Dobre, bo małopolskie

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego udanie łączy działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie z wykorzystaniem technologii informatycznych w swojej pracy.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego udanie łączy działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie z wykorzystaniem technologii informatycznych w swojej pracy.

Jaka jest rola urzędu marszałkowskiego w strukturze administracyjnej kraju? Można się w ciemno założyć, że niewiele osób potrafiłoby udzielić odpowiedzi na to pytanie. Reforma administracyjna z 1999 r. powołała województwa samorządowo-rządowe, w których zakładano, że władza skupi się wokół marszałka i sejmiku województwa, zaś wojewoda będzie pełnił funkcję namiestnika rządu w terenie. Niestety, zapanowała jednak dwuwładza albo, jak kto woli, chwiejna równowaga między skromnym samorządowym aparatem urzędniczym a niezredukowanymi strukturami wojewody.

Ciekawym tutaj przykładem jest samorząd województwa małopolskiego, który krok po kroku buduje wizerunek instytucji w pełni odpowiedzialnej za rozwój regionu, od poprawy poziomu wykształcenia Małopolan, po lepszą dostępność komunikacyjną całego regionu. Wystarczy zapoznać się ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego i jej systemem celów - dokumentem niezbędnym do programowania działań finansowanych z funduszy strukturalnych - by zobaczyć, że mieszkańcy (kwalifikacje, aktywność), pejzaż (środowisko i krajobraz), gospodarstwo (kapitał, kreatywność, technologie) oraz więzi (komunikacja i współpraca) są niezbędne do integracji regionalnej. To, innymi słowy, czynniki zrównoważonego rozwoju. Do nich należy także rozbudowa infrastruktury służącej korzystaniu z Internetu oraz wspieranie rozwoju regionalnych serwisów informacyjnych. Warto zauważyć, że ten region jako jeden z niewielu ma opracowaną strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Przygotowało ją stowarzyszenie Miasta w Internecie.

Dobre, bo małopolskie

Sławomir Kopeć, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego

Tak się nazywa regionalny system e-administracji zarządzany przez Departament Społeczeństwa Informacyjnego UMWM. Wrota zawierają system procedur urzędowych (Cyfrowy Urząd), dzięki któremu można rozpocząć załatwianie przez Internet dziewięciu spraw urzędowych. Wypełnione formularze trafiają do zintegrowanego z Wrotami systemu obiegu dokumentów Doc-Man, a za jego pośrednictwem na biurka odpowiedzialnych za konkretne sprawy urzędników.

We Wrotach Małopolski stworzono także system Biuletynów Informacji Publicznej (BIP) oparty na jednolitym układzie działów i treści dla wszystkich podmiotów publicznych w Małopolsce. Rok temu UMWM zaproponował małopolskim gminom i powiatom, a także organom administracji rządowej, że mogłyby prowadzić tam swoje BIP-y. Z tej okazji skorzystało łącznie 280 podmiotów administracji publicznej (oprócz gmin i powiatów, także Małopolski Urząd Wojewódzki, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Archiwum Państwowe w Krakowie, Izba Celna i sanepid).

Obecnie strony każdego podmiotu są wypełniane informacjami przez pracowników poszczególnych urzędów i jednostek i stopniowo udostępniane internautom. Do tworzenia systemu BIP we Wrotach Małopolski zastosowano technologię Content Management Server (CMS) umożliwiającą wprowadzanie treści przez użytkowników bezpośrednio przez przeglądarkę internetową.

Technologia ułatwia realizację wymogów postawionych realizatorom BIP, czyli: archiwizację wersji zamieszczanych dokumentów, zatwierdzanie dokumentów przed publikacją i odpowiednie zabezpieczenia przed nieuprawnionym modyfikowaniem treści na stronach.

"Po raz pierwszy administracja samorządowa i rządowa całego regionu publikuje ogłoszenia zamówień publicznych w jednym miejscu w sieci" - podkreśla Sławomir Kopeć, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWM.

To bardzo charakterystyczny pogląd, ponieważ określa on, czym powinien być urząd marszałkowski: zwornikiem informacji o regionie, instytucją szerzącą nowe idee i pomagającą jednostkom administracji publicznej, zwłaszcza małym gminom, wprowadzać w życie przepisy o charakterze technologicznym. W tym duchu Sławomir Kopeć zamierza wdrożyć w Małopolsce e-podpis oraz rozpocząć budowę platformy do organizowania aukcji elektronicznych. Pieniądze nań mają pochodzić z funduszy strukturalnych. Bo jeśli nie urząd marszałkowski, to kto się tym zajmie?

Finalista w kategorii Administracja państwowa

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków

Janusz Sepioł, marszałek województwa małopolskiego

Dorota Felecka, kierownik zespołu ds. informatyki

Sławomir Kopeć, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego

Liczba pracowników: 350

Liczba pracowników działu IT i Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego: 14

http://www.malopolskie.pl , http://www.malopolska.pl

Wykorzystywane rozwiązania

Eurobudżet (MiCOMP) - finanse, księgowość;

OfficeObjects DocMan (Rodan System) obiegu dokumentów;

KOMAX kadry, płace (DataComp);

Wojewódzki System Odpadowy - system baz gospodarowania odpadami;

Regionalny Portal Internetowy Wrota Małopolski (ComArch) - cyfrowy urząd;

System Biuletynów Informacji Publicznej;

Patron - baza zasobów bibliotecznych;

Intranet - wewnętrzny system informacyjny zawierający spis aktów prawnych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200