Debata nad przyszłością Javy

W trakcie JavaOne, największej konferencji poświęconej Javie, programiści mogli po raz pierwszy obejrzeć próbną wersję oprogramowania serwerowego, stworzonego w tym języku.

W trakcie JavaOne, największej konferencji poświęconej Javie, programiści mogli po raz pierwszy obejrzeć próbną wersję oprogramowania serwerowego, stworzonego w tym języku.

"Kto potrzebuje Gatesa w świecie bez płotów" - nadruk tej treści widniał na koszulkach niektórych spośród 20 tys. programistów, biorących udział w konferencji JavaOne, organizowanej przez Sun Microsystems. Na forum JavaOne odbył się tradycyjny już, słowny pojedynek między Scottem McNeally, szefem Suna, i Billem Gatesem, prezesem Microsoftu. Bill Gates, nie deprecjonując znaczenia Javy jako języka programowania, stwierdził, że jego pojawienie się nie przekreśliło rozwoju Visual Basica i C. "Pisanie aplikacji Javy dla wszystkich platform to tylko jedno podejście. Wymaga ono korzystania z warstwy pośredniczącej, obciążającej system, a konfiguracja systemu może przyprawić o ból głowy" - stwierdził Bill Gates, dodając, że aplikacje w Javie nie wykorzystują wydajności Windows i sprzętu, na którym działają. Scott McNeally, określając jako nieetyczną i niemoralną strategię Microsftu w zakresie rozwijania komponentów, przedstawił symulowany atak dokonany za pośrednictwem ściągniętego z Internetu elementu Active X na plik z danymi pakietu finansowego Quicken. Poza tymi wystąpieniami, dalsza część konferencji w San Franciso poświęcona była prezentacji dokonań Suna i jego partnerów w zakresie rozwoju Javy i bazujących na niej technologii.

Uniwersalna maszyna

Podczas gdy coraz więcej firm implementuje w swoim oprogramowaniu wirtualną maszynę Javy, umożliwiającą wykonywanie aplikacji stworzonych w tym języku na dowolnej platformie sprzętowej i programowej, przedstawiciele laboratoriów Suna, IBM i Lucent Technologies zapowiedzieli prace nad uniwersalną maszyną wirtualną. Miałaby ona w przyszłości umożliwiać wykonywanie nie tylko oprogramowania stworzonego w Javie, ale w dowolnym języku i na dowolnej platformie sprzętowej. IBM wraz ze swoją firmą Taligent rozpoczął badania mające doprowadzić do stworzenia wirtualnej maszyny, dzięki której byłyby wykonywane aplikacje C++, Smalltalk i Javy. "Nie możemy określić, kiedy uda nam się to wykonać. Możemy jednak zapewnić, że jesteśmy w stanie to zrealizować" - twierdził podczas JavaOne John Slitz, wiceprezes IBM Software Solutions Division.

Podczas konferencji Lucent Technologies zawarł umowę z Sunem, w myśl której aplikacje Javy będą wykonywane na wszystkich urządzeniach, korzystających z sieciowego systemu operacyjnego Inferno, opracowanego przez Lucent. Inferno będzie stosowany w wielu urządzeniach sieciowych, produkowanych przez dawny oddział AT&T.

Usprawnianie języka

Jednym z najczęściej formułowanych zarzutów pod adresem Javy jest słaba wydajność aplikacji stworzonych w tym języku. Sun zamierza częściowo złagodzić tę niedogodność przez wprowadzenie pod koniec roku nowej wersji wirtualnej maszyny Hot Spot Java Virtual Machine. Według przedstawicieli Suna, aplikacje będą dzięki niej działały dwu-, a nawet trzykrotnie szybciej niż obecnie. Hot Spot znajdzie się w nowej wersji Java Development Kit (JDK). Na JavaOne ogłoszono również plany stworzenia bibliotek Java Foundation Classes, pochodzących z połączenia technologii Internet Foundation Classes Netscape'a i Java Abstract Windowing Toolkit (AWT). Nad rozwiązaniem, którego premierę zapowiada się na czerwiec br., mają w jednym biurze pracować programiści Netscape'a, Suna i IBM. Biblioteka klas wraz z narzędziami do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika również znajdzie się w nowym JDK.

Programiści będą mogli znaleźć jeszcze w tym półroczu na internetowych stronach Suna zestawy funkcji programistycznych API, przeznaczone do różnych zastosowań, m.in. tworzenia obrazów i dźwięku. Poza tym Sun opracuje zestawy Personal Java i Embedded Java w celu tworzenia aplikacji do specjalnych zastosowań, tzn. wykorzystania w sprzęcie "niekomputerowym": kopiarkach, czytnikach kart procesorowych, telefonach komórkowych. Jedną z najważniejszych zapowiedzi Suna podczas konferencji było ogłoszenie planów, dotyczących oprogramowania serwerowego w Javie. Zestawy programistyczne znane jako Personal Java for Enterprise mają umożliwić tworzenie komponentów wielokrotnego użytku do budowania aplikacji biznesowych. Ma być ono dostępne pod koniec tego roku. Na razie firma nie ujawniła więcej szczegółów.

Wsparcie niezależne

Przedstawione zostały również narzędzia stworzone w Javie. Wśród nich znalazły się narzędzia programistyczne z rodziny VisualAge IBM, zawierające komponenty JavaBeans w wersji 1.1. Komercyjna wersja oprogramowania, mająca edytor Javy, debugger, przeglądarkę i biblioteki klas, będzie w sprzedaży w czerwcu br. IBM przedstawił również rozwiązanie VisualAge WebRunner, pozwalające na konwersję komponentów ActiveX Microsoftu na kod JavaBeans. Wysiłkiem IBM, Oracle'a i Tandem Computers powstanie rozszerzenie JSQL, upraszczające tworzenie aplikacji bazodanowych w tym języku. Natomiast Novell zapowiedział, że oparty na Javie opracowywany obecnie system do zarządzania siecią o kodowej nazwie Houston będzie dostępny z dowolnej maszyny Javy lub przeglądarki !WWW. Houston pojawi się na rynku pod koniec br. Aplikacje w Javie - WordPerfect i Quatrro Pro - zademonstrował Corel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200