Data center dla miasta

Rosnąca liczba projektów informatycznych sprawia, że polskie miasta zaczynają inwestować we wspólne dla wszystkich jednostek miejskich centra przetwarzania danych.

Jarosław Starszak, naczelnik Wydziału Informatyki w Urzędzie Miasta Opola

"Urząd Miasta Opola ze swoim potencjałem ludzkim i kapitałem budżetowym jako jedyny w mieście jest w stanie zaoferować nowe rozwiązania w dziedzinie IT. Budowana obecnie przez urząd Optyczna Sieć Teleinformatyczna Opola połączy jednostki miejskie szybkim medium transmisyjnym".

Urzędy miejskie i podległe im jednostki prowadzą coraz więcej projektów IT. Część z nich wynika z przepisów i ustaw, które nie zawsze biorą pod uwagę możliwości infrastrukturalne instytucji miejskich, ich zasoby sprzętowe, sieciowe i personalne.

Jednostki miejskie mają problemy z obsługą systemów IT, co pokazało badanie, które przeprowadził Urząd Miasta Opola. Ponad połowa z 93 podległych mu instytucji zleca obsługę IT zewnętrznym firmom, korzystając z umów outsourcingowych, lub korzysta z ich usług doraźnie. Tylko połowa badanych jednostek ma własny serwer. Są to głównie duże instytucje miejskie, gimnazja, licea i szkoły zawodowe. Często jest to sprzęt stary - 34% serwerów ma 4-5 lat, a 36% więcej niż 5 lat. Kto zajmuje się obsługą IT w jednostkach podlegających miastu? Prawie 30% jednostek, zwłaszcza placówki oświatowe, zatrudnia do tego celu jedną osobę. Często osobą zajmującą się obsługą IT jest nauczyciel informatyki.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • AI a DC - oto jest wyzwanie
  • Nowe DC Atmana

Jako miejsce przechowywania dokumentów 92% ankietowanych instytucji podało stacje robocze, 30% wykorzystuje do tego celu również serwer. Jedynie 5% badanych jednostek zadeklarowało, że dokumenty przechowywane są tylko na serwerze. "Nie mamy scentralizowanego miejsca przechowywania dokumentów. W takiej sytuacji trudno zapanować nad bezpieczeństwem gromadzonych danych" - komentował wyniki badania Jarosław Starszak, naczelnik Wydziału Informatyki w Urzędzie Miasta Opola, podczas konferencji Computerworld "Państwo 2.0". Problemem są też kwestie ochrony danych osobowych, gdyż większość jednostek nie ma narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Nie zawsze są też wdrożone polityki bezpieczeństwa.

Miasto potrzebuje wspólnej sieci

Badanie pokazało, że stan informatyzacji miejskich jednostek organizacyjnych nie napawa optymizmem. Mimo że od wielu lat są programy pomocy strukturalnej z Unii Europejskiej, nie nastąpiła znacząca modernizacja sprzętu komputerowego. Brak stałego dopływu środków powoduje niedobór osób do obsługi technicznej IT, niedobór sprzętu, konieczność korzystania z dużej liczby przestarzałych urządzeń i tolerowania niskiego poziomu bezpieczeństwa sieciowego. "Urząd Miasta Opola, wraz ze swoim potencjałem ludzkim i kapitałem budżetowym, jako jedyny w mieście jest w stanie zaoferować nowe rozwiązania w dziedzinie IT. Budowana obecnie przez urząd Optyczna Sieć Teleinformatyczna Opola połączy jednostki miejskie szybkim medium transmisyjnym. Będzie można wtedy zaoferować jednostkom miejskim usługę szybkiego i bezpiecznego dostępu do internetu. Widać już bardzo duże zainteresowanie z ich strony tą usługą" - tłumaczył Jarosław Starszak.

W planach opolskiego Urzędu Miasta jest budowa miejskiego centrum przetwarzania danych. Data center będzie w stanie świadczyć usługi dla wszystkich instytucji miasta na poziomie, jakiego one same nie mogłyby samodzielnie osiągnąć. Optyczna Sieć Teleinformatyczna Opola będzie fundamentem dla funkcjonowania wszelkich systemów wymagających wzajemnej łączności na terenie miasta.

Danych i sprzętu przybywa

Również w Lublinie rosnąca liczba projektów IT prowadzonych przez Urząd Miasta i podległe mu jednostki spowodowała, że zdecydowano się na budowę Miejskiego Centrum Przetwarzania Danych (MCPD). "Miasto Lublin prowadzi kilka dużych projektów teleinformatycznych dotyczących różnych obszarów jego działalności. W urzędzie wdrażany jest system zintegrowany, budujemy też system monitoringu wizyjnego miasta, Lubelską Bibliotekę Wirtualną, system sterowania ruchem. Każde z zadań wymaga infrastruktury serwerowej i bazodanowej. Dodatkowo jednostki miejskie samodzielnie budują systemy informatyczne. Mimo stosowania technologii wirtualizacyjnych, ilości sprzętu i danych stale rosną" - tłumaczy Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Komunikacji w Urzędzie Miasta Lublina.

Konieczność zapewnienia serwerom i danym bezpieczeństwa i umożliwienia mniejszym jednostkom miejskim kolokacji zasobów to główne przyczyny, dla których miasto zdecydowało się na inwestycję w Miejskie Centrum Przetwarzania Danych. Ma ono własną lokalizację, swoje niezależne przyłącze energetyczne i spalinową, automatycznie załączaną elektrownię kontenerową o mocy 200 kW. Ma też własne łącze światłowodowe do najważniejszych budynków w mieście i trzy wejścia do internetu. Wyposażone jest w system gaszenia pożaru, kontroli dostępu i klimatyzację podpodłogową. Całość jest zdalnie monitorowana. Zarządzaniem centrum zajmuje się Wydział Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublina.

Budowa lubelskiego data center kosztowała 1,65 mln zł. Korzysta z niego Urząd Miasta, jednostki i spółki miejskie. Oferta dla szkół jest rozszerzana o hosting i kolokację. "Szacujemy, że inwestycja zwróci się w ciągu czterech lat. Decydują o tym koszty kolokacji oraz adaptacji pomieszczeń w jednostkach miejskich na potrzeby urządzeń teleinformatycznych" - mówi Grzegorz Hunicz.

Stworzenie centrum wymagało przebudowy szkieletu sieci miejskiej: w jej rdzeniu powstał dodatkowy węzeł. Utrzymanie MCPD związane jest z wyzwaniami organizacyjnymi i logistycznymi, takimi jak: nadawanie praw dostępu dla pracowników jednostek, prowadzenie ewidencji i statystyk, zapewnienie paliwa do agregatu, działania związane z przenoszeniem serwerów. Przy rosnącej liczbie projektów IT prowadzonych przez Urząd Miasta i podległe mu jednostki była to inwestycja konieczna.

Systemy IT w jednym miejscu

Miejskie data center ma powstać w ramach pierwszego etapu projektu "Miejskiej sieci szerokopasmowej w Rybniku", którego realizacja właśnie się rozpoczęła. Jego zakończenie przewidziane jest na koniec 2013. Tworzone centrum ma skonsolidować systemy IT w jednym miejscu, aby były dostępne dla wszystkich jednostek organizacyjnych. Będzie to możliwe dzięki powstaniu nowoczesnej sieci teleinformatycznej.

Przykładem systemu, który ma zostać przeniesiony do centrum przetwarzania danych, jest system karty miejskiej, z którego korzysta pięć jednostek organizacyjnych miasta. Wśród systemów obsługiwanych przez centrum znajdzie się zapewne, eksploatowany od wielu lat, Rybnicki System Informacji Przestrzennej, z uwagi na włączenie do grona jego użytkowników nowych jednostek organizacyjnych miasta oraz policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. W rybnickim data center mogą znaleźć się serwery wspólnego systemu obiegu dokumentów dla Urzędu Miasta i innych jednostek organizacyjnych. Centrum ma stanowić dodatkową lokalizację dla rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego miasta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200