Drukarka Sharp JX 9400

Dziś w naszym kąciku przedstawiamy drukarkę laserową SHARP JX-9400. Zaprojektowano ją jako średniej jakości, tanią drukarkę laserową - drukarkę dla każdego.

Dziś w naszym kąciku przedstawiamy drukarkę laserową SHARP JX-9400. Zaprojektowano ją jako średniej jakości, tanią drukarkę laserową - drukarkę dla każdego.

JX-9400 wykorzystuje technologię OPC (organiczny bęben światłoczuły); charakteryzuje się rozdzielczością 300 DPI, co w połączeniu z szybkością wydruku 6 str./min, pozwala ją zaliczyć do drukarek średniej klasy . Transmisja danych odbywa się poprzez standardowo wbudowany port równoległy (opcjonalnie można dokupić szeregowy). Pamięć RAM drukarki ma standardowo wielkość 0,5 MB, rozszerzalną do 4,5 MB.

Przy swoich "średnich" parametrach drukarka ta pozwala emulować pracę aż 5 różnych standardów druku: HP LaserJet serii II (język HP PCL 4), Diablo 630/630 ECS, a także szeroką gamę drukarek igłowych: od Epson FX-80 do IBM Proprinter i Graphic Printer.

Standardowo użytkownik ma do dyspozycji 14 wbudowanych krojów czcionek bitmapowych w kilku zestawach, które zmieniają się w zależności od rodzaju emulacji. Liczbę dostępnych fontów można zwiększyć, poprzez dokupienie specjalnej karty (wielkości karty kredytowej) zawierającej zdefiniowane dodatkowe kroje czcionek.

Drukowanie

JX-9400 ma wbudowany mało kłopotliwy i wygodny podajnik, mieszczący 250 kartek formatu A4 o gramaturze 60-80g/m2. Drukowanie na papierze o większej gramaturze (60-128g/m2), folii, papierze samoprzylepnym, kopertach itp., wymaga ręcznego podawania papieru. Mechanizm prowadzenia papieru nie jest zbyt skomplikowany, a zadrukowana kartka, pomimo kilkukrotnego zginania, opuszcza drukarkę stosunkowo mało pogięta. Wbudowany podajnik pracował zwykle bez zarzutu, choć czasem zdarzało się, że drukarka pobierała po kilka kartek jednocześnie: kłopoty te przypisałbym raczej właściwościom polskiego papieru kserograficznego - z fińskim nie było tego typu kłopotów. Na ponad tysiąc zadrukowanych stron nie nastąpiło ani jedno zacięcie papieru w mechanizmie drukującym, a gdyby nawet, to konstruktorzy zadbali o bardzo łatwy dostęp do mechanizmu prowadzenia papieru i łatwy sposób usuwania zakleszczonych kartek.

Panel kontrolny wraz z wyświetlaczem zajmuje całą szerokość drukarki. Komunikacja z użytkownikiem może odbywać się w jednym z najbardziej popularnych języków europejskich oraz także w języku polskim. Co prawda bez polskich znaków diakrytycznych, ale zawsze to już coś. Do pełni szczęścia brak jednak polskich opisów klawiszy funkcyjnych.

Na uwagę zasługuje także instrukcja obsługi drukarki wraz z podręcznikiem jej programowania. Wydano ją starannie, na dobrej jakości papierze i, co zasługuje na podkreślenie, napisana jest w języku polskim. Instrukcja obsługi zawiera szczegółowe, przystępnie napisane objaśnienie korzystania z menu drukarki, a szczególnym ułatwieniem są schematy blokowe menu dla każdego trybu pracy drukarki.

Testowana przez nas drukarka miała pamięć rozbudowaną do 1,5 MB, co wystarczało do osiągania maksymalnej szybkości druku w trybie tekstowym. W trybie graficznym, szybkość jest nieznacznie mniejsza.

Pobór mocy podczas pracy jest równy 700 W, z czego dużą część pochłania stałe podgrzewanie wałka utrwalającego toner. Nieprzyjemny odgłos wentylatora (ok. 48 dB), można zredukować do okresów drukowania, wybierając z menu tryb oszczędzania: podczas przerw w pracy, drukarka przechodzi w tryb uśpienia, wyłączając grzanie wałka utrwalającego. Dystrybutor zapewnia, że wentylator działa tak głośno tylko podczas pracy ze specjalną, testową kasetą tonera, zawierającą ok. 1/3 normalnej jego porcji. Niestety, nasza drukarka wyposażona była tylko w taką właśnie kasetę, więc trudno nam to porównać. Do wad należy także konieczność utrzymywania dość dużych wolnych przestrzeni wokół drukarki, aby zapewnić jej dostateczną wentylację.

Wymiana tonera nie wymaga jednoczesnej wymiany światłoczułego bębna, którego żywotność producent określa na 30 tys. stron A4. Trwałość kasety z tonerem jest stosunkowo duża, jak dla drukarek laserowych i wystarcza na zadrukowanie 15 tys. stron formatu A4, przy typowej gęstości druku (zaczernienie 4%).

Mimo kilku niedociągnięć konstrukcyjnych i niezbyt porywającej elegancji obudowy, drukarka JX-9400 ma cały szereg zalet, dlatego polecam ją wszystkim, którzy chcą mieć, przy niskiej cenie, dobrej jakości wydruki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200