DNA do wymiany

Windows DNA (Distributed interNet Application Architecture) to propozycja Microsoftu tworzenia aplikacji wielowarstwowych. W DNA 2000 ''wymieniono'' niemal wszystkie elementy składowe.

Windows DNA (Distributed interNet Application Architecture) to propozycja Microsoftu tworzenia aplikacji wielowarstwowych. W DNA 2000 ''wymieniono'' niemal wszystkie elementy składowe.

COM jest podstawą koncepcji Windows DNA. W nowej DNA 2000 miejsce COM zajął rozszerzony model komponentów - COM+. Nowa wersja COM jest w pełni zgodna z poprzednią, wykorzystuje także architekturę DCOM. Rozszerzono również usługi związane z COM+. Komponenty są ściśle związane z Microsoft Transaction Server. Zawiera- ją wsparcie automatycznego wyrównywania obciążeń. Nowy Menedżer Zasobów wypo-sażono w ciekawe rozwiązanie - motor zarządzający pulą obiektów na serwerze aplikacyjnym. Jednak dwie najważniejsze cechy COM+, przydatne w środowisku aplikacji rozproszonych, to: mechanizm filtrowania zdarzeń i tzw. kolejkowane komponenty.

Obiekty w kolejce

Aplikacja korzystająca z COM+ nie określa właściwego sposobu komunikacji ze zdalnymi obiektami i nie może obsługiwać tzw. szczególnych sytuacji, np. gdy klient zerwał połączenie z serwerem aplikacyjnym. "Kolejkowany" komponent wykorzystuje technologię MSMQ do przesyłania wszystkich informacji związanych z wywołaniem obiektu, udostępnieniem interfejsu czy określeniem parametrów. Dokładny sposób komunikacji określany jest za pośrednictwem konfiguracji MSMQ.

Filtrowanie zdarzeń jest związane z modelem komunikacji publish-subscribe, zastosowanej w COM+. Obiekt może "zapisać się" na określone zdarzenie, które powoduje wysłanie innego komponentu. Dzięki temu, że klient (subskrybent) może określić swoje potrzeby, infrastruktura COM+ (na podstawie informacji o subskrypcji) przesyła informacje tam, gdzie są one potrzebne.

COM+ ściśle współpracuje z MSMQ 2.0. Druga wersja MSMQ działa znacznie szybciej, jednocześnie przy mniejszych wymaganiach pamięciowych w stanie oczekiwania na rozpoczęcie komunikacji. Ponadto zawiera wiele opcji pozwalających na precyzyjny wybór pomiędzy niezawodnością sieci a szybkością działania. Można np. określać klasę komunikatów, które wymagają potwierdzenia, czy wykonywać tzw. transakcje grupowe. SQL Server 2000 zawiera nowy tryb replikacji transakcyjnej, opartej właśnie na kolejce MSMQ.

Centrum dowodzenia

W poprzedniej wersji Windows DNA administratorzy nie mieli narzędzia do łatwego administrowania wieloma kopiami tego samego komponentu (np. działającego w klastrze) czy aktualizacji oprogramowania na wielu serwerach. W skład DNA 2000 wchodzi AppCenter, który pozwala na synchronizację zawartości wielu serwerów, a także zawiera mechanizmy do ich konfigurowania.

AppCenter obsługuje zarówno wyrównywanie obciążenia sieci (NLB), czyli przydział takiej samej liczby klientów poszczególnym komputerom, jak i wyrównywanie obciążenia serwerów aplikacyjnych przez odpowiednie rozkładanie komponentów (CLB). Co jednak najistotniejsze, oprócz ułatwień w administracji, AppCenter pozwala na precyzyjne monito- rowanie działających komponentów czy obserwowanie ruchu w sieci.

Dostęp po nowemu

W DNA 2000 wprowadzono kolejną wersję OLE DB i ADO 2.5. Główny nacisk położono na ułatwienie korzystania z informacji zorganizowanych w struktury danych nie związane z relacyjnymi bazami, np. drzewa katalogów czy strumienie danych.

OLE DB 2.5 pozwala, by dostawca samodzielnie określał własny typ pola, definiując m.in. jego właściwości, relacje z innymi polami itp. Równocześnie w ADO w wielu miejscach uproszczono wymaganą składnię.

Zmienił się też sposób administrowania obiektami systemowymi, określającymi źródła danych. W ADO 2.1 użytkownik mógł samodzielnie definiować źródło. W ADO 2.5 nie ma już takiej możliwości - nowe źródło można tworzyć tylko wpisując odpowiednie informacje do rejestru. Pojawiła się natomiast możliwość, by dostawca OLE DB określił samodzielnie wygląd interfejsu w narzędziach dla programistów.

Nowy host

W Windows DNA 2000, zamiast SNA Server, wprowadzony zostanie nowy produkt - Host Integration Server (HIS) pozwalający na współpracę DNA 2000 z rozwiązaniami innych firm, np. aplikacjami opartymi na AS/400 czy MQ Series. Podstawowym celem HIS jest zintegrowanie różnych aplikacji działających w przedsiębiorstwie. Nie jest to integracja na poziomie wymiany dokumentów, a raczej poszczególnych transakcji.

HIS implementuje specjalne mechanizmy, pozwalające na współpracę i równoczesne potwierdzanie lub wycofywanie transakcji w różnych aplikacjach. Może współpra- cować z kolejką MQ Series, a dzięki System Network Architecture (SNA) możliwa jest współpraca z mainframe. HIS może współpracować z różnymi implementacjami protokołu P2C - od XA Transaction, przez CICS/IMS, po IBM Sync Point i inne.

Oprócz usług typowo sieciowych, HIS pozwala na wykonywanie replikacji pomiędzy różnymi serwerami bazodanowymi, a także na dostęp do danych w bazach opartych na VSAM czy AS/400. Dla niektórych serwerów bazodanowych ma być dostępna replikacja typu Merge, gdzie każdy z serwerów biorących udział w replikacji jest niezależnie wypełniany danymi. Ponadto HIS umożliwia synchronizowanie struktur baz danych.

XML i handel

W skład DNA 2000 wchodzi BizTalk Server 2000, służący jako medium pośredniczące w wymianie dokumentów. BTS 2000 to specjalny serwer i cała infrastruktura odpowiedzialna za tłumaczenie dokumentów biznesowych na postać zrozumiałą przez aplikację. Komponenty BTS mogą być wykorzystane przez aplikacje (zdefiniowane zostały specjalne interfejsy, a także przedstawiono specyfikację określania parametrów komunikacji). Dzięki zastosowaniu XML, który pozwala zapi-sać dane razem z definicją struktury, translacja może być wykonywana niemal automatycznie. W nowym BizTalk wprowadzono wiele narzędzi pozwalających na łatwe definiowanie, niemal w całości graficznie, sposobu przekształcania schematów XML czy określania kolejnych etapów przetwarzania. Oprócz przekształcenia dokumentu, BTS może śledzić dalszą drogę informacji, np. kiedy dokument przechodzi przez kolejne węzły, czy dotarł do adresata.

DNA 2000 zawiera nową wersję serwera Commerce 2000 (CS). Podstawowe rozszerzenie w porównaniu z Site Server 3.0 to rozbudowa mechanizmu definiowania przepływu informacji i zarządzania ścieżką przetwarzania. "Pipeline" określający operację biznesową (np. zakup), dzięki mechanizmom wbudowanym w COM+, może być objęty jedną transakcją. Do definiowania przepływu programiści otrzymują bardzo wygodny edytor, pozwalający "podglądać" poszczególne etapy operacji.

Znacznie rozbudowano narzędzie do profilowania systemu. Można definiować wspólne obiekty biznesowe (użytkownik, organizacja, produkt itp.), a następnie oprogramować specjalny aplet (snap-in) do Microsoft Management Console, by łatwo zarządzać obiektami. CS 2000 zawiera wbudowany interfejs do zarządzania katalogiem i hierarchią produktów. Commerce Server zintegrowano z mechanizmami data minig w SQL 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200