Deduplikacja i flash dla wirtualizacji

Skalowalność rozwiązań przechowywania danych może stać się problemem, zwłaszcza że coraz więcej danych trzeba archiwizować. EMC przedstawia rozwiązanie tego problemu.

Przetwarzanie danych w rozbudowanych systemach jest jednym z kluczowych elementów, o które należy zadbać, projektując środowisko IT. Każdy administrator zarządzający wykonywaniem kopii bezpieczeństwa szybko zauważy, że ilość poddawanych backupowi danych znacznie przewyższa ilość przechowywanych informacji. Dotyczy to zwłaszcza wykonywanych kopii migawkowych systemów wirtualnych. Bywa też, że te same dane przechowywane są w tej samej wersji w kilku miejscach. Logicznym i oczywistym rozwiązaniem jest weryfikacja i eliminacja nadmiarowych danych. Praktycznym skutkiem takiego rozumowania jest technologia nazwana deduplikacją, mająca na celu właśnie eliminację powtarzających się plików. W przypadku maszyn wirtualnych oszczędność miejsca może sięgnąć nawet 50%!

50%

miejsca może oszczędzić technologia deduplikacji danych przy składowaniu obrazów maszyn wirtualnych.

Deduplikacja to operacja wykonywana automatycznie przez oprogramowanie, najczęściej w macierzy dyskowej, dzięki której możliwe jest wyeliminowanie powtarzających się danych (ich duplikatów). Umożliwia ona przechowywanie jedynie unikatowych plików lub bloków z danymi powodując w ten sposób znaczne oszczędności w postaci uwolnienia przestrzeni dyskowych w macierzach. Oprogramowanie to często pozwala jednocześnie na kompresję danych, co oczywiście daje dodatkowy zysk. Przy szybko rosnącej ilości przechowywanych informacji funkcje te zaczynają nabierać szczególnie istotnego znaczenia - większa ilość przechowywanych danych archiwizuje się dłużej, co oczywiste, a czasu na backup pozostaje tyle samo. Tym bardziej że regulacje coraz częściej zmuszają firmy do archiwizowania danych nawet przez dziesiątki lat.

Firma EMC zaprezentowała nową rodzinę macierzy dyskowych NAS (Network Attached Storage) wyposażonych m.in. w funkcję deduplikacji danych z kompresją dla podstawowych systemów plików i plików użytkowników w wirtualnych maszynach VMware oraz innych środowiskach wirtualnych. Na nową rodzinę macierzy EMC Celerra składają się modele NS-120, NS-480, NS-960 oraz NS-G8 Gateway. Nowe macierze mogą działać jako serwer plików NAS. Mogą też być łączone z serwerami przy pomocy protokołów iSCSI i Fibre Channel.

Macierze Celerra są też pierwszymi na rynku serwerami NAS, w których można instalować dyski flash SSD. Napędy Enterprise Flash Drives oferują czas odpowiedzi na poziomie krótszym niż jedna milisekunda, są także o 98% efektywniejsze energetycznie od tradycyjnych dysków twardych po uwzględnieniu liczby operacji wejścia-wyjścia na sekundę, które mogą zrealizować. Dzięki zaś odpowiednim interfejsom i wtyczkom pozwalają administratorom w łatwy sposób tworzyć wirtualne jednostki opierając się na dostępnej w macierzach Celerra funkcjonalności wykonywania tzw. snapshotów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200