Dlaczego przedsiębiorstwa wybierają chmurę hybrydową


Analitycy nie mogą się jej nachwalić. Dzięki poziomowi oferowanej elastyczności, hybrydowa chmura będzie stawała się coraz bardziej popularnym wyborem – bez względu na model biznesowy wybrany przez użytkowników.

Jeśli pracujecie w IT, z pewnością nie możecie uciec od chmury hybrydowej. Analitycy rynku dosłownie licytują się, prognozując tempo wzrostu. Według szacunków firmy Marketsand Markets, branża będzie warta wręcz niewyobrażalne wartości, do 2019 r. nawet 85 mld USD. Skąd to się bierze? Czy naprawdę warto? Czy moja firma mogłaby odnieść korzyści dzięki chmurze hybrydowej?

Jak sama nazwa sugeruje, chmura hybrydowa to połączenie publicznych i prywatnych środowisk – część z nich jest zarządzana samodzielnie przez użytkownika, a część przez zewnętrznego dostawcę. Taki model pozwala firmom z jednej strony zwiększyć poziom bezpieczeństwa i spełnić wymagania stawiane prze regulatorów, a z drugiej - ograniczyć koszty i zwiększyć elastyczność.

Poniżej przedstawiamy niektóre korzyści, które udało się uzyskać różnym europejskim przedsiębiorstwom:

Zwiększenie możliwości sieci: podłączenie biur regionalnych do infrastruktury zewnętrznego dostawcy pozwala ograniczyć obciążenie własnej sieci i w efekcie zmniejszyć opóźnienia.

Odporność na awarie: korzystanie z usług wielu dostawców chmury zwiększa efektywność działań disaster recovery.

Bezpieczeństwo: najbardziej wrażliwe dane mogą być przechowywane we własnym centrum danych, w prywatnej chmurze, dzięki czemu można spełnić wymagania regulacyjne i bezpieczeństwa.

Skalowanie chmury: kiedy biznes nagle potrzebuje większej mocy obliczeniowej, może skorzystać z elastycznych usług publicznej chmury. To doskonałe rozwiązanie do obsługi prac programistycznych i testowania, gdzie obciążenia charakteryzują się bardzo wysoką zmiennością. Dobrze sprawdza się również w przypadku planowanych szczytowych obciążeń, np. podczas wprowadzania na rynek produktów czy w okresach świątecznych. Wszystko sprowadza się do maksymalizowania użycia zasobów – w najbardziej efektywny, skalowalny sposób spośród dostępnych możliwości.

Korzyści finansowe: koncepcja zasadza się na tym, że maksymalizuje się wykorzystanie IT i przechodzi z wydatków kapitałowych do modelu, w którym dominują wydatki operacyjne. Publiczna chmura umożliwia również wybór dostawcy, mając na uwadze najbardziej atrakcyjnie wyceniane oferty.

Integracja sprzętowa: prywatna część hybrydowej chmury lepiej integruje się z lokalnym sprzętem, takim jak drukarki czy faksy, które nadal są wykorzystywane w wielu organizacjach.

Zatem w jaki sposób przekonać się, czy model hybrydowy sprawdzi się w konkretnej organizacji? Należy zacząć od chmury prywatnej. To podstawowy warunek. Inne pytania, jakie należy zadać to: czy wykorzystanie obecnego centrum danych zbliża się do jego pełnej pojemności; czy wymagania związane z zapotrzebowaniem na moc obliczeniową są szczególnie zmienne; a także czy tradycyjne systemy uniemożliwiają migrację kluczowych aplikacji do chmury publicznej.

Jeśli odpowiedź na niektóre lub wszystkie te pytania jest twierdząca, może to oznaczać, że czas najwyższy pomyśleć o chmurze hybrydowej.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.