DisplayPort 1.4 pozwoli na odtwarzanie wideo 8K przez kabel USB-C

Standard przesyłania obrazu o nazwie DisplayPort doczekał się nowej wersji. Dzięki DisplayPort 1.4 użytkownicy będzie można przesyłać obraz o rozdzielczości 8K w czasie rzeczywistym pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w porty USB-C.

DisplayPort 1.4 pozwoli w przyszłości przesyłać obraz 8K. Zanim odpowiednie porty i kontrolery zaczną być montowane w laptopach i płytach głównych komputerów stacjonarnych minie jednak nieco czasu.

O opracowaniu nowego standardu poinformowało VESA, czyli Video Electronics Standards Association. Dowiedzieliśmy się, że DisplayPort 1.4 otrzyma wsparcie 8K, a urządzenia do przesyłania obrazu będą mogły korzystać z nowego typu portów, czyli USC-C. To istotne, ponieważ złącza USB-C (nazywane też USB Type-C) zdobywają coraz większą popularność.

Porty nowego typu montowane są już w niektórych notebookach, tabletach i smartfonach. Ich dalsza popularyzacja ułatwi wdrożenie standardu DisplayPort 1.4. Do transferu obrazu 8K opracowano nowe złącze o nazwie SuperMHL, ale zadbano o to, by móc wykorzystać do wideo o tej rozdzielczości również USB-C.

Standard DisplayPort 1.4 zyska na znaczeniu wraz z popularyzacją telewizorów wyświetlających obraz 8K. Jak na razie jednak wideo o tak wysokiej rozdzielczości to jeszcze pieśń przyszłości, ponieważ teraz popularność wśród klientów zdobywa dopiero standard 4K.

DisplayPort 1.4 obsłuży wideo 8K

DisplayPort 1.4 obsłuży wideo 8K

To się niedługo jednak zmieni, a producenci tacy jak Sharp już teraz zachęcają klientów do inwestowania w telewizory 8K, chociaż pierwszy taki model został wyceniony jak na razie na 133 tys. dol. Szerszej dostępności i niższych cen takich telewizorów można spodziewać się w okolicach 2020 roku przed Olimpiadą w Tokio, która będzie transmitowana w 8K.