Dlaczego AT&T GIS

Z Gerdem Mullerem z AT&T GIS Augsburg rozmawia Andrzej Dyżewski

Z Gerdem Mullerem z AT&T GIS Augsburg rozmawia Andrzej Dyżewski

- Główny Urząd Ceł ogłosił dwa przetargi. Jeden dotyczy komputeryzacji Ceł, a drugi komputeryzacji ruchu tranzytowego. Do którego z tych przetargów przystąpiło AT&T GIS?

Stwierdziliśmy, iż oba przetargi trudno od siebie oddzielić. Dlatego też nasza koncepcja obejmuje obydwa projekty. Polskie rozwiązanie celne - zgodnie z propozycją naszej firmy - składa się z tymczasowego rozwiązania dla tranzytu, które jesteśmy w stanie wdrożyć w ciągu pół roku od momentu podpisania kontraktu oraz z ostatecznego, kompleksowego polskiego systemu, który tworzony będzie równolegle na bazie tej samej platformy systemowo-sprzętowej.

Ten zintegrowany, polski system chcemy opracować w ciągu 2-3 lat. Dzięki implementacji rozwiązania tymczasowego możliwe będzie uzyskanie środków na współfinansowanie całości projektu przede wszystkim poprzez uszczelnienie granic i skuteczniejsze wskutek tego egzekwowanie należności celnych, a co za tym idzie powiększenie wpływów budżetowych.

Do rozwiązania tymczasowego chcemy wykorzystać gotową aplikację naszego partnera - niemieckiej firmy CSF, przy czym polonizacja i wszelkie niezbędne modyfikacje byłoby wykonane przez lokalnych partnerów.

Polski zintegrowany system bazować będzie na wkładzie firmy "Systemy Komputerowe" p. dr Zb. Główki mającej wieloletnie doświadczenie i głęboką wiedzę nt. polskiego cła.

- Czy doświadczenie z prowadzenia różnorodnych projektów może być przydatne przy pracy z PM dla Ceł?

Oczywiście. Z każdego projektu uczymy się czegoś, co pomaga prowadzić wszystkie kolejne. W wypadku cła ten efekt jest szczególnie widoczny. Cło nie pracuje przecież w żadnym kraju w sposób wyizolowany, lecz w ścisłym powiązaniu z instytucjami rządowymi, handlem, prywatnymi firmami, bankami i ubezpieczeniami oraz wieloma innymi organizacjami. Wiedza nt. tych instytucji i przedsiębiorstw, które stanowią środowisko działania i "klientelę" cła jest oczywiście niezwykle przydatna w przygotowywaniu i realizacji projektu dla Administracji Celnej.

Sądzę, iż przy okazji należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt. Nie będzie to odkrywcze stwierdzenie, niemniej jednak mające ważkie konsekwencje: w każdym kraju istnieje tylko jedna organizacja celna. Dlatego też sprawdzonych i efektywnych rozwiązań można poszukiwać tylko za granicą. Stąd niezwykle ważnymi są doświadczenia i kontakty naszej firmy zdobyte w prowadzeniu projektów celnych w innych krajach.

- Dlaczego akurat AT&T GIS (dawniej NCR) firma powszechnie uznawana głównie za dostawcę sprzętowego podejmuje się opracowania kompleksowych projektów dla polskich służb celnych?

Rzeczywiście NCR był znany przede wszystkim jako dostawca sprzętu. Prowadzenie dużych ogólnokrajowych czy międzynarodowych projektów nie jest dla nas żadnym novum. Dzisiaj jako AT&T Global Information Solutions - jeden z 4 podstawowych działów AT&T, mając możliwość oferowania wszystkich produktów i usług, np. telekomunikacyjnych z jednej firmy oraz bezpośredni dostęp do ogromnego potencjału AT&T - w tym m.in. do Laboratoriów Bella, jesteśmy do tego jeszcze lepiej przygotowani.

Jesteśmy w stanie dla każdego klienta opracować w pełni przystające do jego potrzeb kompletne rozwiązania. Pomaga nam w tym stosunkowo niedawno wprowadzona nowa struktura organizacyjna zmniejszająca maksymalnie do 3 liczbę szczebli decyzyjnych (Lean Management) oraz bazująca na Customer Focused Teams (CFT), czyli zespołach zorientowanych na klienta. Zespoły te organizują się same w sposób optymalnie odpowiadający potrzebom obsługiwanych przez nie klientów i pracują jak niezależne quasi-przedsiębiorstwa mające prawo do samodzielnego podejmowania wszystkich niemalże decyzji.

- Jak jest w wypadku klientów będących celnikami?

Jakie jest doświadczenie AT&T GIS w prowadzeniu takich i podobnych dużych projektów?

Naturalnie mamy bardzo duże doświadczenie w realizacji projektów na tę skalę. Jednym z przykładów jest projekt prowadzony przez nas dla cła w Rosji. Do tej pory wartość dostarczanych przez nas produktów i usług wyniosła ok. 30 mln USD. Wyposażyliśmy Centralę Rosyjskiego Komitetu Celnego, niemal wszystkie centra regionalne oraz ogromną

liczbę punktów odpraw celnych w całej Rosji. Bazę współpracy naszej firmy z cłem rosyjskim stanowiła prezentacja koncepcji systemu, którą przed prawie dwoma laty, wraz z moim zespołem, przedstawiłem Komitetowi Celnemu Rosji. Obecnie rozwój ogólnokrajowego systemu jest w pełnym toku.

Również w Szwajcarii NCR/AT&T GIS jest partnerem Federalnej Administracji Celnej w zakresie komputeryzacji.

Szwajcarzy już od 4 lat używają standardu EDIFACT do przesyłania danych z firm spedycyjnych i agencji celnych.

Realizacja tych dwu projektów przyniosła nam dwojakiego rodzaju korzyści: po pierwsze nawiązaliśmy współpracę i robocze kontakty z wieloma europejskimi organizacjami celnymi, po drugie pozyskaliśmy wypróbowanych partnerów i wypracowaliśmy optymalne metody współdziałania z nimi.

Jednym z tych partnerów jest Oracle, ponieważ wiele organizacji celnych współpracuje z tą bazą danych bądź planuje jej zastosowanie. Widzimy w tym ogromną szansę ujednolicenia w tych krajach podstawowej struktury baz danych systemów celnych, co ułatwiłoby przepływ informacji między tymi systemami.

Jesteśmy naprawdę przekonani, iż proponowane przez nas rozwiązanie jest najlepszym dla Polski.

- Czy AT&T GIS pragnie zrealizować ewentualny kontrakt z GUC własnymi siłami, a jeżeli nie, to jacy lokalni partnerzy wchodzą w grę?

Wspomniałem już o firmach Oracle oraz "Systemy Komputerowe - dr inż. Z. Główka". Za serwis i asystę techniczną odpowiedzialna będzie firma ICS, która jako joint venture jest częściową własnością AT&T GIS.

Z całą pewnością w trakcie realizacji projektu niezbędnym okaże się korzystanie z usług innych jeszcze polskich firm.

Ujmując rzecz ogólnie - nasza koncepcja przewiduje stworzenie polskiego systemu dla cła, stąd też większość prac powinna być wykonywana przez polskich partnerów. Tylko w tych dziedzinach, gdzie rozwiązanie istniejących problemów bez pomocy zewnętrznych ekspertów byłoby trudne lub równało się wyważaniu otwartych drzwi, chcemy korzystać z profesjonalnych usług oferowanych przez AT&T oraz doradztwa zagranicznych konsultantów.

- Jak Pan ocenia, ile osób znalazłoby zatrudnienie podczas realizacji tych projektów?

Szacuję, że w naszym zespole CFT przy realizacji projektów pracować będzie ok. 30 osób. Z całą pewnością każdy z naszych partnerów będzie również zmuszony zatrudnić dodatkowych specjalistów.

Także w cle potrzebni będą nowi współpracownicy do różnych specyficznych dla tego przdsięwzięcia zadań - np. szkoleniowcy w zakresie oprogramowania aplikacyjnego, operatorzy i koordynatorzy systemu. Oceniam więc, iż ogółem zatrudnienie przy tych projektach znajdzie kilkaset osób.

(W następnym numerze spróbujemy w miarę napływu informacji przedstawić innych uczestników przetargu GUC).

Gerd Muller jest zatrudniony w AT&T GIS w Augsburgu jako Senior Project Manager. Działalność zawodową rozpoczął jako programista systemowy i aplikacyjny na maszynach IBM.

W czasie 14-letniej kariery w AT&T GIS pracował jako analityk oraz kierownik przy realizacji ogólnokrajowych i międzynarodowych projektów informatycznych. Do przedsięwzięć tych należą m.in. projekty: w administracji celnej (Rosja), przedsiębiorstwach komunikacyjnych (CSAD, Czechy i Słowacja), spedycji, handlu, bankowości, ubezpieczeniach (Niemcy), wydawnictwach (Rabotniczeskoje Dieło, Bułgaria).

Jest absolwentem George Washington University, gdzie uzyskał tytuł Master in Commercial Project Management. Wcześniej ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Augsburgu oraz studia informatyczne w Instytucie Informatyki Stosowanej w Monachium.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200