Drukarki do pracy zbiorowej

W jednym z poprzednich numerów naszego tygodnika (CW-PL nr. 41) zamieściliśmy podstawowe dane użytkowe i ceny drukarek laserowych o szybkości drukowania do 15 stron/min. Dzisiaj przedstawiamy szybszy, ale i droższy sprzęt - drukarki nieuderzeniowe (laserowe i inne, poza igłowymi) drukujące w tempie od 10 do 30 stron/min.

W jednym z poprzednich numerów naszego tygodnika (CW-PL nr. 41) zamieściliśmy podstawowe dane użytkowe i ceny drukarek laserowych o szybkości drukowania do 15 stron/min. Dzisiaj przedstawiamy szybszy, ale i droższy sprzęt - drukarki nieuderzeniowe (laserowe i inne, poza igłowymi) drukujące w tempie od 10 do 30 stron/min.

Czym się kierować podczas decyzji o zakupie takiej drukarki - kiedy wybrać sprzęt wolny, a kiedy szybki? Co rozważyć aby jak najlepiej wydać niemałą (od 2 do 22 tys. USD) przecież sumę? Czy lepiej kupić kilka drukarek wolnych czy jedną szybką? Na tak postawione pytania będziemy mogli odpowiedzieć po przejrzeniu dzisiejszego komentarza i zapoznaniu się z tabelą zestawiającą własności użytkowe i ceny omawianego sprzętu.

Kryterium decydującym o wyposażeniu firmy w szybką lecz kosztowną drukarkę powinna być liczba potencjalnie korzystających z niej osób. Jeżeli z jednej drukarki korzysta 4 do 5 osób, to w takiej firmie wystarczy zakupić urządzenie wolniejsze. Natomiast gdy swoje materiały drukuje stale ponad 8 osób - tam należałoby zainstalować drukarkę do pracy zbiorowej (work-group printer). Zdecydować jednak powinien zawsze rachunek ekonomiczny. Ze względu na wyższą cenę szybkiego sprzętu koszt jego zakupu powinien być rozdzielony pomiędzy przewidywaną liczbę użytkowników i porównany z wartością zakupu kilku oddzielnych urządzeń.

Omawiamy dzisiaj sprzęt szybki i wielodostępny. Charakteryzuje się on dużą szybkością druku (często po obu stronach kartki - tzw. duplex printing), rozdzielczością na poziomie 300 dpi, zaś do przetwarzania danych ma zainstalowane własne RISC-owe procesory. Aż 26 spośród 54 przedstawionych urządzeń posiada taki procesor. Aby proces druku nie był opóźniany w kontrolerze drukarki przez czasochłonne przetwarzanie danych, procesor szybko rasteryzuje grafikę i fonty, tzn. zamienia je na mapy bitowe. Drukarki te mieszczą dużą ilość papieru, mają kilka podajników arkuszy i wyposażone są w różnego rodzaju automatykę, która uwalnia od ręcznego manipulowania kartkami papieru.

Oczywiście, drukarki do pracy zbiorowej powinny być połączone ze stanowiskami pracy użytkowników za pomocą instalacji sieciowej. Nie każda jednak drukarka pracująca w sieci nada się do wspólnej pracy. Zainstalowanie jej wymagało do tej pory połączenia z portem równoległym komputera typu PC, pełniącego w sieci rolę print serwera. Drukowanie plików (szczególnie graficznych) było wtedy skutecznie opóźnione przez wolną transmisję danych przez łącze Centronics.

Obecnie wiele drukarek nie korzysta z tego typu połączenia. Posiadają one karty Ethernet lub Token Ring włożone bezpośrednio w kontroler drukarki. Dane z sieci wchodzą prosto do kontrolera drukarki z odpowiednio większą szybkością. Karty sieciowe umożliwiają współpracę z najczęściej stosowanymi protokołami transmisji tak popularnych systemów sieciowych jak: NetWare, DECnet, TCP/IP, AppleTalk czy Lan Manager.

Kolejnym udogodnieniem jest praca drukarki sieciowej bez pośrednictwa komputera typu print serwer. Kontroler drukarki jest sam dla siebie print serwerem, który dzieli między użytkowników dostęp do drukowania. Sprzęt o takich własnościach wystarczy podłączyć gdziekolwiek do kabla sieciowego.

Omawiane drukarki posługują się językami pozwalającymi na zmiany wielkości i różne rozmieszczenia znaków ASCII na papierze. PostScript i PCL 5 dają skalowalność znaków, HP-GL pozwala na pracę w trybie plottera, np. do zastosowań typu CAD.

Drukarki z automatyką przełączania emulacji "wiedzą", bez konieczności ingerencji użytkownika, w jaki sposób drukować treści pochodzące z różnych aplikacji.

O ile drukarka potrafi drukować w językach PostScript lub PCL 5, o tyle ważne jest aby istniała możliwość dołączania oddzielnych cartridge'ów z nowymi typami fontów. Drukowanie dokumentów używających zestawy liter z cartridge'ów jest znacznie szybsze. W przeciwnym razie musielibyśmy przesłać do drukarki informację opisujące te litery razem z tekstem do drukowania i czekać na przetworzenia tych danych na bity sterujące pracą głowicy drukarki. Niekiedy cartridge zawierają treści dotyczące emulacji nowych języków lub przyspieszające proces drukowania.

Ważną dla szybkości pracy drukarki jest sprawa odpowiedniej ilości pamięci operacyjnej, szczególnie gdy stosujemy download fontów lub korzystamy z PostScriptu. Można szacować, że dla PostScriptowej strony w formacie A4 o rozdzielczości 300 dpi potrzebujemy ok. 1,5 MB pamięci operacyjnej. Ta sama strona z kilkoma dodatkowymi fontami może wymagać ok. 3 MB pamięci. Czym więcej pamięci, tym szybciej przebiega proces przetwarzania danych i tym wcześniej drukarka zacznie drukować. Warto więc mieć na uwadze możliwość dołączenia w przyszłości modułów SIMM pamięci operacyjnej. Trzeba również wiedzieć, że moduły te są droższe niż pamięć standardowo zainstalowana w drukarce.

Podane zestawienie dotyczące własności szybkich drukarek oparto na materiałach amerykańskich pochodzących z początku br. Od tego czasu pojawiło się kilka nowych, nierzadko tańszych konstrukcji. Jednak zarysowane powyżej kryteria wyboru szybkiej drukarki sieciowej do pracy zespołowej pozostały aktualne do dzisiaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200