Dr hab. Antoni Kreczmar

Od 1 lipca 1993 r. pracuje na stanowisku dyrektora Departamentu Informatyki w Ministerstwie Finansów, zajmując się przede wszystkim projektem Poltax.

Od 1 lipca 1993 r. pracuje na stanowisku dyrektora Departamentu Informatyki w Ministerstwie Finansów, zajmując się przede wszystkim projektem Poltax.

Ma 48 lat. W roku 1967 ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Warszawskiego (na kierunku Metod Numerycznych). Od roku 1996 pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, początkowo jako programista w Ośrodku Obliczeniowym, od 1970 r. na stanowisku dydaktycznym. Na przełomie lat 1969/70 odbył staż naukowy w Instytucie Blaise Pascal w Paryżu, pod kierunkiem prof. Nolin. Zajmował się tam metodami translacji języków programowania. Po powrocie pracował pod kierunkiem prof. Salwickiego nad podstawami teoretycznymi informatyki - logikami programów.

W roku 1973 obronił rozprawę doktorską "Effectivity problems of Algorithmic Logic", promowaną przez prof. H. Rasiową. W 1977 r. napisał pracę "Programmability in fields", przedstawioną później jako rozprawę habilitacyjną na Wydziale Matematyki UW.

Od roku 1978 kierował zespołem realizującym implementację nowego języka programowania obiektowego - Loglan (twórcą którego jest prof. A.Salwicki). Zespołowi udało się zaimplementować Loglan na takich maszynach jak: IBM-370, VAX- 780/VMS, PDP-11, IBM-PC (XT i AT), Siemens. W roku 1986 zespół za te osiągnięcia otrzymał nagrodę państwową I stopnia.

W ostatnich latach zajmował się problemami implementacji języków obiektowych, koncentrując się przede wszystkim na algorytmach zarządzania pamięcią, metodach translacji, widoczności zmiennych, problemach dziedziczenia, itp. Jednym z efektów tych prac, było wykonanie nowej implementacji języka Smalltalk z niekonwencjonalnym sposobem zarządzania pamięcią, przewidującym korzystanie z języka w czasie rzeczywistym, nawet na małych komputerach.

Kilkakrotnie gościł jako wykładowca na uczelniach zagranicznych: Caen (Francja), Rzym, Edmonton (Kanada), Kiel (Niemcy). Brał też aktywny udział w konferencjach międzynarodowych (MFCS, ICALP, FCT, Grund. der Informatik). Jest autorem i współautorem ok. 20 publikacji o tematyce informatycznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200