Drukarki 3D i smartfony pojawią sie wkrótce w ofercie HP

Nowe produkty, smartofony Elite X3 oraz drukarki Multi Jet Fusion 3D mają złagodzić skutki słabnącego popytu na komputery PC i drukarki.

W 2014 roku HP ogłosiło, że w ciągu 2 lat opracuje i wprowadzi do sprzedaży drukarki 3D. Od tego czasu wszystko ucichło i trudno było znaleźć nowe doniesienia na ten temat. Być może sprawy związane z podziałem korporacji na dwie niezależne firmy wywoływały niepewność co do losu wcześniej podjętych projektów.

Obecnie sprawa się wyjaśniła: projekt nie został zahamowany i HP oficjalnie na konferencji SXSW (South by South West) w Austin USA, zaprezentowała pierwszy model przemysłowej drukarki 3D: Multi Jet Fusion.

Zobacz również:

Prawie jednocześnie, na targach Mobile World Congress 2016 firma przedstawiła HP Elite X3, nowy model smartfona adresowany do użytkowników biznesowych.

Oba produkty są adresowane dla użytkowników z firm lub korporacji, a nie na rynek konsumencki. Z czasem mogą się jednak pojawić ich tańsze wersje adresowane również dla rynku masowego, jak wcześniej miało to miejsce w przypadku innych produktów HP.

Drukarki Multi Jet Fusion 3D

Zaprezentowany przez HP nowy model drukarki przemysłowej Multi Jet Fusion 3D ma być dostępny na rynku w tym roku, a ceny różnych wersji tego urządzenia będą się kształtować na poziomie od 100 tys. do miliona USD, jak ujawnił Steve Nigro, prezes działu 3D Printing w HP podczas rozmowy z Lucasem Mearian z amerykańskiego Computerworld.

HP jest liczącym się na rynku producentem drukarek atramentowych i laserowych przeznaczonych zarówno na rynek konsumencki, jak i korporacyjny. W przypadku drukarek 3D firma nie zamierza jednak, przynajmniej na razie, konkurować na rynku masowym. Jak mówi Steve Nigro, HP nie jest zainteresowana walką o jakiś udział w tym segmencie, które wartość jest szacowana na 4-6 mld USD. Jej celem jest zdobycie pozycji wiodącego producenta sprzętu przeznaczonego do zastosowań przemysłowych, a więc branży, której globalna wartość jest oceniana 12 bilionów USD.

“Obecnie koncentrujemy się na zastosowaniach drukarek 3D do szybkiego wytwarzania prototypowych elementów, ale w perspektywie widzimy możliwości ich wykorzystania do produkcji części finalnych” mówi Steve Nigro.

Elementy skrzyni biegów wydrukowane przy pomocy HP Multi Jet Fusion 3D.

Elementy skrzyni biegów wydrukowane przy pomocy HP Multi Jet Fusion 3D.

Od publicznego ogłoszenia projektu wprowadzenia przez HP drukarek 3D minęło blisko dwa lata. “Tak długi czas wynikał z przyjętych założeń, że produkt musi być naprawdę niezawodny w działaniu. Chcieliśmy mieć pewność, iż będzie to drukarka 3D spełniająca wysokie wymagania stawiane urządzeniom przemysłowym” mówi Steve Nigro.

Multi Jet Fusion ma wielkość nieco większą od standardowej pralki. “Urządzenie pracuje 10-krotnie szybciej i kosztuje o 50% mniej niż podobne, przemysłowe drukarki 3D dostępne obecnie na rynku” mówi Steve Nigro.

Pierwsze drukarki Multi Jet Fusion 3D są już testowane przez niektórych użytkowników takich jak np. Shapeways, amerykańska firma świadcząca usługi drukowania obiektów 3D na podstawie dostarczonych jej przez klientów plików CAD.

Podstawowe techniki druku 3D wykorzystują metody kolejnego nakładania warstw termoplastycznego nylonu przez dysze podobne do używanych w drukarkach atramentowych lub też stapiania sproszkowanego materiału (może to być także metal) przy pomocy lasera łączącego kolejne warstwy obiektu.

“W pierwszym wypadku typowy czas wytworzenia obiektu sięga nawet 83 godzin, a przy wykorzystaniu techniki laserowej - około 30 godzin. W przypadku Multi Jet Fusion udało się skrócić ten czas do 3 godzin” zapewnia Steve Nigro.

Drukarka działa podobnie jak urządzenia atramentowe. Opracowana przez HP drukarka nakłada warstwy sproszkowanego plastiku o grubości 0,1 mm przy wykorzystaniu liniowej głowicy podobnej do używanych w skanerach. Głowica jest wyposażona w 30 000 dysz, które nakładają 350 mln kropli plastiku na sekundę zapewniając precyzyjne odwzorowanie ostrych krawędzi obiektu.

Multi Jet Fusion umożliwia modifikację parametrów drukowanego obiektu, koloru, twardości, tekstury, przewodnictwa cieplnego lub elektrycznego na poziomie pojedynczych voxeli (voxel to określenie piksela w wersji 3D).

Obiekt wydrukowany przez HP Multi Jet Fusion 3D.

Obiekt wydrukowany przez HP Multi Jet Fusion 3D.

W laboratoriach HP prowadzone są prace mające na celu zbadanie czy do drukowania obiektów 3D możliwe będzie wykorzystanie proszków zawierających materiały ceramiczne lub metale, bo pierwsza wersja urządzenia tworzy obiekty 3D tylko przy zastosowaniu proszku termoplastycznego.

To co należy podkreślić to wyjątkowo wysoka precyzja odwzorowania kształtów drukowanego elementu, a także możliwość wykorzystania drukarki w systemach do wytwarzania produktów finalnych, choć na razie dotyczy to tylko produkcji nisko nakładowej.

HP widzi możliwości zastosowań nowych modeli drukarek 3D przede wszystkim w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i medycynie. W pierwszym przypadku do wytwarzania lżejszych, precyzyjnie odwzorowanych elementów, w drugim do wytwarzania modeli samochodów dopasowanych do wymagań i upodobań klientów, a w trzecim do tworzenia implantów precyzyjnie odwzorowujących anatomię pacjenta.

Innym potencjalnym zastosowaniem, w każdej branży, jest produkcja części zamiennych zgodnie z bieżącymi zamówieniami eliminująca koszty związane z utrzymywaniem magazynów takich elementów.

Steve Nigro nie ukrywa, że istnieją obecnie bariery hamujące popularyzację druku 3D. Przede wszystkim niezbędna jest edukacja, bo producenci nie wiedzą jak druk 3D wpływa na ich biznes i w jaki sposób należy zmodyfikować procesy projektowania wytwarzania i dystrybucji wyrobów. Kluczowe znaczenie ma tu ekonomia. “Ale przemysłowe drukarki 3D są pod tym względem atrakcyjne, bo umożliwiają szybsze, bardziej precyzyjne i tańsze wytwarzanie części niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod produkcji” uważa Steve Nigro.

Smartfony HP Elite X3

HP wraca na rynek smartfonów. Na ostatnich targach Mobile World Congress 2016 firma zaprezentowała HP Elite X3, nowy model smartfona adresowany do użytkowników biznesowych. Ma on pojawić się na rynku latem bieżącego roku, a na ocenę czy projekt okaże się sukcesem kierownictwo HP daje sobie trzy lata.

Poprzednia inicjatywa HP w tym segmencie rynku zakończyła się porażką. W 2010 roku HP przejęła firmę Palm i system operacyjny WebOS, ale cztery lata później projekty związane z rozwojem smartonów i oprogramowania opartego na WebOS zostały zatrzymane, a inwestycja spisana na straty.

Rosnący rynek i znaczenie smartfonów jako narzędzi biznesowych, które pod względem mocy przetwarzania, a także możliwości uruchamiania biznesowych aplikacji są zbliżone do możliwości notebooków powodują jednak, że ten segment rynku trudno zlekceważyć.

Na razie HP przyjęło dość ostrożną taktykę, bo Elite X3 jest adresowany tylko do użytkowników biznesowych. Choć nie wykluczone, że zostaną wprowadzone modele adresowane na rynek konsumencki, jak mówi Michael Park dyrektor działu HP Mobility.

Smartfony HP Elite X3 są adresowane przede wszystkim do użytkowników biznesowych.

Smartfony HP Elite X3 są adresowane przede wszystkim do użytkowników biznesowych.

W tym segmencie rynku panuje silna konkurencja, więc HP próbuje wyróżnić swój produkt i zaoferować funkcje, które mogą zainteresować potencjalnych użytkowników. Przede wszystkim jest to smartfon, który może pełnić funkcję laptopa po dołaczeniu zewnętrznego monitora, klawiatury i myszy.

Można przypomnieć, że wcześniej były już nieudane próby wprowadzenia tego typu urządzeń na rynek, czego przykładem była Motorola Atrix w 2011 roku. Michael Park uważa jednak, że postęp technologiczny zmienił sytuację i obecnie projekt taki ma duże szanse na sukces.

Smartfon HP Elite X3 w ograniczonym zakresie może być wykorzystywany zamiast notebooka.

Smartfon HP Elite X3 w ograniczonym zakresie może być wykorzystywany zamiast notebooka.

Smartfony Elite X3 pracują pod kontrolą Windows 10. Decyzja o wyborze tego, względnie mało popularnego na rynku masowym systemu wynikła z jego możliwości pozwalających na tworzenie uniwersalnych aplikacji działających na różnych platformach oraz umożliwiających łatwe uruchamianie oprogramowania działającego na dektopach przy wykorzystaniu systemów chmurowych. Oznacza to, że smartfon będzie mógł zastąpić notebooka, jeśli potrzebna aplikacja może zostać przeniesiona do chmury. W przypadku wielu programów nie jest to możliwe i wówczas smartfon nie zastąpi komputera PC, przyznaje Michael Park. HP oferuje obecnie usługi ułatwiające przenoszenie aplikacji Windows do chmury Azure.

Elite X3 wykorzystuje procesor Qualcomm Snapdragon 820, jeden z najwydajniejszych układów mobilnych dostępnych obecnie na rynku i ma 6-calowy wyświetlacz, 4 GB pamięci LPDDR4, interfejs 802.11ac oraz gniazdo microSD umożliwiające instalację kart pamięci masowej o pojemności do 2 TB. Dodatkowym wyposażeniem jest stacja dokująca ze złączami USB-C, USB-A oraz Ethernet umożliwiająca też podłączanie monitora i innych urzadzeń zewnętrznych, a także Mobile Extender, stacja wyposażona w klawiaturę i 12,5-calowy wyświetlacz, do której można podłączyć Elite X3 bezprzewodowo lub za pośrednictwem kabla USB-C.

Kurczący się rynek komputerów PC i drukarek stawia nowe wyzwania

Sytuacja na rynku, ogólne zmniejszenie popytu w segmentach komputerów PC oraz drukarek będących głównymi produktami HP stawia duże wyzwania przed kierownictwem nie tylko tej firmy.

Po podziale firmy, HP Inc. przejęła biznes związany komputerami PC oraz drukarkami. Niestety pierwszy kwartał roku finansowego nowej firmy okazał się bardzo trudny. Ogólny spadek sprzedaży notowany w kluczowych dla HP obszarach spowodował, że firma odnotowała znaczące spadki sprzedaży

Obroty netto firmy zmniejszyły się o 12% do poziomu 12,2 mld USD. HP Personal Systems PC Group odnotowała rekordowy, 13-procentowy spadek obrotów do wartości 7,47 mld USD, a dział drukarek blisko 20-procentowe zmniejszenie sprzedaży (spadek obrotów z 5,6 mld USD w poprzednim roku do 4,6 mld USD).

W efekcie, kierownictwo firmy musi szukać sposobów na zahamowanie tej niekorzystnej tendencji. Mogą to być działania pasywne, ograniczanie kosztów, redukcja zatrudnienia itp., lub aktywne, wprowadzanie nowych produktów i szukanie nowych możliwości generacji zysków. Smartfony i drukarki 3D są przykładem tej drugiej filozofii.

Na razie trudno ocenić czy firmie HP uda się osiągnąć sukces, na pewno same smartfony i drukarki 3D tego nie zagwarantują, ale taka polityka wydaje się rozsądna.