DEC Celebris

Ostatnio na naszym rynku pojawiła się niezwykle ciekawa linia komputerów firmy Digital, która nosi nazwę Celebris i jest przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników.

Ostatnio na naszym rynku pojawiła się niezwykle ciekawa linia komputerów firmy Digital, która nosi nazwę Celebris i jest przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników.

Sądzę więc iż warto się bliżej z nią zapoznać. Komputery Celebris sprzedawane są w konfiguracjach zawierających procesor: Intel 486DX-2/66 MHz, 486DX-4/100 MHz lub Pentium 60 i 90 MHz, zaś dzięki specjalnej konstrukcji płyty głównej (m.in. gniazda ZIF). Istnieje możliwość rozbudowy słabszych konfiguracji (uzupełnienia o układ typu overdrive). Ponadto, w standardowej konfiguracji, posiadają one pamięć operacyjną o pojemności 8 MB z możliwością rozbudowy do 128 MB, zaś wszystkie modele mają wbudowaną pamięć typu cache o pojemności 256 kB lub więcej.

Jak przystało na nowoczesne komputery, wszystkie modele Celebris wyposażone zostały w szybkie szyny PCI, dyski twarde o pojemnościach 270 lub 540 MB i wydajne kontrolery typu Enhanced IDE, (potrafiące obsługiwać do 4 dysków o maks. pojemności 8,4 GB, napędy CD-ROM, urządzenia PCMCIA itd. oraz zapewniające prędkość transmisji do 13 MB/s). Komputery zawierają specjalnie opracowane układy Flash BIOS, a w proponowanej przez producenta konfiguracji zrezygnowano jedynie, zgodnie zresztą z modą, tylko z drugiego napędu dyskietek, co pozwoliło na wygospodarowanie wolnego gniazda przydatnego podczas montażu dodatkowych urządzeń.

Już na pierwszy rzut oka widać, iż modele Celebris nie są kolejnymi topornymi "meblami biurowymi", których wciąż tak wiele egzystuje na naszym rynku. Komputery te wyróżniają się elegancką obudową i funkcjonalnością.

W projektowaniu Celebris równy udział mieli zarówno elektronicy jak plastycy zajmujący się ergonomią. Dzięki ich staraniom opisywane komputery wyglądają nadzwyczaj zgrabnie, a ich znakomitej jakości 17" monitory (kineskop Black Trinitron), usadowine na na niedużych acz pojemnych obudowach zgrabnie dopełniają całości.

Wrażenia

Celebris jest komputerem zgodnym ze standardem Plug and Play. Z tego też zapewne powodu przewidziano w nim wiele ułatwień pozwalających na szybkie montowanie dodatkowych podzespołów nie rezygnując wszakże z typowych dla maszyn z górnej półki zabezpieczeń. Pierwsze z nich polega np. na tym, że po "otworzeniu" komputera kluczykiem (o niepowtarzalnym wzorze) zdejmowanie górnej pokrywy okazuje się niezwykle łatwe (wymaga jedynie przekręcenia dwóch zatrzasków). Kolejne, dzięki modularnej konstrukcji wnętrza i zastosowaniu specjalnych prowadnic, sprawia iż instalacja takiego urządzenia jak choćby napęd CD-ROM nie wymaga korzystania ze specjalnych kluczy i śrubokrętów.

Zgodnie z obecną praktyką zarówno DOS 6.22, jak i Windows 3.11 (PL na życzenie), są preinstalowane fabrycznie, a użytkownik powinien w wolnej chwili zrobić 2 komplety dyskietek instalacyjnych z obu tych programów. Służy do tego bardzo elegancki i niezawodnie działający program konfiguracyjny, który prócz ułatwienia użytkownikowi konfiguracji całego systemu (język, drukarki, zarządzanie oszczędnością energii, sieć itd.), formatuje dyskietki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu uruchomienie komputera wraz z instalacją MS Windows trwa ok. 2 minut. Trudno też o popełnienie błędów, gdyż program wyposażono w bardzo dokładny i świetnie ilustrowany samouczek.

Celebris to komputer stworzony dla tych, którzy preferują pracę w środowisku graficznym (Windows 3.11, Windows 95, NT Advanced Server, OS/2 itd.). Jest to wymarzona maszyna dla tych, którzy w codziennej pracy wykorzystują aplikacje graficzne. Z myślą właśnie o nich wyposażono ten komputer w akcelerator graficzny S3864 o pamięci wideo 1 MB (max 2 MB w Celebris Pentium). Dzięki temu nie trzeba zbyt długo czekać na wyświetlenie kolejnych fragmentów ekranów.

Wygodnej pracy z aplikacjami graficznymi sprzyja też wielkość standardowego monitora SVGA (17"), który wyświetla obraz z rozdzielczością do 1280x1024x256 kolorów bez przeplotu. Z pewnością więc zestaw ten jest w stanie zadowolić zarówno grafików komputerowych (dla których okaże się wystarczająco szybki i wygodny w użyciu), jak też inżynierów używających programów CAD, dla których takie wyposażenie może być uważane za minimum.

Zalety i wady

Z nowym Celebrisem pracuje się naprawdę przyjemnie. Nie tylko wygodnie i szybko, lecz co też warto wspomnieć, przede wszystkim cicho. Komputer ten ma bowiem bardzo dobrze dopasowany zasilacz, dzięki czemu nie słychać w pokoju buczenia tak nieznośnego w przypadku pracy z niektórymi składakami. Standardowy monitor ma wielkość plamki 0,28 mm, pyszne kolory, nie pulsujący obraz i spełnia wymogi normy bezpieczeństwa MRP II, która już niedługo będzie obowiązywać w całej Europie Zachodniej.

Z zauważonych przeze mnie mankamentów chciałbym wspomnieć jedynie o nieco zbyt głęboko wpuszczonym w obudowę i zbyt nisko położonym napędzie FDD. Jest to, moim zdaniem, przyczyna bodaj największego dyskomfortu w obsłudze tego modelu, gdyż utrudnia wkładanie i wyjmowanie dyskietek. Niezaprzeczalnym natomiast plusem jest bardzo wygodna i miękko działająca klawiatura, która, choć nie zastosowano w niej żadnych rewolucyjnych rozwiązań okazała się bardzo pewna oraz przyjemna w dotyku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200