D-Link DIR-855 do zatłoczonej sieci bezprzewodowej

Sieci bezprzewodowe stały się bardzo popularne i trudno znaleźć osiedle czy biuro, gdzie na mapie dostępnych sieci Wi-Fi zobaczymy, że nie znajdujemy się w zasięgu przynajmniej kilku. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro zarówno notebooki, jak i inne urządzenia mobilne są standardowo wyposażane w kartę Wi-Fi.

D-Link DIR-855 do zatłoczonej sieci bezprzewodowej
W sieci biura do jednego punktu dostępowego bywa podłączonych jednocześnie kilkanaście stacji i czasami brakuje miejsca dla wymagających stabilności usług, takich jak VoIP.

Jednym z pomysłów na tłok w sieci może być router, który oprócz popularnej częstotliwości 2,4 GHz, potrafi wykorzystać również 5 GHz, a jeszcze lepiej, jeśli oba pasma mogą być wykorzystywane jednocześnie - niższe do wymiany poczty czy przeglądania internetu, a wyższe - do specjalnych zastosowań, np. VoIP czy transmisje wideo. Jednym z takich urządzeń jest model DIR-855 firmy D-Link, którego poddano testom.

Konfiguracja i strefa dla gości

Podstawowa konfiguracja urządzenia jest prosta. Odnajdziemy go łatwo pod adresem IP bądź nazwą wypisaną na spodzie urządzenia. Połączenie internetowe możemy skonfigurować za pomocą kreatora, który przy okazji zaproponuje nam ustawienia hasła do urządzenia i strefy czasowej.

D-Link DIR-855 do zatłoczonej sieci bezprzewodowej

Strefa dla gości

Ponieważ domyślnie sieć bezprzewodowa nie jest zabezpieczona, warto od razu uruchomić kreatora sieci WLAN lub skonfigurować ją ręcznie. Za pomocą umieszczonej w zakładce zaawansowane (advanced) funkcji port forwarding możemy przekierować zakres portów bądź pojedyncze porty. Można zatem rozważyć, czy oddzielna funkcja virtual server (pozwalająca na przekierowanie pojedynczych portów) jest potrzebna. Filtrowanie ruchu rozbite jest na kilka zakładek i trzeba przyznać, że konfiguracja nie jest zbyt intuicyjna.

D-Link DIR-855 do zatłoczonej sieci bezprzewodowej
Na pochwałę zasługuje opcja Guest Zone, która pozwala na stworzenie oddzielnej sieci bezprzewodowej (na obu zakresach) dla gości. Może ona być otwarta bądź z zabezpieczeniami, możemy też - jeśli potrzebujemy - włączyć routing między główną siecią a strefą gości. Warto również zaznaczyć, że po zainstalowaniu na komputerach znajdujących się w sieci odpowiedniej aplikacji, port USB routera może stać się wirtualnym portem dla komputerów w sieci. Router został wyposażony w wyświetlacz OLED prezentujący status urządzenia oraz sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200