Documentum do wbudowania

Wzorując się na Sybase, kierownictwo EMC wprowadza wersję OEM korporacyjnego oprogramowania do zarządzania treściami Documentum.

Wzorując się na Sybase, kierownictwo EMC wprowadza wersję OEM korporacyjnego oprogramowania do zarządzania treściami Documentum.

EMC zamierza zwiększyć popularność oprogramowania Documentum ECM (Enterprise Content Management), wprowadzając jego wersję embedded - przeznaczoną do wbudowywania w inne aplikacje opracowywane przez niezależnych producentów. Documentum OEM Edition ma się pojawić na rynku w grudniu br., a przedstawiciele producenta liczą na istotne zwiększenie wolumenu sprzedaży związanego z tym oprogramowaniem i wejście z nim na nowe rynki (przede wszystkim aplikacji dla przemysłu) przy wykorzystaniu doświadczeń i pozycji rynkowej innych firm.

W poszukiwaniu wzrostu

Wprowadzenie Documentum OEM to kolejny krok EMC mający na celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży oprogramowania, po ogłoszonym w październiku br. porozumieniu z Microsoft dotyczącym planowanej integracji interfejsów Documentum z aplikacjami Office. "Obecnie prawie każdy dostawca aplikacji musi integrować w nim funkcje zarządzania treściami i ich repozytorium" - mówi Lubor Ptacek, dyrektor ds. marketingu w EMC. Zamiast więc tworzyć własne oprogramowanie i borykać się z problemami związanymi z bezpieczeństwem, zgodnością, audytem i optymalizacją zasobów pamięci, partner EMC może skorzystać z gotowych rozwiązań i technologii opracowanych dla systemu Documentum.

Już wcześniej EMC oferowała możliwości zakupu licencji na technologie Documentum. Jednak związane z tym obroty były dotychczas wyjątkowo małe. Obecnie EMC chce pójść taką drogą, jak Sybase, który znaczną część obrotów realizuje właśnie ze sprzedaży oprogramowania OEM przeznaczonego do wbudowywania w inne aplikacje. Przedstawiciele firmy nie ukrywają, że wprowadzenie na rynek Documentum OEM Edition ma ułatwić popularyzację tej aplikacji w zastosowaniach, które trudno byłoby znaleźć przy wykorzystaniu własnych sił EMC.

Elastyczne licencjonowanie

W porównaniu ze standardowym pakietem Documentum wersja OEM będzie miała taką samą funkcjonalność i interfejs API, a różnice dotyczą przede wszystkim mniejszej liczby funkcji instalacyjnych i ograniczonych możliwości rozbudowy systemu. Z drugiej strony Documentum OEM Edition ma zostać zoptymalizowane pod kątem zmniejszenia wymagań na pamięć i moc przetwarzania serwerów.

Według zapowiedzi EMC, modele licencjonowania tego oprogramowania mają być znacznie bardziej elastyczne niż dotąd - firma będzie oferować m.in. opcje opłat "za użytkownika" lub procesor, a ceny będą mogły być indywidualnie negocjowane. Ponadto EMC zamierza udostępnić współpracę w zakresie marketingu, a także programy wsparcia technicznego dla niezależnych programistów.

Rynek ECM

Według danych IDC, po przejęciu w 2003 r. Documentum, a w 2005 r. firmy Captiva, EMC była pod względem obrotów największym na świecie dostawcą oprogramowania do zarządzania treściami. Obecnie traci tę pozycję na rzecz IBM, który zyskuje dzięki przejęciu FileNet. Wymienieni producenci mieli odpowiednio drugą i trzecią pozycję w tym rankingu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200