Diagramy aplikacji

VisualUML 2.5a jest najnowszą wersją pakietu do modelowania aplikacji i w pełni implementuje standard UML 1.3.

VisualUML 2.5a jest najnowszą wersją pakietu do modelowania aplikacji i w pełni implementuje standard UML 1.3.

Projektant aplikacji może posługiwać się wszystkimi elementami diagramów UML. Program samodzielnie określa sposób prezentacji połączeń, dziedziczenia czy szeregowania elementów. Niestety, VisualUML 2.5a nie ma wbudowanych mechanizmów optymalnego rozmieszczania elementów w diagramie, co mogłoby znacznie ułatwić korzystanie z funkcji reverse engineering.

Różne języki

Nawigacja po projekcie VisualUML nie jest skomplikowana. Każdy obiekt umieszczany na diagramie ma okno właściwości, gdzie są definiowane np. dodatkowe metody czy atrybuty klasy. Każdy element diagramu może mieć ukryte pewne cechy. W ten sposób nawet rozbudowane schematy pozostają czytelne dla programistów. Można ograniczyć widoczne elementy tylko do tych danych, nad którymi w danym momencie projektant pracuje.

VisualUML należy do tzw. narzędzi CASE typu two-way. Programista może w dowolnym momencie utworzyć na podstawie modelu szkielet początkowy programu, wprowadzić pewne zmiany już na poziomie danego języka programowania, a następnie odtworzyć model UML przy użyciu funkcji reverse engineering. Można także istniejący projekt "importować" do VisualUML, by tam zdefiniować dodatkowe związki między obiektami.

Obecnie VisualUML w pełni współpracuje z narzędziami Visual Basic i Visual Fox Pro. Możliwe jest wtedy pełne tworzenie szkieletu aplikacji czy (w przypadku Visual Basic) importowanie projektu i rekonstrukcja modelu. Można przypisywać projektowi tzw. docelowy język. Może to być C++, Java, definicje interfejsów CORBA i COM, baza danych (Oracle, Sybase) lub interfejs dostępu do danych (ADO). VisualUML zgodnie z regułami wybranego języka określi dostę- pne typy proste czy sposób realizacji podstawowych mechanizmów obiek-towych.

Współpraca z VBA

VisualUML zapewnia ogromne możliwości w zakresie tworzenia dokumentacji. Każdy element diagramu może być dodatkowo opisany. Specjalny element (notatka) jest związywany z dowolnym elementem diagramu.

Model może być w czytelnej postaci eksportowany do HTML. VisualUML ma bardzo rozbudowane mechanizmy drukowania modelu. Można bardzo szybko wydrukować nawet olbrzymi model na kartkach A4, pewne fragmenty płynnie zmniejszać czy zamiast drukowania, zapisać diagramy jako pliki graficzne.

Rozbudowana wersja VisualUML Plus ma implementowane mechanizmy Visual Basic for Applications (VBA). Udostępniany jest interfejs, który pozwala wykonywać te same operacje, jakie są możliwe w środowisku Visual-UML. Można odczytywać poszczególne składowe diagramu, modyfikować diagram itd. Na podstawie tego interfejsu działa aplikacja do tworzenia gotowych projektów w FoxPro. Jednocześnie VBA może być używany do definiowania makr w środowisku VisualUML. Umiejętne skorzystanie z takich możliwości może znacznie skrócić żmudne etapy modelowania.

Dla jednego programisty

Zaletą VisualUML jest to, iż jest narzędziem dostosowanym do sposobu modelowania opartego na UML. W większości dużych pakietów CASE, UML jest tylko jedną z opcji tworzenia projektów.

Nie jest to jednak aplikacja klasy enterprise, przeznaczona do skomplikowanych analiz. W przypadku bardzo rozbudowanych projektów interfejs VisualUML znacznie spowalnia pracę. Autorzy pakietu nie przewidzieli funkcji, które ułatwiłyby pracę zespołową nad projektem. VisualUML pozwala, by tylko jedna osoba używała danego modelu. Nie jest także możliwe, by w tym samym czasie na jednym komputerze pracować nad kilkoma projektami i przenosić między nimi definicje czy fragmenty diagramów sekwencji. Brak także kontroli wersji - po zapisaniu zmian w projekcie nie ma możliwości ich automatycznego wycofania.

VisualUML jest właściwie narzędziem dla jednego programisty. Jak na narzędzie klasy CASE, nie jest drogi - najtańsza wersja kosztuje ok. 500 USD. Wersja Plus to wydatek rzędu 900 USD. Pakiet ma natomiast wystarczająco duże możliwości, by w krótkim czasie zaprojektować średniej wielkości aplikację.

--------------------------------------------------------------------------------

VisualUML 2.5a

Producent: Visual Object Modelers

http://www.visualobject.com/

Cena: minimum 500 USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200