star. Ze względu jednak na pewną porównywalność drukarek 24-igłowych w odniesieniu do laserowych należy się liczyć ze spadkiem cen na drukarki o mniejszej liczbie igieł. Dla nas, użytkowników sprzętu komputerowego, są to czasy szybko malejących cen sprzętu i ryzyka zakupu urządzenia, które może się nam za szybko zestarzeć.

Podane w zestawieniu ceny katalogowe drukarek dotyczą rynku amerykańskiego - u nas należy traktować je orientacyjnie. Zależnie od parametrów użytkowych urządzeń wynoszą one od 300-1000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200