Dostęp do Internetu ma już 3,2 mld mieszkańców Ziemi

Facebook podał, że dostęp do Internetu ma obecnie na całym świecie ok. 3,2 mld osób. Poinformował też, że liczba osób korzystających z usług tej globalnej sieci rośnie przez ostatnie 10 lat systematyczne średnio o 200 do 300 mln każdego roku.

Analitycy podkreślają, że jest to swoisty fenomen iż po 30 latach – a więc od momentu narodzin Internetu – blisko połowa osób zamieszkujących naszą planetę ma możliwość korzystania z usług tej sieci. Co ważne trend ten utrzymuje się cały czas, tak iż w niedalekiej przyszłości zdecydowana większość osób zamieszkujących Ziemię będzie miała dostęp do Internetu.

Jeśliby ktokolwiek powiedziałby w 1995 roku, że po dwudziestu latach liczbę osób korzystających z usług Internetu będziemy liczyć w miliardach, to większość analityków zapewne wyśmiałaby go. Świadczy to tylko o tym, jakim ewenementem jest Internet i jak ostrożnie powinniśmy formułować wszelkiego rodzaju przewidywania dotyczące przyszłości, szczególnie przyszłości szeroko rozumianej informatyki.

Zobacz również:

Tak czy inaczej, 4,1 mld osób czeka dalej na możliwość podłączenia się do Internetu. Jak można przeczytać w drugiej już edycji ukazującego się co roku dokumentu “State of Connectivity 2015: A Report on Global Internet Access”, można wymienić cztery czynniki, które powodują iż wiele osób nie może dalej uzyskać dostępu do Internetu: brak odpowiedniej infrastruktury IT w odległych i biednych obszarach świata; wysoka cena dostępu do Internetu; brak silnej motywacji, aby zapewnić sobie dostęp; oraz specyficzne uwarunkowania kulturowe, które zniechęcają ludzi do takiego kroku.

Dlatego Facebook zachęca korporacje, rządy, organizacje pozarządowe i organizacje non-profit, aby zbierały dokładniejsze dane dotyczące stanu globalnej łączności oraz dzieliły się nimi z innymi organizacjami, co pomoże poszerzyć krąg osób mających dostęp do Internetu

Facebook pokłada duże nadzieje w nowatorskich technologiach, które zapewnią dostęp do globalnej sieci większej liczbie osób, Są to takie rozwiązania, jak dostęp satelitarny czy stacje bazowe Wi-Fi instalowane na pokładach specjalnych, wysoko zawieszonych balonów.

Balon Loon

Balon Loon

Na balony takie stawia również Google i pracuje nad systemem, dzięki któremu dostęp do Internetu będą mogli mieć również osoby zamieszkujące tereny, na których nie ma infrastruktury telekomunikacyjnej pozwalającej oferować takie usługi. Będzie to możliwe za sprawą projektu Loon - zawieszonych wysoko balonów, na pokładzie których znajduje się sprzęt radiowy zapewniający użytkownikom szerokopasmowy dostęp do Internetu. Więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj.

Google eksperymentuje również z dronami. Są internetowe drony zasilane z baterii słonecznych, powstające w ramach firmowej inicjatywy Project Titan (czytaj o tym tutaj).

Są też firmy, które stawiają na kosmos. I tak np. korporacja SpaceX pracuje nad mikrosatelitami, dzięki którym dostęp do Internetu będzie mógł mieć każdy mieszkaniec Ziemi niezależnie od tego, gdzie w danym momencie przebywa. Chce ona wynieść na orbitę okołoziemską, ok. 700 kompaktowych satelitów.

Każdy ma ważyć niewiele ponad 100 kilogramów. Na pokładach SpaceX chce instalować układy radiowe zapewniające użytkownikom szerokopasmowy dostęp do Internetu. Czytaj o tym pomyśle więcej w artykule "Mikrosatelity SpaceX zapewnią każdemu dostęp do Internetu".