Dell będzie konkurował na rynku centrów danych

Dell zamierza oferować systemy dla dużych centrów obliczeniowych. Ta lukratywna nisza od dawna jest zajęta przez gigantów: IBM, Sun Microsystems i Hewlett-Packarda. I nic dziwnego - kontrakt na dostawy dużych serwerów zazwyczaj wiąże się z zakupami kilku serwerów pomocniczych, pamięci masowych i usług.

Dell zamierza oferować systemy dla dużych centrów obliczeniowych. Ta lukratywna nisza od dawna jest zajęta przez gigantów: IBM, Sun Microsystems i Hewlett-Packarda. I nic dziwnego - kontrakt na dostawy dużych serwerów zazwyczaj wiąże się z zakupami kilku serwerów pomocniczych, pamięci masowych i usług.

Odebranie udziału w rynku rywalom nie będzie łatwe, tym bardziej że Dell nie ma bogatych doświadczeń z systemami wieloprocesorowymi. Największe oferowane przez firmę serwery PowerEdge 8450 zawierają "tylko" osiem procesorów. Nie mają też wielu zaawansowanych funkcji, na które zwracają uwagę użytkownicy centrów danych, m.in. możliwości fizycznego i logicznego partycjonowania. Warto zwrócić uwagę, że Dell jest także no- wicjuszem w dziedzinie systemów 64-bitowych.

Wiedząc, że zdobycie porównywalnych z konkurentami umiejętności w dziedzinie przetwarzania SMP nie będzie łatwe, Dell zamierza wykorzystać architekturę przetwarzania rozproszonego, zwaną roboczo Brick (cegła). Zamiast zwiększać liczbę procesorów w serwerze, co jest źródłem problemów, firma planuje budować klastry składające się z wielu stosunkowo prostych, 4-procesorowych jednostek. Do zarządzania takim systemem potrzebne będzie zaawansowane oprogramowanie. Na razie brak szczegółów na jego temat.

Nie wiadomo jednak, czy nowa architektura spotka się z aprobatą klientów. Według analityków, dużą popularność zdobędą w 2002 r. serwery o ultracienkiej architekturze.

Potrzebne szybkie łącza

Nowa architektura serwerów Della ujrzy światło dzienne dopiero pod koniec 2002 r. Do tego czasu firma musi rozwiązać wiele kwestii technicznych. Najważniejsza z nich to komunikacja między poszczególnymi węzłami tak stworzonej struktury. Jest prawdopodobne, że inżynierowie Della zdecy- dują się na wykorzystanie wchodzą- cej na rynek technologii InfiniBand, która ma zastąpić nie przystającą już do wymogów dzisiejszych serwerów magistralę PCI (pisaliśmy o tym w Raporcie na temat pamięci masowych, CW nr 23/2001).

Zaletą InfiniBand jest przepustowość - do 6 GB/s. Problemem mogą okazać się jednak opóźnienia w komunikacji między procesorami jednego węzła a pamięcią pozostałych. Opóźnienia tego typu w serwerach SMP wynoszą 300-600 nanosekund (miliardowych części sekundy), tymczasem użycie InfiniBand może wydłużyć ten czas do 1000-2000 nanosekund.

Pamięć o konkurencji

Przepustką na rynek systemów dla dużych centrów obliczeniowych mają być jednak nie serwery, lecz pamięci masowe. Na początek przyszłego roku Dell zapowiada premierę macierzy dyskowych dla sieci SAN, współpracujących z systemem operacyjnym Sun Solaris. W późniejszym terminie mają ukazać się także urządzenia zgodne z systemem IBM AIX. Firma liczy jednocześnie na większe wpływy z usług integracyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200