Dominacja technologii

Europejską konferencję Oracle poświęcono trzem zagadnieniom - bazie 9i R2, serwerowi aplikacyjnemu i tanim klastrom na platformie Intela. Do Kopenhagi przyjechało 9 tys. osób, w tym 150 z Polski.

Europejską konferencję Oracle poświęcono trzem zagadnieniom - bazie 9i R2, serwerowi aplikacyjnemu i tanim klastrom na platformie Intela. Do Kopenhagi przyjechało 9 tys. osób, w tym 150 z Polski.

Czy to jeszcze Oracle 9i czy już Oracle 10? - zastanawiano się podczas prezentacji nowej bazy danych. Oracle 9i Release 2, czyli druga edycja sztandarowego produktu amerykańskiej firmy zyskała kilka interesujących rozszerzeń.

Po pierwsze, w bazie danych zintegrowano obsługę OLAP. Dotychczas, aby skorzystać z możliwości tworzenia i potem analizowania kostek wielowymiarowych, konieczne było stosowanie oddzielnego modułu i odrębnego interfejsu programistycznego. W Oracle 9i R2 do kostki OLAP można odwoływać się bezpośrednio z poziomu wyrażeń PL/SQL. Innymi słowy, można zdefiniować dowolny przekrój kostki i traktować go jak zwykłą dwuwymiarową tabelę, a także wykorzystywać ją przy aktualizacji bazy (kostki OLAP w Oracle mogą rejestrować bieżące zmiany w bazie). Równocześnie nadal można posługiwać się wewnętrznym API modułu OLAP.

Drugą istotną nowością jest udoskonalenie mechanizmu Data Guard. Log operacji na bieżąco jest przekazywany do bazy zapasowej. W wersji R2 baza zapasowa może być równocześnie wykorzystywana np. do tworzenia raportów. W przypadku gdy serwer jest zajęty, nadchodząca informacja o zmianach jest rejestrowana i gdy maszyna będzie wolna, dane zostaną zapisane. Można tworzyć instalację, gdzie jedna baza stand-by służy jako pewnego rodzaju system failover dla całego klastra - w razie awarii jest od razu gotowa do użycia.

XML w Oracle 9i R2 jest równorzędnym sposobem zapisu danych. Nie ma potrzeby, by tworzyć widoki XML-owe czy mapować rekordy. Baza obsługuje XML Schema, na bieżąco synchronizuje "hierarchiczny" i "relacyjny" widok struktury bazy danych. Programista może dowolnie mieszać wyrażenia SQL i XPatch (zapytania do dokumentu XML). Podczas tworzenia indeksów równocześnie powstaje indeks wspomagający przeszukiwanie struktury hierarchicznej. Oracle pracuje nad rozwiązaniem XSQL, który ma stać się standardem, pozwalającym na efektowne łączenie kodu SQL i wyrażeń związanych z językiem XML. Bezpośrednio z poziomu Oracle 9i nie można udostępnić procedur wbudowanych jako usług Web. Ta możliwość zostanie dodana w kolejnej wersji.

W Oracle 9i R2 wykorzystano koncepcję wirtualnych baz danych (VPD). Jest to pewnego rodzaju "wirtualny" odpowiednik oddzielnej instancji bazy danych - idealne rozwiązanie dla dostawców ASP, przydatne w sytuacji gdy trzeba prawie fizycznie odseparować różne bazy danych. Dzięki VPD administrator zarządza jedną bazą danych (wspólny backup itp), ale instancjom baz można przypisywać różne priorytety. W przypadku mechanizmu VPD można przydzielić limit zasobów konkretnemu użytkownikowi.

Ciekawym eksperymentem zastosowanym w Oracle 9i R2 są kompresowalne tablice. Polega to na tym, że dane rzadko używane lub takie, w których występują powtarzające się elementy (np. tekst), można skompresować. Dzięki temu odciąża się system dyskowy, ale zwiększa się zużycie procesora.

Oracle przedstawił także system plików oparty na bazie danych, przeznaczony głównie dla Linuxa.

Serwer aplikacyjny

Według Oracle'a serwer aplikacyjny to więcej niż tylko "pojemnik" na komponenty J2EE. Zawiera on m.in. serwer WWW i cache, serwer generujący raporty, narzędzia do tworzenia portalu, moduły do publikacji danych na urządzeniach przenośnych, rozwiązania zintegrowanego logowania, system do przekazywania komunikatów i wreszcie "pojemnik" na usługi Web.

Warto przyjrzeć się portalowi i narzędziom do tworzenia systemów typu business intelligence. Oracle Discoverer to bardzo użyteczny moduł, który pozwala składać skomplikowane witryny WWW, zawierające rozmaite raporty. Można tak zaprojektować raporty (przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy), by użytkownik końcowy mógł dynamicznie dostosowywać sposób prezentacji wykresów, szczegółowość "zagłębienia się" w dane czy definiować własne zapytania ad hoc.

Specjalne repozytorium metadanych pozwala opisać poszczególne encje bazodanowe, przypisując im znaczenie "biznesowe". W ten sposób użytkownik jest izolowany od nieistotnych (z jego punktu widzenia) szczegółów technicznych i posługuje się terminami, które zna i rozumie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200